Polskie Radio
Section05

rodzice

Depresja. Akcja "Terapia to nie wstyd" - gdzie szukać pomocy?

W Światowym Dniu Zapobiegania Samobójstwom na placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie stanął specjalny bus. - Akcja "Terapia to nie wstyd" pomaga budować świadome życie, przybliża psychoterapię nt. wsparcia siebie i własnych dzieci - mówi autorka kampanii Anna Węgrzyn. - Uważność i wcześnie podjęte działania mogą zapobiec tragedii.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka psychologia depresja młodzież Weronika Puszkar

Co mówi o nas nasze imię i dlaczego jest tak ważne?

Imię może decydować o tym, jak jesteśmy postrzegani przez innych i może determinować naszą przyszłość. – Imię jest elementem naszej autoprezentacji, więc może wpływać na to, że będziemy lubiani i postrzegani jako atrakcyjni lub na odwrót – mówi psycholog dziecięcy Agnieszka Gola. Co decyduje o tym, jak jesteśmy oceniani przez pryzmat naszego imienia?
Zobacz więcej na temat:  Trójka rodzicielstwo dzieci dzieciństwo psychologia STYL ŻYCIA imię dla dziecka

Prezydent na rozpoczęciu roku szkolnego: zachęcam rodziców, żeby zaszczepili swoje dzieci

- Jako prezydent RP zachęcam państwa do tego, żeby dzieci zaszczepić - zwrócił się Andrzej Duda do rodziców podczas inauguracji roku szkolnego w szkole im. Papieża Jana Pawła II w Kruszewie. Zastrzegł, że chce też, aby mieli oni "zapewnione prawo do podjęcia tej decyzji odpowiedzialnie, jako rodzice".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szczepienia edukacja Koronawirus w Polsce COVID-19 pandemia dzieci prezydent Andrzej Duda

Większość rodziców chce lub już zaszczepiło swoje dzieci. Wyniki badania

60,8 proc. rodziców dzieci w wieku szkolnym zaszczepiło je lub chce je zaszczepić przeciw COVID-19, a 86,9 proc. opowiada się za powrotem do nauki stacjonarnej. 54 proc. uważa, że szkoły są dobrze przygotowane na powrót uczniów - wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.
Zobacz więcej na temat:  szczepienia szczepionka pandemia koronawirus COVID-19 zdrowie szkoła badanie POLSKA społeczeństwo

Rodzic swoich rodziców, czyli dziecko sparentyfikowane

Każdy rodzic cieszy się, gdy jego dziecko mimo młodego wieku cechuje się wyjątkową odpowiedzialnością i empatią. Istnieje jednak granica, po której przekroczeniu dziecko przestaje być dzieckiem, co prowadzi do dużych emocjonalnych obciążeń w późniejszym życiu. W psychologii takie maluchy są określane mianem dzieci sparentyfikowanych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo rodzicielstwo dzieci dzieciństwo wychowanie psychologia psychiatria emocje