Polskie Radio
Section05

sztuczna inteligencja

Dr Gumularz o przepisach ws. sztucznej inteligencji: zmierzają w kierunku regulacji miękkiego prawa

Niemcy, Francja i Włochy porozumiały się co do tego, jak powinien zostać uregulowany sektor sztucznej inteligencji. - Regulacja nowych technologii zmierza obecnie bardziej w kierunku branżowych regulacji miękkiego prawa - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Mirosław Gumularz, prawnik specjalizujący się w prawie nowych technologii, wykładowca Uniwersytetu WSB Merito.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Mirosław Gumularz Damian Szacawa

Biznes przed bezpieczeństwem? Amerykańskie media o kulisach zmian we władzach OpenAI

Obawy o zbyt szybki rozwój sztucznej inteligencji i związany z tym niepokój o bezpieczeństwo AI były w centrum sporu, który doprowadził do zwolnienia szefa OpenAI, firmy stojącej za ChatGPT, Sama Altmana - doniosły w niedzielę "New York Times" i Bloomberg. Altman miał stawiać na biznesowe podejście i wdać się w spór z czołowym naukowcem firmy. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna USA ChatGPT nowe technologie GOSPODARKA

Polscy badacze odchodzą z OpenAI. Wcześniej założyciele spółki rozstali się z twórcą ChatGPT

Trzech polskich badaczy sztucznej inteligencji, prof. Aleksander Mądry, Jakub Pachocki i Szymon Sidor odeszło z firmy OpenAI, twórcy modelu ChatGPT - podał portal The Information. Wcześniej z firmy zwolnionych zostało dwóch jej współzałożycieli - dyrektor wykonawczy (CEO) Sam Altman i prezes Greg Brockman.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna USA nowe technologie ChatGPT

Roboty przyszłości i ich fizyczne uwarunkowania. Czy czeka nas rewolucja?

W przyszłości roboty humanoidalne będą pomagać nam w codziennych, rutynowych czynnościach. Aby urzeczywistnić takie plany, należy poprawić ich sprawność nie tylko manualną, ale również inteligencję. Jak będą działały roboty przyszłości i co to oznacza dla człowieka? - Szczegóły zdradził w Programie 3 Polskiego Radia doktor Krzysztof Walas, z innowacyjnego zespołu badawczego powstałego przy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara robot roboty robotyzacja

Pekin chce się stać potęgą w tworzeniu robotów humanoidalnych

Chiny mają jedną z najsilniejszych na świecie gospodarek. Kraj od lat boryka się jednak z kryzysem demograficznym. Chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych ogłosiło, że Pekin chce się stać potęgą w produkcji robotów humanoidalnych. Rządzący zakładają, że w krótkim czasie uda im się prześcignąć przodujących w tej dziedzinie Amerykanów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka robot roboty robotyzacja Chiny Kuba Witkowski

Globalny szczyt poświęcony AI. Ekspert Chatham House: udało się przyjąć deklarację o potrzebie współpracy

- Byłoby ogromnym zmartwieniem, gdyby sztuczna inteligencja była użyta jako broń lub niewłaściwie wykorzystana przez wrogie podmioty. Rząd Wielkiej Brytanii często używa przykładu użycia jej do tworzenia broni biologicznej, innym przykładem są cyberataki - powiedziała Olivia O’Sullivan, ekspertka Królewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w Londynie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA AI Wielka Brytania technologia ŚWIAT

Sztuczna inteligencja w transporcie. Czy algorytmy mogą pomóc w pracy?

W miarę jak łańcuchy dostaw stają się coraz bardziej złożone, zarządzanie nimi staje się trudniejsze, zwłaszcza w przypadku transportu drogowego. W rozwiązywaniu problemów kierowców i spedytorów może wspierać sztuczna inteligencja, o czym można się przekonać podczas targów TransLogistica odbywających się pod patronatem Polskiego Radia Kierowców. - Sztuczna inteligencja w łańcuchu dostaw jest tak naprawdę dostępna wszędzie - podkreśla Kamil Świątkowski, przedstawiciel jednej z obecnych na targach firm.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Patryk Kuniszewicz transport algorytmy

Globalny szczyt ws. sztucznej inteligencji. Przywódcy i eksperci wskazują na ogromne zagrożenia

Będą kolejne międzynarodowe szczyty w sprawie zagrożeń, jakie niesie ze sobą sztuczna inteligencja. Brytyjski premier Rishi Sunak, gospodarz zakończonego właśnie szczytu w podlondyńskim Bletchley, ostrzega, że na światowych liderach spoczywa odpowiedzialność, by zawczasu sprostać temu wyzwaniu. Więcej na ten temat korespondent Polskiego Radia Adam Dąbrowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Londyn GOSPODARKA