Polskie Radio
Section05

reżyser

Stefania Domańska - aktorka, reżyserka, nauczycielka. "Do młodych podchodziła z niesamowitą empatią"

- Stefania Domańska była moim nauczycielem zawodu i przewodnikiem w młodości - mówiła w Polskim Radiu 24 Anita Dylewska, pracownik merytoryczny Biblioteki Narodowej, dawna uczennica słynnej aktorki. W audycji "Polki" opowiedziała o metodach pracy Stefanii Domańskiej. - To było niesamowite, jak delikatnie i empatycznie pracowała z młodym człowiekiem - podkreśliła. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Merta KULTURA aktor

"Nienawidzę być aktorem". Bogusław Linda kończy 70 lat

W młodości był na ekranie wrażliwym buntownikiem, później stał się naczelnym twardzielem polskiego kina. Grał m.in. u Kieślowskiego, Holland, Zaorskiego, Wajdy i Pasikowskiego. - Nienawidzę być aktorem. Nie znoszę tego zawodu. Nie lubię go - zdradził w Programie 1 Polskiego Radia. Bogusław Linda, popularny aktor i reżyser, skończył właśnie 70 lat.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska aktor aktorstwo kino Bogusław Linda

Marcin Bortkiewicz: "Tonia" opowiada o moim dzieciństwie

Marcin Bortkiewicz to reżyser i scenarzysta, który bywał także aktorem. Debiutancki film pełnometrażowy, pt. "Noc Walpurgi" sprzed kilku lat został zauważony, był nagradzany. Nagradzano aktorkę, która wystąpiła w głównej roli w tym filmie, Małgorzatę Zajączkowską. Teraz powstał przepiękny poetycki film pt. "Tonia". To drugi film fabularny Marcina Bortkiewicza. Wcześniej powstały filmy krótkometrażowe, takie m.in. jak "Portret z pamięci" czy "Nauczanie początkowe". Niemniej ważne dla ich reżysera jest to, że jest ojcem czwórki dzieci i mężem Anny, psychiatry. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska aktor FILM kino alkoholizm dzieci dzieciństwo ojciec babcia rodzina alkohol

"Samiec Alfa". Czarna komedia o coachach

Określenie "dobra polska komedia" to nie oksymoron, czego dowodem jest wchodzący 24 czerwca 2022 na ekrany polskich kin film, "Samiec Alfa" - polska produkcja, która w niezwykle zabawny sposób w konwencji czarnej komedii opowiada o współczesnych mężczyznach. Kobiet nie ma na ekranie - pojawiają się tylko w rozmowach. Film jest opowieścią o kilku mężczyznach, którzy trafiają na specjalny kurs dla "samców alfa", po to, by mogli sobie lepiej radzić w związkach z kobietami - mówiła w audycji "Magazyn Bardzo Filmowy" prowadząca Joanna Sławińska. Gośćmi z okazji premiery kinowej filmu byli Mirosław Haniszewski (aktor wcielający się w rolę Lidera) i Katia Priwieziencew (współreżyserka, współscenarzystka filmu). 
Zobacz więcej na temat:  kino FILM film polski komedia rozwój osobisty aktor aktorzy psychologia satyra

Lalo Schifrin, argentyński geniusz muzyki filmowej, obchodzi 90. urodziny

90 lat temu, 21 czerwca urodził się muzyczny geniusz – argentyński kompozytor Lalo Schifrin, twórca muzyki do takich filmów, jak: "Siła magnum", "Złoto dla zuchwałych", "Brudny Harry", a przede wszystkim kultowego "Wejścia smoka", którego premiera miała miejsce 22 czerwca 1973. O fenomenie muzycznym Schifrina i o modzie na filmy z samotnymi wojownikami lekko i z przymrużeniem oka opowiedziała Małgorzata Raducha.
Zobacz więcej na temat:  kino MUZYKA Hollywood Argentyna skrzypce

