Polskie Radio
Section05

śmierć

Michał Kondrat: "Czyściec" wchodzi do kin w czasie, gdy dużo mówimy o umieraniu

- Nikt z nas nie był ani w niebie, ani w piekle, ani w czyśćcu, ani na sądzie ostatecznym, natomiast wizję tych wszystkich światów mieli mistycy Kościoła katolickiego. Co ciekawe, żyli w różnych czasach, w różnej przestrzeni geograficznej, natomiast wiele tych rzeczy jest spójnych - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Michał Kondrat, reżyser filmu "Czyściec", opowiadającego o tym, co z ludźmi dzieje się po śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska FILM KULTURA

"Soroczka". Angelika Kuźniak: obyczaje pozwalają oswoić śmierć

- Każdy ma swój własny rytuał. U mnie historia zaczęła się od soroczki, czyli lnianej koszuli z wyszywanką. Moja ciotka Hela, która tka, mówi, że to śmiertelnica, a sorok, bo 40 prac trzeba wokół niej wykonać. Len trzeba zasiać, potem go zbieramy, suszymy, tkamy, a ta soroczka wraca razem ze zmarłym do ziemi, więc koło się zamyka - mówiła w Dwójce Angelika Kuźniak, autorka reportażu "Soroczka" o ludziach, którzy ze spokojem ducha i godnością oczekują na śmierć.
Zobacz więcej na temat:  reportaż literatura Angelika Kuźniak Bartosz Panek Dwójka KSIĄŻKA KULTURA

Żałoba to stan intymny. Pytaj, jaka pomoc jest potrzebna

Śmierć to często temat tabu, a związana z nią żałoba to coś, co może dotknąć każdego z nas, każdy może ją przeżywać inaczej i mamy do tego prawo. - Żałoba to naturalny stan, który przeżywamy po utracie kogoś, kogo kochamy. On się składa z kilku etapów. Może trwać pół roku, rok, albo jeszcze dłużej - mówi Izabela Kielczyk, psychoterapeuta i psycholog biznesu. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jakub Jamrozek psychologia zdrowie

Miłość silniejsza niż strach. Reportaż Romy Leszczyńskiej

Łódzkie hospicjum perinatalne to jedna z niewielu tego typu placówek w Polsce. To tu otacza się kompleksową opieką medyczną i psychologiczną kobiety, które decydują się urodzić śmiertelnie chore dziecko. Śmierć noworodka – najpóźniej kilka tygodni po porodzie – jest nieunikniona.
Zobacz więcej na temat:  reportaż dziecko ciąża szpital lekarz zagrożenie choroby i dolegliwości w ciąży WADA hospicjum poród społeczeństwo strach Roma Leszczyńska Trójka

Ekonomia z ludzką twarzą

3 października papież Franciszek podpisał w Asyżu  swoją kolejną encyklikę społeczną. Nosi ona tytuł Fratelli tutti. Światu, który cierpi na brak nadrzędnych i dalekosiężnych wizji rozwoju, a polityką poszczególnych państw i regionów rządzą partykularne interesy i egoizmy, papież proponuje ideał ogólnoludzkiego braterstwa i solidarności. Jakie zagrożenia niesie współczesna kultura globalnego egoizmu i obojętności? Jak powinna wyglądać polityka i ekonomia z ludzką twarzą? Jak kształtować myślenie o bardziej sprawiedliwym świecie?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość

Kontrola NFZ po śmierci kierowcy karetki. Szpitale odmówiły przyjęcia zakażonego koronawirusem

NFZ zapowiedział kontrolę w szpitalach w Warszawie i w Siedlcach, które odmówiły przyjęcia kierowcy karetki chorego na COVID-19 - poinformowała w niedzielę Ewa Filipowicz z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Mężczyzna zmarł w szpitalu w Garwolinie, w którym pracował.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo koronawirus Koronawirus w Polsce COVID-19 pandemia NFZ narodowy fundusz zdrowia pogotowie ratunkowe medycyna zdrowie choroby zakaźne

"Nie totalitaryzmowi myśli". Tysiące ludzi manifestowało w Paryżu po zabójstwie nauczyciela

W Paryżu tysiące osób wzięło udział w demonstracji, aby oddać hołd nauczycielowi zamordowanemu w piątek przez islamistę. Demonstranci chcieli także wyrazić poparcie dla wartości francuskiej republiki, takich jak wolność słowa i nauczania. Marsze solidarności związane z tą zbrodnią odbyły się w niedzielę w całym kraju.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja Europa zabójstwo wolność słowa nauczyciel islam

Jakich księży potrzebuje dzisiaj Kościół?

Wraz z nowym rokiem akademickim rozpoczęły się również zajęcia w Wyższych Seminariach Duchownych. W audycji będziemy pytać o to jakich księży potrzebuje dzisiaj Kościół w Polsce, kim są kandydaci do kapłaństwa i jakich zmian wymagają programy kształcenia oraz formacja duchowa w seminariach, aby przygotować kapłanów do pracy w nowoczesnym i coraz bardziej zlaicyzowanym świecie?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość