Polskie Radio
Section05

rozbiory Polski

Akt 5 listopada. "Niemcy i Austria szukały mięsa armatniego"

- I wojna światowa trwała już wówczas blisko 28 miesięcy. Każdego miesiąca ginęło na niej 100 czy 200 tysięcy żołnierzy. Najbrutalniej rzecz ujmując, z punktu widzenia sztabowców armii brakowało mięsa armatniego. Jego rezerwuarem, do tej pory niewykorzytanym, były obszary zagarnięte przez Niemcy i Austro-Węgry kosztem Imperium Rosyjskiego. Zamieszkiwała te obszary głównie ludność polska - mówił w audycji "Historia żywa" prof. Andrzej Nowak​.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia Europy Rosja Dorota Truszczak Andrzej Nowak

POLSKIE RADIO E-lekcje historii z Polskim Radiem. Oświecenie i epoka napoleońska

W czwartym artykule z cyklu prezentujemy propozycje dotyczące oświecenia i epoki napoleońskiej. Wybór oparliśmy o podstawę programową (zalecenia dla poziomu podstawowego i rozszerzonego) dla liceów i techników. Bogata oferta materiałów historycznych portalu PolskieRadio24.pl to znakomite narzędzie, które w przyjazny dla młodzieży sposób pomoże zrozumieć przyczyny, przebieg i skutki najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski i świata.
Zobacz więcej na temat:  szkoła nauczyciel nauczanie domowe oświecenie USA Francja e-lekcje historii matura 2022

Prof. Nowak: diaspora żydowska skupiła się na ziemiach Rzeczypospolitej

- Z krajów zachodniej Europy, z Anglii, Francji, krajów niemieckich, gdzie dochodziło do pogromu za pogromem, diaspora żydowska była wypychana. Swą przystań, polin - to słowo znaczy w języku żydowskim miejsce, gdzie znajdziesz odpoczynek - znalazła ona właśnie w Polsce. To sprawiło, że na progu wieku XIX od 8 do 10 procent ludności na ziemiach polskich to byli Żydzi - mówił w radiowej Jedynce prof. Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi stosunki polsko-żydowskie Dorota Truszczak Andrzej Nowak NAUKA

recenzja Nadchodzi "Imperium Rzeczypospolitej". Ukazała się V część "Dziejów Polski" prof. Andrzej Nowaka

Wspaniałe zwycięstwa polskiego oręża, ale i wycieńczające wojny, szlachecka wolność, ale i degenerowanie się wyjątkowego w skali światowej systemu władzy - podczas niedawnych Targów Książki Historycznej w Warszawie miała miejsce premiera piątego tomu "Dziejów Polski" prof. Andrzeja Nowaka.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Nowak KULTURA Stefan Batory Rosja Targowica

"Najgorszy był zabór rosyjski, bo szerzyło się bezprawie". Prof. Suleja o drodze do wolności Rzeczpospolitej

- Mamy do czynienia z bardzo różnymi rzeczywistościami, w zależności od tego, gdzie w danym momencie obywatel-Polak się sytuował - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Suleja (historyk, Biuro Badań Historycznych IPN). Gościem programu był również dr Robert Derewenda (historyk, KUL). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Święto Niepodległości 2021 11 listopada historia Polski

Jak "rozpuścić" I Rzeczpospolitą (1795-1806)?

Rozbiór Polski między 1772 a 1795 rokiem był przełomem nie tylko w historii naszego kraju, ale i wyjątkowym wydarzeniem w historii Europy. 13-milionowe Królestwo było jeszcze do niedawna drugim co do wielkości i znaczenia państwem na kontynencie. Zostało przejęte przez Rosję, Prusy i imperium Habsburgów - trzy z pięciu największych europejskich mocarstw - które dzięki temu przybrały na wielkości i sile. Jak to zmieniło warunki geopolityczne świata? Czym była wówczas dla naszych rodaków polskość? O tym w audycji "Historia żywa".
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak HISTORIA

"Był surowym recenzentem elit". Jerzy Kłosiński o dorobku i twórczości historyka Jerzego Łojka

- Jerzy Łojek uważał, że to od jakości przywódców i tego, czy na pierwszym miejscu stawiają niepodległości i podmiotowość Polski, zależy nasza przyszłość - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Kłosiński, autor książki "Historyk na tropie zdrady elit. Rzecz o Jerzym Łojku". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Jerzy Kłosiński historia Polski niepodległość KSIĄŻKA Tadeusz Płużański Polskie Radio 24 społeczeństwo

Bożena Konikowska: początkiem regionalizmu w Polsce są rozbiory i zagrożenie wygaśnięcia naszego języka

- Musimy wrócić do momentu, kiedy Rosja, Prusy i Austria podpisywały akt trzeciego rozbioru RP. W naszej ojczyźnie język polski był skazany na wygaśnięcie. Wtedy co świetniejsi ludzie udawali, że pomimo załamania Polska nadal istnieje, stanowiąc trwałe ogniwo w życiu umysłowym Europy - powiedziała w Polskim Radiu 24 Bożena Konikowska, przewodnicząca Rady Krajowej Stowarzyszeń Regionalnych.
Zobacz więcej na temat:  regiony historia Polski Stanisław Staszic język polski POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24