Polskie Radio
Section05

SZTUKA

Franciszek Maśluszczak w PR24: nie biegam w poszukiwaniu fotograficznej rzeczywistości

- Maluję po prostu z wyobraźni, pamięci, ze szkiców i rysunków. Nie biegam w poszukiwaniu fotograficznej rzeczywistości, która jakoś psuje moje widzenie i mój świat. Próbowałem, ale zaczynam wtedy kopiować - mówił w Polskim Radiu 24 malarz Franciszek Maśluszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA społeczeństwo Chełm Polskie Radio 24 Monika Małkowska Radom mural wystawa malarstwo

Nowe zbiory Muzeum Podkarpackiego. Prof. Miziołek: to wielkie wydarzenie muzeologiczne

- To jest wspaniałe, wielkie wydarzenie muzeologiczne. Cieszę się, że ta wystawa trwa tak długo. Mam nadzieję, że tysiące zwiedzających przyjedzie do Krosna obejrzeć ją, bo ona pokazuje jak wspaniale ci kombatanci, ci Polacy żyjący we Francji potrafili zebrać te zabytki, a następnie jak mądrze potrafili wybrać i przekazać je w miejsce, które dało pierwszy dowód swojego bardzo serdecznego stosunku do tej darowizny - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jerzy Miziołek, historyk i archeolog. Gościem audycji był także Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 malarstwo muzeum historia Polski Krosno podkarpackie

"Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem". Pierwszy polski obraz w słynnej londyńskiej galerii

Holbein, Rubens, Monet, Turner, Constable, Tycjan - to tylko kilka nazwisk wielkich malarzy, których prace wiszą w jednej z najbardziej spektakularnych kolekcji sztuki na świecie. Teraz, na trzy miesiące, dołącza do nich Jan Matejko. Pierwszy w historii polski obraz zawisł na ścianie słynnej londyńskiej Galerii Narodowej. To "Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" Jana Matejki.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA POLSKA Londyn ŚWIAT Wielka Brytania Mikołaj Kopernik Jan Matejko

"60 proc. artystów żyje poniżej średniej krajowej". Sellin o pomocy dla twórców kultury

- Zdecydowana większość artystów w Polsce żyje ubogo i biednie. Ich status zawodowy jest taki, że nie mają możliwości odkładania istotnych składek na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne. Chcemy tę sprawę rozwiązać - powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Sellin KULTURA pieniądze Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego społeczeństwo

Architektura zakopiańska - rocznica urodzin Witkiewicza

Witkiewicz – to nazwisko nieodłącznie kojarzy się nam z Zakopanem. W piątek 21 maja przypada 170. rocznica urodzin Stanisława Witkiewicza – malarza, architekta, pisarza i teoretyka sztuki, znanego przede wszystkim jako twórca i popularyzator stylu zakopiańskiego. O związkach artysty z Podhalem oraz tym, co możemy zobaczyć w Muzeum Tatrzańskim, opowiedziała nam adiunkt muzeum Zofia Radwańska.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Zakopane Tatry Podhale Stanisław Ignacy Witkiewicz architektura Marta Piasecka

Festiwal Teatralny "Kontakt" w Toruniu. Dlaczego będzie "Na granicy"?

W najbliższą sobotę w Toruniu rozpocznie się 25. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt". - Kulminacyjnym punktem festiwalu są produkcje na "zoomie", przygotowane w teatrach zarówno za naszą wschodnią, jak i zachodnią granicą - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Paszta, dyrektor artystyczny Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Toruń czechow Mateusz Drozda książki FILM