Polskie Radio
Section05

rośliny

PR24 "Greenhouse silent disco". Polska instalacja na Triennale w Mediolanie

- W tym roku na Triennale w Mediolanie prezentujemy zupełnie wyjątkową instalację, która łączy współczesny design i sztukę z najnowszymi osiągnięciami nauki. Uczestnicy mogą zobaczyć szklarnię przyszłości, w której mogą spróbować nauczyć się języka roślin - wyjaśniła na antenie Polskiego Radia 24 Weronika Elertowska. Gościem audycji był także prof. Hazem Kalaji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA wystawa Mediolan

Uprawa roślin na innych planetach? Naukowcy z Gdyni mają na to sposób: nanoproszek

Naukowcy z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia stworzyli nanoproszek, który umożliwi naturalną uprawę żywności na innych planetach - informuje gazeta regionalna "Dziennik Bałtycki". Wynalazek bierze udział w konkursie NASA - Deep Space Food Challenge, którego celem jest stworzenie technologii służącej do uprawy roślin poza Ziemią.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NAUKA NASA Gdynia badania kosmos społeczeństwo

Europejskie oranżerie i palmiarnie. Historia szklanych konstrukcji dla egzotycznych roślin

Oranżerie i palmiarnie zaczęto budować wraz z rozwojem kolekcjonerskich pasji dla roślin przywożonych z kolonizowanych  kontynentów. Z czasem doskonalono metody i techniki budowy. Najwybitniejszym ich konstruktorem był sir Joseph Paxton. Do dziś w ogrodach rezydencjonalnych czy botanicznych możemy oglądać cieplarnie zwane zimowymi ogrodami. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST ogród ogród botaniczny historia Europy technologie Londyn drzewo biologia ekologia natura KULTURA przyroda

"Botticelli opowiada historię". Włoskie wzorce renesansowe historycznych narracji

"Historia Wirginii" to obraz, który znajdował się w reprezentacyjnym wnętrzu jednej z florenckich siedzib rodu Vespuccich. Przedstawiono na nim tragiczny los córki centuriona, która odrzuca awanse możnego urzędnika i w zemście zostaje fałszywie oskarżona o bycie zbiegłą niewolnicą. Gdy zapada niesprawiedliwy wyrok, ojciec postanawia zasztyletować ją na oczach tłumu. Sandro Boticelli namalował osiem odsłon tej historii, a obraz możemy oglądać, wśród innych dzieł włoskiego malarstwa na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  malarstwo renesans artysta Zamek Królewski ogród Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Wojciech Fałkowski

Dziecięca Orkiestra Recyklingowa

W Bydgoszczy kilka lat temu powstała niezwykła Dziecięca Orkiestra Recyklingowa. Należący do niej młodzi muzycy sami tworzą instrumenty z surowców wtórnych. Wszystko po to, by dać im drugie życie. Pociechy grają na kartonach, butelkach plastikowych, kawałkach mebli, kankach na mleko, garnkach, pudełkach, naczyniach, puszkach i wiadrach. Przedmioty te imitują bębny, kotły, talerze, konga czy dzwonki i inne instrumenty perkusyjne.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska

Mateusz Damięcki rusza na pomoc "dzikim zapylaczom"

Spektakularne metamorfozy wychodzą Mateuszowi Damięckiemu świetnie. Właśnie czeka na niego kolejna - tym razem nie dotyczy ona jednak samego aktora, lecz z pozoru zadbanej warszawskiej działki. Ma się ona stać rajem dla pszczół. - Chcemy zwrócić uwagę na problem, jakim jest malejąca każdego roku liczba pszczół i innych owadów - mówi Maciej Podyma z Fundacji Łąka. - Pokazać, jak ważna jest rola dzikich zapylaczy dla naszego funkcjonowania.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka ekologia pszczoły kwiaty Mateusz Damięcki łąka Kasia Dydo Katarzyna Dydo

Jak zmieniał się polski las w średniowieczu? Badania UAM w Poznaniu

Rośliny pozostawiają po sobie ślady, które mogą przetrwać tysiące lat. A to dzięki pyłkowi, który jest przenoszony przez wiatr i trafia do okolicznych jezior czy torfowisk, gromadząc się w ich warstwach osadowych. Naukowcy z PAN i UAM zbadali pyłki "uwięzione" w warstwach osadu jezior i torfowisk, dzięki temu możemy więcej dowiedzieć się o historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Witold Lazar Trójka las przyroda drzewa średniowiecze Poznań społeczeństwo biologia Słowianie rolnictwo

Leśna apteka. Poznaj korzyści kryjące się w roślinach

W ostatnim czasie obserwowany jest zwrot w kierunku natury i medycyny ludowej. Bardzo ciekawe jest to, w jaki sposób nasi przodkowie wykorzystywali zioła i dzikie rośliny w swoim codziennym życiu. Karina Rudzka, gościni audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom skupia się przede wszystkim na naszych słowiańskich przodkach.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie i dieta zdrowe odżywianie naturalne metody leczenia Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica radio dla rodziców radio bez reklam DAB+