Polskie Radio
Section05
trójka hp

Popularyzowanie polszczyzny w internecie. Kamila Kalińczak: lepiej jest polecać się nawzajem

Jak zdobyć popularność w internecie? Można tworzyć treści rozrywkowe, przygotowywać skompilowane informacje z kraju i świata lub zajmować się nauką - nie tylko fizyką czy chemią, ale i popularyzowaniem poprawnej polszczyzny. Jak wygląda taka działalność od kulis? O tym opowiedziała Kamila Kalińczak - dziennikarka, lektorka i trenerka wystąpień publicznych, którą w mediach społecznościowych obserwuje łącznie kilkaset tys. osób.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Adamczyk Kamila Kalińczak język polski media społecznościowe social media influencerzy

Tauron Nowa Muzyka Katowice 2024. Kobiety przejmują scenę!

Lineup tegorocznej edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice wyróżnia się silną reprezentacją kobiecych artystek. Mowa nie tylko o jednej z headlinerek, którą w tym roku będzie Róisín Muprhy. Na scenie wystąpią równie intrygujące muzyczne osobowości. - Co roku jest to dla nas dosyć ważny aspekt. (...) Nie liczymy tego, ale bardzo zwracamy na to uwagę. Kobiety na festiwalu to zawsze wartość dodana pod wieloma względami - Adam Godziek, dyrektor artystyczny wydarzenia. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Justyna Grabarz Tauron Nowa Muzyka Katowice muzyka rozrywkowa koncert festiwal muzyczny

Bez wody nie możemy żyć, ale pijemy jej za mało. Z czego to wynika?

Co dziesiąty Polak w ogóle nie pije wody, a ponad 80 proc. z nas spożywa jej za mało w ciągu dnia – wynika z najnowszych badań PBS zrealizowanych na zlecenie Stowarzyszenia "Woda w Domu i w Biurze". Z innych badań wynika, że Polacy piją dwa razy mniej wody niż inni Europejczycy. Aby norma była spełniona, każdy z nas powinien wypijać dziennie 2 litry wody. Dlaczego tego nie robimy? 
Zobacz więcej na temat:  Adrianna Janiszewska Trójka Robert Grzędowski woda zdrowie dieta

Pałac Krasińskich otwarty dla turystów. Co zobaczymy na ekspozycji?

Około 200 najcenniejszych obiektów ze zbiorów Biblioteki Narodowej, od średniowiecza do współczesności, można będzie podziwiać w odnowionym Pałacu Krasińskich w Warszawie. Po raz pierwszy w historii turyści będą mogli zwiedzić obiekt w całości. Na ekspozycji znajdziemy m.in. zapiski sprzed tysiąca lat oraz rękopisy Fryderyka Chopina, Agnieszki Osieckiej czy Jacka Kaczmarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Tomasz Żąda Pałac Krasińskich Biblioteka Narodowa wystawa Warszawa

Media społecznościowe a środowisko. Czy korzystanie z internetu ma wpływ na przyrodę?

Do tego, że za korzystanie z mediów społecznościowych płacimy, oglądając reklamy, już się przyzwyczailiśmy. Dodatkowym kosztem jest jednak energia elektryczna i emisja dwutlenku węgla, jakie wiążą się z zapisywaniem treści na serwerach. Każde nasze zapytanie w wyszukiwarce, każde zdjęcie przesłane w komunikatorze wyzwala gigantyczny ruch na całym świecie i mocno wpływa na środowisko.
Zobacz więcej na temat:  Szymon Majchrzak Robert Grzędowski Trójka internet ekologia środowisko przyroda technologie media społecznościowe

Mieszkania na wynajem w Polsce. Jak wygląda sytuacja na rynku?

Przed nami gorączka poszukiwań studenckich mieszkań. Lada moment maturzyści dowiedzą się, gdzie mają szanse studiować. Z kolei część z tych, którzy już posiadają indeks, zechce pewnie w ciągu wakacji zmienić lokum. Na przeniesienie się do nowych czterech kątów mogą zdecydować się również ci, którzy studia mają za sobą. Jeszcze kilka tygodni temu mówiło się o spadku popytu nawet o połowę i o niższych o kilkanaście procent cenach. Jak jest obecnie?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski Martyna Masztalerz mieszkanie mieszkania na wynajem mieszkania nieruchomości wynajem mieszkań

