Polskie Radio
Section05

Szwajcaria

Eurowizja 2024. Szczegółowe wyniki - głosowanie publiczności i komisji jurorskich

Jak głosowało polskie jury na Eurowizji 2024? Na kogo postawili polscy widzowie? W finale Eurowizji 2024 wygrała Szwajcaria. Stało się tak po zliczeniu głosów jurorów i widzów ze wszystkich krajów, które brały udział w konkursie. U jurorów z dużą przewagą wygrał Nemo ze Szwajcarii - niemal w każdej krajowej komisji jurorskiej (w sumie 365 punktów; na drugim miejscu Francja z 218 punktami). Jednak tylko w głosowaniu publiczności wygrałaby Chorwacja, a tuż za nią znalazł się Izrael. Z kolei polska piosenka ("The Tower" Luny) okazała się 12. na 15 krajów w pierwszym półfinale Eurowizji 2024. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja koncert TVP koncerty Polskie Radio Chorwacja Izrael EBU

Henryk Sienkiewicz. Noblista, który trafił pod strzechy

Był nowelistą, powieściopisarzem i publicystą, autorem między innymi "Trylogii", "Krzyżaków", "Quo vadis" i "Bez dogmatu". W 1905 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości. Henryk Sienkiewicz, który jeszcze za życia był jednym z najbardziej popularnych pisarzy polskich, z ironią odnosił się do swego sukcesu. Dziś mija 178. rocznica jego urodzin. 
Zobacz więcej na temat:  Francja Henryk Sienkiewicz Niemcy literatura polska

Muzyczna wędrówka po Szwajcarii

Muzyki tradycyjnej w Szwajcarii nie słucha się w domu od tak, na płycie. Ją się raczej kultywuje podczas różnego rodzaju zgromadzeń. Czy to podczas dużych, czy mniejszych świąt, podczas jakichś lokalnych świąt wioski, regionu, gminy… to muzyka, która nieustannie gdzieś się przewija tak, jakby była tak, jakby była w ogóle podstawą całej kultury Szwajcarii.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Justyna Piernik

Zofia Kiniorska asystentką dyrygenta w Orchestre de la Suisse Romande. "Jeszcze się z tym oswajam"

Zofia Kiniorska zwyciężyła w przesłuchaniu na asystentkę dyrygenta Jonathana Notta w Orchestre de la Suisse Romande. Polka została wybrana spośród sześćdziesięciorga kandydatów. Dyrygentka opowiedziała w audycji "Wybieram Dwójkę", jakie towarzyszą jej emocje oraz jak wyglądał sam proces przesłuchań.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka dyrygent orkiestra Maria Czok KULTURA Zofia Kiniorska

Nieśmiertelna siła zapachu, czyli jakiej wody kolońskiej używał Napoleon?

Kiedy mówimy "perfumy", natychmiastowym skojarzeniem jest Francja, a dokładnie – Prowansja. Nic dziwnego, gdyż to właśnie ten region przez wieki był zapachowym centrum świata. Od kilkunastu lat to się powoli zmienia, choć oczywiście tradycja pozostała. O zapachach, ich alchemii i chemii opowiadała gościni audycji Martyny Matwiejuk.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA perfumy zapach Francja Prowansja Niemcy Japonia Włochy chemia Martyna Matwiejuk Trójka

Tadeusz Romer. Dyplomata, który ratował Żydów w Tokio i Szanghaju

Dzięki ambasadorowi RP w Japonii tysiące polskich Żydów uniknęło śmierci. Dyplomata nie tylko pomógł uchodźcom, którzy znaleźli się w Kraju Kwitnącej Wiśni - być może to jego czyny zainspirowały działaczy grupy berneńskiej. Tadeusz Romer zmarł 23 marca 1978 roku. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Japonia dyplomacja sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa Tadeusz Romer ZSRR Żydzi historia Polski