Polskie Radio
Section05

starożytność

Świat Etrusków. Polski artysta na tropie tajemnic starożytnego ludu

Niegdyś zamieszkiwali tereny dzisiejszej Toskanii. Nie wiemy, jaki był ich rodowód. Nie do końca potrafimy także czytać ich teksty, których zachowało się zresztą bardzo niewiele. To, co stanowi podstawę naszej wiedzy o Etruskach, to ich wspaniałe grobowce. Szczególną rolę w rejestrowaniu grobowych dekoracji odegrał polski malarz i rysownik.
Zobacz więcej na temat:  Etruskowie archeologia Toskania Katarzyna Kobylecka

Królestwo Aksum, czyli współczesna Etiopia

Aksum rozwijało się dzięki kontaktom handlowym między Półwyspem Arabskim i Afryką, np. z królestwem Meroe, z którego sprowadzało m.in. kość słoniową, kauczuk, przyprawy korzenne i dostarczało je na szlaki handlowe. Z portu w Adulis przewożono towary do basenu Morza Śródziemnego, a także do Indii i na Cejlon. Okres świetności przeżywało w III-VI wieku – rozszerzyło swe granice w kierunku południowym i zachodnim i stało się jedną z potęg ówczesnego świata bliskowschodniego.
Zobacz więcej na temat:  Etiopia archeologia Katarzyna Kobylecka chrześcijaństwo Afryka Afryka Północna geografia zabytki podróże turystyka religia islam

"Widzę rzeczy cudowne...". 100 lat temu dokonano niezwykłego odkrycia

Dokładnie sto lat temu - 4 listopada 1922 - dokonano bodaj najsłynniejszego odkrycia archeologicznego. Brytyjski badacz Howard Carter odnalazł schody prowadzące do nienaruszonego grobowca faraona Tutanchamona. Nie chciał jednak wejść do wnętrza bez udziału sponsora wykopalisk - nieobecnego wówczas w Dolinie Królów - lorda George'a Carnarvona.
Zobacz więcej na temat:  Rzym Egipt archeologia badania Katarzyna Kobylecka

Inskrypcje z Banganarti. Prof. Łajtar z Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Poznaliśmy laureatów najbardziej prestiżowego wyróżnienia naukowego w Polsce - Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Wśród nich znalazł się prof. Adam Łajtar – papirolog i epigrafik z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego za odczytanie i interpretację niemal tysiąca inskrypcji z tzw. Górnego Kościoła w Banganarti (Sudan Północny). 
Zobacz więcej na temat:  Rzym Egipt archeologia badania Katarzyna Kobylecka Afryka Sudan Fundacja na rzecz Nauki Polskiej