Polskie Radio
Section05

stomatolog

Ruszyła kampania "Poznaj temat rosnącej wagi". "Otyłość to pandemia naszych czasów"

- Nadwaga to nie tylko problem zdrowotny, to często jest problem społeczny. Wiele zależy od czynników środowiskowych, takich jak choćby pryskanie roślin, to co jedzą hodowlane zwierzęta. Ale największym problemem jest to, że jemy więcej niż tego potrzebuje nasz organizm - mówiły Monika Rachtan dziennikarka medyczna i prof. Marzena Dominika prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego w Polskim Radiu 24.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 medycyna Maciej Wolny otyłość diety zdrowie

Zdrowe zęby potrzebują odpowiedniej diety i higieny. O szczegółach w "Strefie Rodzica"

- Nie może być tak, że dwuletnie dziecko będzie wciąż jadło papki, bo to może doprowadzić do wielu problemów z jamą ustną. O tym jak ważne jest co i w jaki sposób podajemy naszym dzieciom do jedzenia, już od pierwszych tygodni życia, opowiadała "Strefie Rodzica" stomatolog, dr Ewa Michałek-Pasternak.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci komunikacja wychowanie rodzice zdrowie i dieta zdrowie dziecka

Bezzębie. Implantolog Dr Barbara Sobczak: tak naprawdę zajmuję się leczeniem wstydu

- Moi pacjenci żyją w ciągłym wstydzie. Nie mogą się swobodnie uśmiechnąć, wysłowić i zjeść. Wstyd sprawia, że człowiek ciągle myśli o zębach, co ogromnie ogranicza. To jakby poruszać się z przyczepioną do nogi metalową kulą. Implantolodzy zajmują się przywracaniem uśmiechów i zębów. Po zabiegu Sobczak Concept zęby wyrastają z dziąseł, a pacjenci psychicznie dostają skrzydeł - mówiła w Polskim Radiu 24 implantolog dr Barbara Sobczak. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie choroba Polskie Radio 24

Podróż przez PRL śladami wyrwizębów

Plombowali, czym mogli, częściej rwali. Tłumaczyli, jak używać szczoteczki do zębów. Walczyli nie tylko z szalejącą próchnicą, ale z ludzką niewiedzą, bólem i strachem. Zdarzało się, że musieli przyszyć odcięty palec albo odebrać poród. Stomatolodzy często byli w czasach PRL-u pierwszymi (i jedynymi) lekarzami, z którymi miała kontakt wiejska społeczność.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja rzemiosło world music kolędy Gdańsk PRL wieś

Wikingowie cierpieli na próchnicę, ale radzili sobie z nią zaskakująco dobrze

Mieszkańcy wczesnośredniowiecznej Skandynawii powszechnie cierpieli z powodu próchnicy i bólu zębów. Zaskakujące jest to, że do leczenia tych przypadłości stosowali zaawansowane techniki, będące odległymi przodkami dzisiejszych praktyk stomatologicznych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne Wikingowie średniowiecze Skandynawia Szwecja archeologia medycyna dentysta ząb

"Kanał. Co mówią dentyści, kiedy nie trzymają języka za zębami?"

Wizyta w gabinecie stomatologicznym zwykle nie wiąże się z niczym przyjemnym, dlatego wiele osób unika jej jak może. Stomatolodzy wypowiadają się o swoich pacjentach też nie zawsze w samych superlatywach. Relacje jednej i drugiej strony zebrała w swojej książce "Kanał. Co mówią dentyści, kiedy nie trzymają języka za zębami" Agnieszka Fiedorowicz.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński medycyna zdrowie

Pierwsza wizyta z dzieckiem u dentysty i ortodonty. Na kiedy ja zaplanować?

Już od pierwszych dni życia warto zwrócić uwagę na to, jak dziecko oddycha – powinno oddychać noskiem i mieć zamkniętą buzię. Ponadto ważna jest postawa malucha – kiedy dziecko chętniej obraca się na jedną ze stron, warto udać się do fizjoterapeuty czy osteopaty, który zajmuje się niemowlętami, by sprawdzić, czy u dziecka nie ma nieprawidłowych napięć mięśniowych.  
Zobacz więcej na temat:  zdrowie dziecka radio dla dzieci radio dla rodziców

Dzieci i dentysta: spotkanie prawie niemożliwe

Dentyści biją na alarm: problemy z zębami ma blisko 40 procent dwuletnich dzieci! A im starsze maluchy, tym gorzej –próchnicę stwierdza się już u blisko 80 procent pięciolatków. Niestety liczba wizyt stomatologicznych spadła – również z powodu pandemii – a mali pacjenci trafiają do gabinetu dosłownie w ostatniej chwili. Albo wtedy, gdy na ratowanie zębów jest już za późno...
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo zdrowie dziecka dentysta Kuba Witkowski Piotr Łodej Trójka

Aparat na zęby. Kiedy powinniśmy udać się na pierwszą wizytę do ortodonty?

- Aparat na zęby najlepiej zakładać jak najwcześniej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Kamila Wasiluk, lekarz ortodonta, autorka blogu Mama Ortodonta oraz książki o pięknym uśmiechu. Jak długo powinniśmy go nosić? Dlaczego dla jednych jest zbawieniem, a dla innych wręcz odwrotnie? Jak wygląda wizyta u ortodonty? Wyjaśniamy w "Czterech porach roku".
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek społeczeństwo dziecko zdrowie zdrowie dziecka medycyna