Polskie Radio
Section05

średniowiecze

Kobieta w kulturze słowiańskiej. Jakie były nasze przodkinie?

Jaka była rola kobiet w dawnej kulturze słowiańskiej? Jakie miały obowiązki i jak spędzały wolny czas? - Mówimy tu o czymś z pogranicza faktów i domysłów. Niestety, cała trudność mówienia o wczesnym średniowieczu z historycznego punktu widzenia polega na tym, że źródeł jest niewiele - przyznaje pisarz Grzegorz Gajek. Z tego, co wiemy, kobiety były w stanie wyrwać się z przypisanych im ról społecznych. Stawały się chociażby wojowniczkami i sprawowały władzę.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Zinkiewicz Słowianie kultura ludowa Kobiety

Bitwa nad Worsklą. Punkt zwrotny w dziejach Europy, o którym pewnie nie słyszeliście

Starcie wielkiej polsko-litewsko-mołdawsko-krzyżackiej koalicji z siłami Złotej Ordy było jedną z największych batalii późnego średniowiecza. Wzięło w niej udział być może więcej wojowników niż w bitwie pod Grunwaldem. Bitwa rozegrana na rubieżach Wielkiego Księstwa Litewskiego zmieniła też dzieje Starego Kontynentu, bo jej wynik oznaczał pogrzebanie wielkomocarstwowych ambicji księcia Witolda. 
Zobacz więcej na temat:  Litwa Władysław Jagiełło Europa

Co przesłania Krzywa Wieża w Pizie? Nie ma na świecie takiego drugiego Placu Cudów

Krzywa Wieża w Pizie, uważana przez wielu za najsłynniejszy zabytek świata, jest w istocie dzwonnicą. Towarzyszy ona niezwykłej katedrze oraz dwóm innym bezcennym obiektom. Cały ten kompleks oszałamia kolejne pokolenia przybywających do tego toskańskiego miasta – nie dziwi więc, że miejsce to nazwano Piazza dei Miracoli. Plac Cudów.
Zobacz więcej na temat:  Toskania Włochy architektura Morze Śródziemne chrześcijaństwo

Aleksander Gieysztor. Polski historyk klasy światowej

– Jak zetknąłem się po raz pierwszy z historią? W domu był ocalały przypadkiem, z wędrówek ojcowskich w czasie I wojny, spory stos papierów. Wertowanie ich dostarczało mi szczególnych przeżyć – mówił w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia prof. Aleksander Gieysztor, wybitny polski naukowiec, znawca średniowiecza.  
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Gieysztor II wojna światowa Powstanie Warszawskie Zamek Królewski edukacja Warszawa wspomnienie

Bitwa pod Grunwaldem - jedna z najważniejszych bitew w historii Polski

Gdybyśmy żyli w średniowieczu to bylibyśmy właśnie świadkami jednej z największych bitew tamtych czasów: bitwy pod Grunwaldem. Trudno w to uwierzyć, ale jedno starcie zadecydowało o dalszych losach Krzyżaków. A przy okazji o dalszej historii naszego państwa, przynajmniej na kolejne kilka wieków. Przy okazji 614. rocznicy tej bitwy w "Jedynce Dzieciom" opowiedział o niej historyk, dr Łukasz Przybyłek.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska historia Polski bitwa pod grunwaldem

Bitwa pod Grunwaldem. Współczesne mity i legendy

Współcześnie w powszechnej świadomości funkcjonuje wiele mitów związanych z bitwą pod Grunwaldem, której dziś mija 614. rocznica. Mity te związane są między innymi z przedstawieniem bitwy, a także samego średniowiecza, w filmie Aleksandra Forda "Krzyżacy", będącego jednocześnie pierwszą polską powojenną superprodukcją, oglądaną przez większość Polek i Polaków. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski bitwa pod grunwaldem

"Bogurodzica", Grunwald i "zagadka zamknięta na siedem pieczęci"

Najstarsza znana polska pieśń religijna, najbardziej tajemnicza. Ale i pieśń bojowa rycerstwa polskiego: według Długosza śpiewało ją "wojsko królewskie" Jagiełły przed bitwą pod Grunwaldem. Wieki później odwoływali się do "Bogurodzicy" młodzi poeci walczącej Warszawy. Co dziś wiemy o tym prastarym tekście? I czego być może nie dowiemy się już nigdy?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo poezja literatura bitwa pod grunwaldem Władysław Jagiełło św. Wojciech Henryk Sienkiewicz

Bitwa pod Grunwaldem w "Krzyżakach" Aleksandra Forda. Prawda i mity [POSŁUCHAJ PODCASTU]

Współcześnie w powszechnej świadomości funkcjonuje wiele mitów związanych z bitwą pod Grunwaldem, której 614. rocznica mija 15 lipca 2024 roku. Są one związane są między innymi z przedstawieniem bitwy, a także realiów średniowiecza w filmie Aleksandra Forda "Krzyżacy". Obraz był pierwszą polską powojenną superprodukcją. Widziała go wówczas większość Polek i Polaków.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA bitwa pod grunwaldem Krzyżacy

Chrześcijański bohater Hiszpanii, który służył u muzułmanów

Biografia Rodriga Díaza, zwanego Cydem – XI-wiecznego rycerza, słynnego bohatera rekonkwisty – jest pełna paradoksów i zadziwiających zwrotów akcji. Cyd historyczny, w odróżnieniu od swojego legendarnego, zmitologizowanego odpowiednika, miał w swoim bogatym życiorysie takie karty, o których niektórzy woleliby nie pamiętać.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania islam chrześcijaństwo legendy literatura religia polityka