Polskie Radio
Section05

rodzicielstwo

W jaki sposób wdrażać samodzielność w życie dzieci?

Jednym z największych rodzicielskich marzeń jest doświadczenie chwili, w której dziecko staje się samodzielne. Od tego momentu dorosły nie musi się już dwoić i troić, by je jednocześnie sprawnie przewinąć, nakarmić czy ubrać. To okres, w którym dotychczas zaangażowany w każdą najdrobniejszą nawet czynność rodzic może na chwilę odetchnąć i spokojnie wypić zaparzoną wcześniej kawę. Kolejnym krokiem jest zerówka oraz pójście do szkoły. Jak stwarzać dziecku warunki do wzmacniania samodzielności, jednocześnie dbając o jego bezpieczeństwo. O tym w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówił Przemysław Jakóbczyk z Akademii Samodzielności.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica wychowanie psychologia dziecięca

Dlaczego nie potrafimy odciąć emocjonalnej pępowiny z dorosłym dzieckiem?

Nieodcięta pępowina u osób dorosłych - dlaczego nie wszyscy dorośli się usamodzielniają, czy to kwestia wychowania, strach przed rzeczywistością, czy może zbyt silnego przywiązania do rodzica? Czy fakt, że matka chce uczestniczyć w życiu swojego dorosłego dziecka jest czymś niewłaściwym? Dokąd sięga ta granica i kiedy mamy do czynienia z przesadą? Na te pytania odpowiedziały w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Sabina Zalewska oraz Anna Koźlik.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców wychowanie psychologia macierzyństwo

Jak skutecznie stawiać granice w relacji z dzieckiem?

Granice w rodzicielstwie często wydają nam się abstrakcją, szczególnie jeśli ulegamy kolejnym prośbom dziecka. Czasem mniejsze zło stanowi dla nas przystanie na prośbę dziecka niż to, w jaki zareaguje ono na odmowę. W praktyce podmiotowego podejścia wychowawczego granice są istotnym narzędziem. Ważna jest optyka: kiedy widzimy dziecko jako osobny byt, skończoną całość, której ramy określane są właśnie przez granice, to łatwiej jest nam zrozumieć istotę podmiotowości.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Polskie Radio radio dla dzieci radio dzieci wychowanie

Rozwój dziecka poprzez zabawę zabawkami. Podcast Idy Nowakowskiej

Jak ważna jest dla dzieci zabawa lalkami, miśkami, zwierzakami. Jakie kompetencje rozwija i dlaczego warto obserwować dzieci podczas tej zabawy? A także czy chłopcy również mogą bawić się lalkami i od kiedy dziecku powinien towarzyszyć bliski, przyjaciel do przytulania? Na te i wiele innych pytań odpowiada gość Idy Nowakowskiej w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Żysko-Pałuba - psycholog i terapeuta. Rozmowa jest dostępna na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców wychowanie zabawki zabawa z dzieckiem Ida Nowakowska

Macocha, macoszka, a może macosia? Wizerunek macochy w kulturze i w książce "Niezwykła macocha"

"Niezwykła macocha" to książka, która stała się przyczynkiem do rozmowy na temat relacji w rodzinach patchworkowych. Słowo macocha w języku polskim nie brzmi najlepiej, a ponadto niesie za sobą negatywne konotacje. Motyw złej macochy pojawia się chociażby w baśniach. Kasia Huzar-Czub zwraca uwagę na to, że słowo macocha należy oswoić i w pewien sposób odczarować, nadając mu inne konotacje. A co jeśli zamienilibyśmy słowo macocha na macoszka albo macosia?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców rodzina rodzice

Do czego nastolatkom potrzebni są rodzice?

Dojrzewanie jest ogromnym wyzwaniem. To wielka zmiana w życiu, złożona z wielu codziennych zmian, zaskoczeń i spotkań z tym, co nieznane. Jak rodzice mogą towarzyszyć nastolatkom w tej drodze? Kiedy rodzic powinien być przyjacielem, a kiedy pozostać jednak rodzicem? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiły Elżbieta Manthey - dziennikarka zajmująca się tematyką edukacji dzieci i mama oraz Małgorzata Stańczyk – psycholog i mama. 
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Foks Strefa Rodzica młodzież wychowanie psychologia Polskie Radio Radio Dzieciom radio dzieci DAB+ radio bez reklam radio dla rodziców

Wojna, śmierć, choroba… Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy?

Jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych sprawach? Lepiej unikać pytań dotyczących śmierci bliskiej osoby, wojnie na Ukrainie czy różnych dramatycznych doniesień medialnych? - Na pewno musimy rozmawiać, ale musimy też poczekać na taki moment, kiedy dziecko będzie na to gotowe - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kamil Dante Lucci, psycholog dzieci i młodzieży, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka dzieci rodzina wychowanie Kamil Dante Lucci

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Jak pomóc dzieciom w przetrwaniu ich małych końców świata?

