Polskie Radio
Section05

spektakl

Jarosław Gajewski: "Vatzlav" to jeden z najważniejszych tekstów Mrożka

- Od ponad 20 lat "Vatzlav" jest nieobecny na polskich scenach, postanowiliśmy go przypomnieć. Jest to tekst o zarazie, o zdradzie rozumu i o jakiejś nadrzędnej wartości, która kieruje człowiekiem i pozwala mu przetrwać. Nie jest nią ani rozum, ani polityka, ani wyobrażenia o sprawiedliwości - mówił w "Poranku Dwójki" Jarosław Gajewski, dyrektor Teatru Klasyki Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Mrożek jarosław gajewski TEATR Dwójka Paweł Siwek

Katarzyna Kołeczek: działanie jest w życiu najważniejsze

W ramach projektu "Szekspir w parku" w Wilanowie można zobaczyć "Sen nocy letniej" Williama Szekspira. W spektaklu w rolę Heleny wciela się Katarzyna Kołeczek. Aktorkę możemy na co dzień oglądać w serialu "M jak miłość" oraz na warszawskich scenach, a przez lata odnosiła także sukcesy w zagranicznych produkcjach filmowych i serialowych. - Działanie jest najważniejsze w życiu - podkreśla aktorka w rozmowie z Martyną Podolską.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska aktorstwo aktor aktorzy Katarzyna Kołeczek

"Fredro poszukiwany". Jarosław Gajewski: skupiamy się na twórczości dramaturgicznej

- Mam narastającą potrzebę odnalezienia Fredry jako ważnego komponentu naszej kultury, mówiąc współczesnym językiem, jako twardego dysku naszej kultury, który wciąż daje się jeszcze odczytać. Za chwilę mogą być z tym już trudności - mówił w Programie 1 Polskiego Radia aktor i reżyser Jarosław Gajewski, kurator programu pt. "Fredro poszukiwany". 
Zobacz więcej na temat:  jarosław gajewski Aleksander Fredro SZTUKA TEATR aktorstwo

"Pasztety do boju". Relacja ze spektaklu w Teatrze Komedia

Nikt nie lubi być przezywanym. Przezwiska z czasem pojawiają się również w internecie, za co często odpowiadają nastolatkowie. Między innymi na tym problemie skupia się spektakl "Pasztety do boju". Sztuka opowiada o akceptacji własnego wyglądu, o podkręcanym przez koncerny wyścigu, kto włoży bardziej markowe ubrania, o hejcie, prześladowaniu, internecie jako przestrzeni, nad którą nie można zapanować, a także o odwadze, przyjaźni i miłości.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska dzieci spektakle dla dzieci

Agnieszka Przepiórska w roli matki Grzegorza Przemyka

- Monodramy traktuję jako spotkanie - spotkanie z widzem, spotkanie z bohaterką, spotkanie z samą sobą. To nie jest dla mnie występ czy "wykon", to jest bardzo intymne i osobiste spotkanie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia aktorka Agnieszka Przepiórska, którą wkrótce będzie można oglądać w spektaklu "W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej" w Domu Spotkań z Historią w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Grzegorz Przemyk Dom Spotkań z Historią PRL

Jan Englert: nie znam aktora, który byłby zadowolony i nie chciałby więcej

- Aktorstwo to zawód, którego efekty są bardzo krótkotrwałe. Trwają tyle, ile pamięć widza. Czasem ten efekt jest nawet niezależny od działań czy wysiłków twórców. Nie jest ważne, zwłaszcza w teatrze, to, co ja czuję. Ważne jest to, co z tego, co przekazałem widowni, do mnie wraca. To jest miara naszej twórczości - mówił w Dwójce Jan Englert. Wybitny aktor, znakomity reżyser, a także pedagog 11 maja skończył 80 lat.
Zobacz więcej na temat:  Jan Englert TEATR Małgorzata Szymankiewicz jubileusz Dwójka kino

Szekspir dla zabieganych: wszystkie dzieła mistrza dramatu szybko, lekko i przyjemnie

W czasach, kiedy "czas to pieniądz", a wszystkim gdzieś się spieszy, Teatr Muzyczny w Toruniu zaprasza na spektakl "Dzieła wszystkie Szekspira", wychodząc w ten sposób naprzeciw kulturalnym potrzebom wszystkich zabieganych. Artyści proponują "przerobienie" w ciągu półtorej godziny całości dorobku angielskiego dramaturga, na dodatek w formie lekkiej, łatwej i przyjemnej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Toruń William Szekspir Piotr Firan Trójka

Katarzyna Jackowska-Enemuo: cechą dobrego opowiadacza jest ogromna dyscyplina

Antropolożka kultury, pisarka, muzykantka, śpiewaczka, opowiadaczka historii, artystka zajmująca się kulturą tradycyjną, muzyką etniczną. W audycji "Po drugiej stronie lustra" gościliśmy Katarzynę Jackowską-Enemuo, która w swojej książce pt. "Tkaczka chmur" pokazuje m.in. jak dzieci próbują sobie radzić ze śmiercią przyjaciół.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk antropologia kultura ludowa literatura język migowy książki dla dzieci