Zmiany w ortografii. Mateusz Adamczyk: to zaakceptowanie naszego sposobu pisania

Rada Języka Polskiego przyjęła uchwałę ws. zmian zasad ortografii. Dotyczą one m.in. pisowni wielką i małą literą czy nazw własnych oraz zdań z wykorzystaniem cząstek -bym, -byś, -by, -byśmy, -byście ze spójnikami. Zmiany wejdą w życie za niecałe dwa lata. - Najprościej mówiąc, chodzi o to, by ułatwić nam ortograficzne życie - tłumaczy polonista, popularyzator wiedzy o języku i Mistrz Mowy Polskiej Mateusz Adamczyk, prowadzący w Trójce audycję "PrzySłowie".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Martyna Matwiejuk Mateusz Adamczyk język polski język ojczysty polszczyzna ortografia Rada Języka Polskiego

Kim de l'Horizon i "Drzewo krwi" - najpopularniejsza książka niemieckojęzyczna ostatnich lat

Kim de l'Horizon, niebinarna osoba autorska ze Szwajcarii, która za powieść "Drzewo krwi" otrzymała Deutscher Buchpreis 2022 oraz Schweizer Buchpreis 2022. Książka sprzedała się już w kilkuset tysiącach egzemplarzy i została przełożona na wiele języków. Także na polski, a dokonała tego wspaniała Elżbieta Kalinowska. Książka jest opowieścią m.in. o awansie społecznym, ucieczce z konserwatywnej rodziny i poszukiwaniu języka, który pozwoli wyrazić emocje. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura książki Niemcy Austria Szwajcaria Michał Nogaś Trójka Kim de l'Horizon

Złość, lęk i inne emocje w języku polskim. Jak je wyrażamy?

- Myślę, że w polskiej kulturze mamy taką tendencję do niehamowania negatywnych emocji. (...) Polacy, i w ogóle narody wschodnioeuropejskie, lubią narzekać - ocenia Matylda Kozakiewicz - polonistka, psycholożka (absolwentka UW i SWPS) i publicystka. W kolejnym wydaniu audycji "PrzySłowie" ekspertka wraz z Mateuszem Adamczykiem przeanalizowała, jak w języku polskim wyrażamy swoje emocje.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Adamczyk język polski język ojczysty feminatywy polszczyzna

Własne "M" w cieniu kredytu. Jak walczyć z kryzysem mieszkaniowym?

Coraz więcej osób i rodzin w Polsce wpada w lukę mieszkaniową. Nie stać ich na zakup własnego "M"; nawet jeśli byliby w stanie sfinansować taki zakup z pomocą kredytu, skończyłoby się to dla nich pogorszeniem ogólnej sytuacji życiowej - rezygnacją z aspiracji dotyczących kształcenia dzieci czy spędzania wolnego czasu lub podróżowania. Jak można walczyć z tym problemem? I co nam grozi, jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marcin Jagiełowicz Jan Śpiewak mieszkanie mieszkania na wynajem mieszkania nieruchomości deweloper

Wpływ słońca na skórę i włosy. Jak chronić się przed nadmiarem promieniowania UV?

Korzyści z umiarkowanej ekspozycji skóry na słońce jest wiele. Główną zaletą jest wytwarzanie witaminy D3. Niestety jest również wiele zagrożeń, na przykład choroby nowotworowe; te wiążą się z nadmiarem promieni słonecznych docierających do naszej skóry i głowy. Możemy się przed nim uchronić, nawet za pomocą zwykłego kremu z filtrem. - Profilaktyka jest najważniejsza: przeciwnowotworowa i przeciwstarzeniowa - mówi dr Katarzyna Zakrzewska, dermatolożka w trakcie specjalizacji.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski zdrowie medycyna promieniowanie opalanie

Eksperymenty polskich naukowców w kosmosie. ESA podpisała umowy z badaczami

Co się dzieje z ludzką psychiką podczas długotrwałego pobytu w kosmosie? Czy AI poradzi sobie w warunkach niskiej grawitacji? I czy mikroorganizmy będą w przyszłości testowymi uczestnikami wypraw poza orbitę Księżyca? To tylko część pytań, na które odpowiedzi szukać będzie w najbliższym czasie Europejska Agencja Komiczna. ESA właśnie podpisała umowy z polskimi naukowcami. Oznacza to, że zgłoszone przez nich projekty zostaną sprawdzone na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Lis Krzysztof Łoniewski Europejska Agencja Kosmiczna esa kosmos astronomia Trójka

Radary dźwiękowe - sposób na walkę ze zbyt głośnymi pojazdami?

Wysokie temperatury zachęcają do otwierania okien w mieszkaniu. Problemem są jednak zbyt głośne pojazdy, które zdenerwują niejedną osobę. Rozwiązaniem problemu mogą być radary dźwiękowe. Już teraz jednak na wyposażeniu policji są sonometry; pozwalają one zmierzyć, czy pojazd nie przekracza normy hałasu. Czy dodatkowe automaty są więc potrzebne?
Zobacz więcej na temat:  Kuba Witkowski Robert Grzędowski Trójka motoryzacja samochody kierowcy pojazdy