Polskie Radio
Section05

średniowiecze

Kibice, rzeź powstańców i uparta Teodora, czyli jak powstała Hagia Sophia

Hagia Sophia została wzniesiona nie tylko przez ambicję cesarza Justyniana i dzięki zdolnościom wybitnych architektów. Wpływ na powstanie tego wyjątkowego dzieła architektury chrześcijańskiej miało krwawo stłumione na stadionie powstanie mieszkańców Konstantynopola i determinacja cesarzowej Teodory, która przekonała męża, by nie uciekał przed zbuntowanym ludem z miasta.
Zobacz więcej na temat:  Konstantynopol starożytność Stambuł Rzym kibice zamieszki

Świątynia Hagia Sophia. Jedna z najwspanialszych budowli świata

– Ten, kto wejdzie do Hagii Sophii, od razu zrozumie, jak wspaniałym osiągnięciem była jej budowa. Nie zdziwią go też słowa fundatora świątyni cesarza Justyniana I Wielkiego, który podczas konsekracji kościoła krzyknął zachwycony: "królu Salomonie, przewyższyłem cię!" - mówiła archeolożka prof. Elżbieta Jastrzębowska na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  architektura chrześcijaństwo islam Konstantynopol Istambuł Kościół SZTUKA

Szubienica - nieodłączny element każdego średniowiecznego miasta

Szubienice stawiano na wzgórzach nieopodal murów miejskich, by skazańcy byli widoczni z daleka jako przestroga dla wszystkich łamiących prawo. Przez pięć lat na Uniwersytecie Wrocławskim prowadzono projekt badawczy, którego celem była odnalezienie tego rodzaju miejsc kaźni zlokalizowanych niegdyś na Dolnym Śląsku. Właśnie ukazała się praca podsumowująca te badania. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka badania historie NAUKA Zobacz także gutenberg

Słowianie produktem przypadku historycznego? Autorska wizja początków Polski autorstwa prof. Przemysława Urbańczyka

Najwcześniejsze dzieje Polski do niedawna były osadzone w sztywnym gorsecie teorii, której wszyscy uczyliśmy się w szkole. Jak pisze prof. Przemysław Urbańczyk w swojej najnowszej książce, "Korzenie Polski", ta wizja, jak długo nieodświeżany schemat, uległa stopniowemu zużyciu, znudziła też samych mediewistów, zarówno historyków, jak i archeologów, którzy mieli już dość jałowego powtarzania jedynie słusznej wykładni.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka historia Polski Słowianie archeologia

I pokój toruński. Koniec wielkiej wojny z zakonem krzyżackim

Choć postanowienia traktatu z Krzyżakami przynosiły skromne korzyści stronie polsko-litewskiej, już wkrótce jasna dla tej części Europy stała się zmiana układu sił w wyniku bitwy pod Grunwaldem. Koniec wielkiej wojny z państwem zakonników spod znaku czarnego krzyża był jednocześnie początkiem etapu prowadzenia konsekwentnej polityki osłabiania - krok po kroku - państwa zakonnego.
Zobacz więcej na temat:  Grunwald Krzyżacy Władysław Jagiełło