Polskie Radio
Section05

społeczeństwo

Prof. Marciniak: by zrozumieć społeczeństwo sowieckie, możemy zbadać społeczności obozowe

- Jeśli chcemy zrozumieć społeczeństwo sowieckie bądź też późnosowieckie, to możemy zbadać wycinek, taki jak właśnie społeczności obozowe, z charakterystyczną dla nich - co Françoise Thom bardzo dobrze opisuje - kulturą przemocy - mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Marciniak, komentując książkę "Zrozumieć putinizm".
Zobacz więcej na temat:  Jakub Moroz Rosja Władimir Putin Dwójka

Obciął koledze palce siekierą. Prędko nie wyjdzie

Sąd Apelacyjny w Białymstoku skazał na 3,5 roku więzienia 34-letniego mieszkańca Szczuczyna (Podlaskie) za atak na znajomego, który - uderzony siekierą - stracił część trzech palców lewej ręki. Tym samym sąd utrzymał wyrok pierwszej instancji. Apelację składał obrońca; chciał łagodniejszej kary. Skazany za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, ma też zapłacić pokrzywdzonemu 25 tys. zł nawiązki.
Zobacz więcej na temat:  przestępczość sąd policja polska zdrowie POLSKA

"Co chcielibyście wiedzieć o seksie, a boicie się zapytać?"

Sześć lat po publikacji "Sztuka obsługi penisa" na rynku pojawiła się "Sztuka obsługi penisa 2. Nowe wyzwania". - Sporo się od tamtego czasu pozmieniało w naszym podejściu do seksu - mówi Andrzej Gryżewski, seksuolog, psychoterapeuta i współautor publikacji. - Każdy rozdział w tej książce to nowe zjawisko, które albo jeszcze raczkowała te kilka lat temu, albo w ogóle się pojawiło w nowej odsłonie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jakub Jamrozek seks sztuka kochania kobieta mężczyzna miłość erotyka

Tatuaże a podejście społeczne. Jak się zmieniło na przestrzeni lat?

Niegdyś obarczone stereotypami, kojarzone z subkulturą więzienną i niemile widziane przez pracodawców - tatuaże. Na przestrzeni lat nasz stosunek się do nich zmienia, a ich posiadanie staje się codziennością. - Im ktoś jest młodszy, tym bardziej toleruje tatuaże - mówi dr Beata Rajba z Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego. - W ich opinii jest to po prostu sposób wyrażania siebie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński tatuaż Pokolenie Y pokolenie z moda

Wzrasta liczba zachorowań na odrę. Jak długo utrzymuje się odporność po szczepieniu?

WHO i lekarze alarmują, że wzrasta liczba zachorowań na odrę. "Jestem zaszczepiony, mnie to nie dotyczy" - mówi wiele osób. A to błąd. Wiele szczepionek daje ochronę na kilka, kilkanaście lat, a nie na całe życie. Jak długa jest ochrona w przypadku szczepionek na tężec, odrę, świnkę, gruźlicę, polio czy wirusowe zapalenie wątroby typu B? Które choroby (mimo szczepień w dzieciństwie) mogą nas dotknąć w życiu dorosłym? A które szczepionki chronią nas na całe życie?
Zobacz więcej na temat:  zdrowie choroba szczepienia medycyna choroby zakaźne Roman Czejarek Paweł Grzesiowski infografika

Alarmujące dane: blisko polowa nastolatków sięga po e-papierosy!

Rośnie popularność e-papierosów, które, wbrew popularnym mitom, są równie szkodliwe, jak papierosy tradycyjne. Jest to tym bardziej niebezpieczne, że po papierosy elektroniczne bardzo chętnie sięgają nastolatkowie skuszeni niezwykle atrakcyjną reklamą, różnorodnością smaków, swoje robi także moda. Tymczasem jak wiadomo, młodzi ludzie łatwiej wpadają w szpony nałogu.
Zobacz więcej na temat:  młodzież nastolatki e-papieros zdrowie Piotr Firan Michał Strzałkowski Trójka

PR24 Zieleń sposobem na hałas. Ekspert tłumaczy rolę drzew

Od akustyki architektonicznej zależy, co będziemy słyszeli we wnętrzach, w których mieszkamy, pracujemy, uczymy się, czy wypoczywamy. A to, co będziemy słyszeli, nie pozostaje bez wpływu na nasze samopoczucie, zaangażowanie i efektywność w pracy, a czasem nawet na zdrowie. O akustyce budynków i hałasie otaczającej nas codzienności rozmawiali w Polskim Radiu 24 Henryk Kwapisz ze Stowarzyszenia Komfort Ciszy i Krzysztof Moreń ze stowarzyszenia Zielone Mazowsze.
Zobacz więcej na temat:  Karol Surówka

PR24 Polska celem info-wojny Rosji. Resort cyfryzacji ostrzega

Rosyjskie ataki informacyjne są codziennością - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski. - Możemy być po wielu szkoleniach i mieć wysoką świadomość, ale wystarczy chwila nieuwagi i staniemy się ofiarą ataku. Nikt nie jest bezpieczny - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Karol Surówka POLSKA bezpieczeństwo w sieci internet wojna 2024 Rosja nowe technologie cyberbezpieczeństwo infografika