Każdego dnia w Polsce piętnaście osób odbiera sobie życie. Wśród nich są także dzieci. W 2021 roku niemal tysiąc pięćset dzieci i nastolatków podjęło próbę samobójczą, z czego sto dwadzieścia siedem prób zakończyło się śmiercią. W porównaniu do roku 2020 widzimy 77% wzrost zachowań samobójczych wśród młodzieży. Dane pochodzą z Komendy Głównej Policji. Jeżeli dodamy, że każde samobójstwo wpływa na dwadzieścia osób z najbliższego otoczenia, to mamy do czynienia z niezwykle poważnym problemem, o którym wciąż mało mówi się publicznie. Wystarczy wspomnieć, że pierwsza kampania na temat zapobiegania samobójstwom pojawiła się dopiero w 2018 roku.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia dziecięca samobójstwo Marcin Perfuński

Adaptacja szkolna i przedszkolna. Z pomocą przychodzą bajki psychoedukacyjne

Wrzesień to czas powrotu do szkół i przedszkoli. Grupą, dla której jest to czas największych zmian są bez wątpienia maluchy, których rzeczywistość z dnia na dzień zmienia się nie do poznania. Niektóre maluchy nie mogą doczekać się pójścia do przedszkola i z ekscytacją przekraczają próg "drugiego domu", inne nieco mniej przychylnym okiem patrzą na spędzanie godzin w nowym miejscu, bez rodziców czy opiekunki, którą znają. Adaptacja może więc przebiegać w różny sposób.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców przedszkolak rok szkolny dzieci

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy? Podpowiadamy

W codziennym życiu dzieci towarzyszą im dorośli, którzy wspierają ich w trudnych momentach. Rodzice uświadamiają dzieciom pewne tematy i rozmawiają w nim na tematy trudne, ale jednocześnie nieuniknione. Może jednak zdarzyć, że rozmowa przybierze taki obrót, w którym dzieci postawią tak trudne pytania, że znalezienie odpowiedzi może się okazać po prostu niemożliwe. CO w takiej sytuacji? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Magdaleną Górską, autorką książki "Aliaszka" gościem audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia dziecięca radio dla dzieci radio dla rodziców

Gdy pojawia się rodzeństwo. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Przyjście na świat kolejnego dziecka to bardzo ważny moment dla całej rodziny, również dla najmłodszych jej członków. Istotną rolę odgrywa tutaj odpowiednie przygotowanie dziecka na pojawienie się rodzeństwa. Jak wypracować podstawy działania po pojawieniu się nowego domownika? Jak oswoić dziecko z myślą, że od tej pory jego świat się zmieni? 
Zobacz więcej na temat:  Ida Nowakowska radio dla rodziców radio bez reklam rozwój dziecka

Wypalenie rodzicielskie. Czy może dotknąć także mnie?

Jak podają statystyki, jest coraz więcej rodziców, którzy - gdyby mogli cofnąć czas - nie zdecydowaliby się na posiadanie dzieci. Wypalenie rodzicielskie, choć brzmi to dramatyczne, jest powszechnym problemem. Jakie mogą być jego podłoża? Co zrobić w sytuacji wypalenia rodzicielskiego? Jak sobie radzić? Na te pytania odpowiedzieli w audycji "Strefa Rodzica" psychologowie - Monika Skubel - psycholog szkolny oraz Tomasz Wojtasik - psycholog.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica emocje radio dla rodziców radio bez reklam

Jak budować relacje za pomocą gier?

Pojęcia "miłość", "piękno", "dobro" mogą dla każdego oznaczać coś innego. Różnice w rozumieniu tych samych słów pokazują, jak bardzo wszyscy się różnimy. Taki stan rzeczy nie ułatwia wzajemnej komunikacji, która jest podstawa tworzenia relacji. Z pomocą przychodzą gry z serii Mi JA MY się, które dają grającym narzędzia, dzięki którym mogą się oni komunikować tym samym językiem i łapać nić porozumienia. O tym, jak w nie grać, by wygrywać relacje, mówiły w audycji "Strefa Rodzica" twórczynie tych gier, Elżbieta Goślicka oraz Danuta Wilczarska-Szefarczyk.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców gry komputerowe radio bez reklam smartfony

Wakacje tuż-tuż! Jak pomóc dziecku w samodzielności

Nie da się zrobić wakacji od rodzicielstwa i wychowywania pociech. Wspólny wyjazd to czas, w którym oczekiwania mogą mijać się z rzeczywistością. I mowa tu o oczekiwaniach obu stron. Z pomocą przychodzą zasady. Każdy moment na wdrożenie pozytywnej dyscypliny jest doby. O niej, w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiła trenerka pozytywnej dyscypliny, Agnieszka Białecka-Rutkowska. 
Zobacz więcej na temat:  wakacje 2022 wychowanie czas wolny Strefa Rodzica

Jaką rolę odgrywa ojciec w wychowaniu dziecka? Podcast Idy Nowakowskiej

Na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl jest dostępny podcast Idy Nowakowskiej poświęcony macierzyństwu. Autorka podcastu to znana osobowość telewizyjna, tancerka i aktorka, i jednocześnie mama, która w swoich audycjach rozmawia ze specjalistami o sprawach nurtujących młodych rodziców. W tym odcinku usłyszymy rozmowę z Michałem Zawadką - pisarzem, mówcą i trenerem - na temat roli ojca w życiu dziecka. Czy i dlaczego warto angażować tatę w opiekę nad maleństwem od pierwszych dni jego życia? Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica wychowanie Ida Nowakowska