Polskie Radio
Section05

technologie

Robot jak człowiek? Pierwszy taki na świecie i to z Polski

- To pierwszy na świecie biomimetyczny robot, robot humanoidalny, taki jak w filmch. Od innych różni go to, że wykorzystuje tkanki miękkie, jak u człowieka. Jest w pełni anatomiczny, czyli nawet kości, z których się składa, są dokładnie takie, jak u człowieka - mówi w "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Radia dr Maciej Kawecki, dyrektor Centrum Innowacji na Uniwersytecie WSB Merito Warszawa, prezes Instytutu Lema.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA innowacyjność badanie Maciej Kawecki Zobacz także nowe technologie Daniel Wydrych robot robotyka roboty

Nowości technologiczne, których możemy spodziewać się w 2025 roku

Na początku 2025 roku przyglądamy się najnowszym technologicznym trendom, które będą kształtować nadchodzące lata. Razem z Dawidem Kosińskim rozmawialiśmy o innowacjach w sztucznej inteligencji, gadżetach przyszłości i tym, co może odmienić nasze codzienne życie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także technologie mobilne technologia smartfony smart home nowości nowinki technologiczne Piotr Firan Dawid Kosiński

Marshall McLuhan. Twórca pojęcia "globalnej wioski"

31 grudnia 1988 roku w kanadyjskim Toronto zmarł Marshall McLuhan - jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych teoretyków komunikacji. Zawdzięczamy mu wiele oryginalnych teorii dotyczących środków masowego przekazu. Jedna z nich przewidziała nawet nadejście Internetu, "globalnej wioski", która umożliwi masową komunikację ludzi z całego świata. 
Zobacz więcej na temat:  internet NAUKA HISTORIA Kanada media komunikacja telewizja

Jak dbać o mózg w erze przebodźcowania?

- Gdy wykonujemy zadania wymagające dużego skupienia, mózg nadaje im dużą wagę, co obciąża system odpowiedzialny za koncentrację. Nasz mózg ma ograniczoną wydolność i potrzebują regeneracji. Problem pojawia się, gdy czas skupienia jest zbyt długi lub mamy za dużo zadań, nie dbamy o odpoczynek i odpowiednią ilość przerw - mówi prof. Wojciech Glac, neurolog z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także Piotr Firan mózg prof. Wojciech Glac

Artyści kontra sztuczna inteligencja. Poezja od AI podoba nam się bardziej?

Według badań naukowców z Uniwersytetu Pittsburskiego wiersze stworzone przez sztuczną inteligencję podobają nam się bardziej. Jak wyjaśniają, jest ona bliższa ludziom. Nie musi jednak oznaczać to, że poezja tworzona przez człowieka przejdzie do historii. Mało tego, zdaniem naukowców i poetów wciąż możemy pokonać SI w tym wyścigu o pomnik trwalszy niż ze spiżu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Suszek Paweł Turski sztuczna inteligencja poezja Zobacz także

"Latający samochód" stworzony przez poznaniaka. Polacy zadziwiają innowacyjnymi konstrukcjami?

Nazywa się Jetson One, waży 115 kg i może mknąć ponad 100 km/h. To jednoosobowy pojazd skonstruowany przez poznaniaka Tomasza Patana. - Stworzył on pierwszy na świecie latający samochód eVTOL i teraz trafia on do sprzedaży - mówi na antenie radiowej Jedynki dr Maciej Kawecki, dziennikarz naukowy, prorektor ds. innowacji Uniwersytetu WSB Merito w Warszawie, prezes Instytutu Lema. 
Zobacz więcej na temat:  sztuczna inteligencja NAUKA lotnictwo samochody Stany Zjednoczone Maciej Kawecki Daniel Wydrych