Polskie Radio
Section05

reportaż

"Tu jest Ursus". Premierowy reportaż Urszuli Żółtowskiej [POSŁUCHAJ]

Ośrodek kultury traci siedzibę. Na ogrodzeniu napis: "Sprzedam budynek bez widoku na morze, ale z widokiem na burmistrza urząd". Dwa tygodnie temu dyrektor ośrodka kultury Arsus otrzymał pismo wypowiedzenia najmu budynku przy ulicy Traktorzystów. Prywatny właściciel nieruchomości jest dla dzielnicy nieuchwytny, ale na ogrodzeniu wywiesił przykuwający uwagę baner.
Zobacz więcej na temat:  Ursus Urszula Żółtowska-Tomaszewska pr poleca

Ośrodek kultury Arsus traci siedzibę. "Tu jest Ursus" - reportaż Urszuli Żółtowskiej

Ośrodek kultury traci siedzibę. Na ogrodzeniu napis: Sprzedam budynek bez widoku na morze, ale z widokiem na burmistrza urząd. Dwa tygodnie temu dyrektor ośrodka kultury Arsus otrzymały pismo wypowiedzenia najmu budynku przy ulicy Traktorzystów. Prywatny właściciel nieruchomości jest dla dzielnicy nieuchwytny, ale na ogrodzeniu wywiesił przykuwający uwagę baner.
Zobacz więcej na temat:  Ursus Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Po pierwsze, przemyślane zakupy. Jak poprzez złe wybory szkodzimy planecie? [POSŁUCHAJ]

– Spontanicznie kupiona torebka z ekoskóry, która nie jest ani skórą, ani eko, będzie zalegać na wysypisku nawet 500 lat. Nas już nie będzie, naszych dzieci, wnuków, prawnuków, a ta torebka dalej tam będzie – mówi Katarzyna Zajączkowska, obrazując, co zakupy fast fashion znaczą dla naszej planety. 
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska Trójka pr poleca moda ekologia fast fashion

TYLKO U NAS Oblicza bezdomności. "Mam AIDS, żyłem na ulicy i brałem heroinę. Teraz mam gdzie mieszkać, walczę"

- Jeszcze walczę ze sobą. Przychodzą takie dni, że chciałbym się naćpać, ale staram się o tym nie myśleć, zająć się czymś - mówi 40-letni Jacek Mielczarz, który przez dwa lata żył na ulicy. Teraz walczy o lepsze życie. Nasz reporter Paweł Kurek spotkał się z beneficjentami programu mieszkaniowego dla bezdomnych realizowanego między innymi przez Fundację Zamieszkani, która współpracuje w tym obszarze z Warszawskiem Centrum Integracji "Integracyjna Warszawa". Zapraszamy do obejrzenia drugiego odcinka cyklu pt. "Teraz tak wygląda mój dom".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bezdomność społeczeństwo Paweł Kurek

Czy i jak można dzisiaj wyżyć z ziemi i rolnictwa? [REPORTAŻ]

Trwa kolejna fala strajków rolniczych w Polsce. Działania te "włączają się w ogólnoeuropejski protest przeciwko niekorzystnym dla rolnictwa kierunkom zmian Wspólnej Polityki Rolnej". Organizatorzy protestu, który rozpoczął się 9 lutego i potrwa do 10 marca, zapowiadają blokady dróg i autostrad we wszystkich województwach. A jak żyją rolnicy, jak dają sobie radę? O tym opowiada reportaż Andrzeja Urbańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Andrzej Urbański protest rolnicy społeczeństwo rolnictwo

Protesty rolników. Reportaż "Nadzieja umiera ostatnia" w Jedynce [POSŁUCHAJ]

Trwają protesty rolników w całej Polsce. Również w Gdańsku kolumna maszyn rolniczych przejechała przez centrum miasta i zatrzymała się przed Urzędem Marszałkowskim. Rolnicy swoją petycję przekazali wojewodzie pomorskiemu. Zjednoczeni protestowali z podobnymi postulatami: wstrzymanie niekontrolowanego importu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy oraz odejście od restrykcyjnych zapisów Zielonego Ładu. Zapraszamy na reportaż "Nadzieja umiera ostatnia" Andrzeja Urbańskiego.
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce pr poleca rolnicy Gdańsk protest

Wielka powódź na Bugu. Reportaż "Ptaszki, żabki i roślinki" [POSŁUCHAJ]

– Zalane drogi dojazdowe do wiosek nad Bugiem. By dojechać do Młynarzy w gminie Zabrodzie, miejscowości gdzie powódź wyrządziła najwięcej szkód, trzeba pokonać dwustumetrowe rozlewisko na drodze powiatowej. W Młynarzach ponad 50 osób, czyli połowa zameldowanych na stałe mieszkańców, nie może wyjść ze swojej posesji. Dookoła woda skuta cienkim lodem. W robieniu zakupów pomagają im strażacy i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej – relacjonuje Adam Bogoryja-Zakrzewski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Adam Bogoryja-Zakrzewski powódź Bug Mazowsze pr poleca

"Ptaszki, żabki i roślinki" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego o wielkiej powodzi na Bugu

Tak wielka powódź na Bugu jeszcze się nie zdarzała. Ostatnia - z tych znaczących miała miejsce 13 lat temu, a potem co roku jedynie na krótko wylewało - mówią mieszkańcy wioski Młynarze. To miejscowość najbardziej dotknięta kataklizmem. Zameldowanych jest tu 109 mieszkańców. Połowa z nich nie mogła swobodnie wyjść z domu.
Zobacz więcej na temat:  Adam Bogoryja-Zakrzewski powódź Bug Mazowsze