Jerzy Machowski: przekonanie o trudności dzieł romantycznych to przesąd

Jerzy Machowski w swojej pracy zawodowej lubi sięgać po literaturę polską z epoki romantycznej. Uważa, że Polacy są romantykami. - Każdy dzień życia w Polsce o tym przekonuje. Mówię o wielkich emocjach, radykalizmie, zapalczywości. Jest w nas tego mnóstwo. Niektórzy mówią, że należałoby ten radykalizm w sobie przekreślić, bo to on jest winien naszych narodowych tragedii. Gdyby nie literatura romantyczna, to po 123 latach niewoli nie byłoby czego odbudowywać - mówił radiowej Jedynce.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska spektakl rozmowa TEATR Adam Mickiewicz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

"Balladyna" z główną nagrodą 46. Opolskich Konfrontacji Teatralnych

Zakończyły się 46. Opolskie Konfrontacje Teatralne z Konkursem na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", współorganizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. W Roku Romantyzmu Polskiego nagrodę główną w konkursie przyznano "Balladynie" Juliusza Słowackiego z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki.
Zobacz więcej na temat:  TEATR aktor spektakl literatura Adam Mickiewicz Juliusz Słowacki Dziady Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Opole historia teatru historia Polski romantyzm Gdańsk Stanisław Ignacy Witkiewicz

46. Opolskie Konfrontacje Teatralne. "Teatr to nie jest sztywna instytucja"

Dobiegają końca 46. Opolskie Konfrontacje Teatralne połączone z konkursem "Klasyka Żywa". Z tej okazji dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, reżyser Norbert Rakowski, opowiedział w Polskim Radiu m.in. o napiętym kalendarzu premier opolskiej sceny i roli współczesnego teatru. - Musimy odkleić się od przekonania, że teatr jest sztywną instytucją - przekonuje.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Opole KULTURA spektakl TEATR

46. Opolskie Konfrontacje Teatralne. Z romantyczną dominantą

W ramach Opolskich Konfrontacji Teatralnych odbywa się Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", współorganizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  TEATR aktor spektakl literatura Adam Mickiewicz Juliusz Słowacki Bolesław Prus lalka Dziady Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Opole historia teatru historia Polski romantyzm Gdańsk

"Dzień świra" wraca na scenę. Reżyseruje Piotr Ratajczak

- Kondycja tego bohatera nadal niestety jest uniwersalnym doświadczeniem nas jako społeczeństwa. Niezależnie od wieku, od generacji, wszyscy jesteśmy dotknięci jakimś rodzajem niemocy, frustracji, depresji, pragnień, marzeń o czymś lepszym; jesteśmy pełni agresji wobec drugiego człowieka, wobec świata - mówił w radiowej Jedynce reżyser Piotr Ratajczak o spektaklu "Dzień świra", który przygotowuje w Teatrze Ateneum w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  spektakl premiera Martyna Podolska TEATR Marek Koterski

Opolskie Konfrontacje Teatralne. Klasyka w najciekawszych interpretacjach

W ramach Opolskich Konfrontacji Teatralnych będzie rozstrzygnięty Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", współorganizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Na deskach Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu obejrzymy sześć spektakli z całej Polski.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Ignacy Gogolewski Jerzy Trela konkurs spektakl aktorzy aktor aktorstwo Dziady Adam Mickiewicz Juliusz Słowacki Opole lalka Bolesław Prus Martyna Podolska

Siergiej Łoźnica: temat wojny nie przestaje mnie interesować

– W swoim filmie zadaję pytanie o to, czy dopuszczalne jest wykorzystywanie ludności i infrastruktury cywilnej do osiągania militarnych celów, czy można zabijać ludzi i niszczyć miasta, by wygrać. Chcę, by widzowie zastanowili się, czy wyrażamy na to jako ludzkość zgodę – nieważne, czy mówimy o II wojnie światowej, wojnie w Syrii, czy teraz – także o Ukrainie – mówił w Dwójce Siergiej Łoźnica, jeden z najwybitniejszych ukraińskich reżyserów.
Zobacz więcej na temat:  dokument Siergiej Łoźnica Ukraina Dwójka