Polskie Radio
Section05

Trójka

Białe noce w Skandynawii. Opowieść o niezwykłych zjawiskach na Północy

W Skandynawii trwają białe noce. Ten szczególny czas przyciąga turystów, a wielu z nich wybiera Lofoty - norweski archipelag położony za kołem podbiegunowym, gdzie dzień polarny zaczął się już pod koniec maja. Zjeżdżają tam między innymi łowcy zórz, których pasją jest dokumentowanie niezwykłych zjawisk na skandynawskim niebie.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Matwiejuk Norwegia Skandynawia podróże zorza polarna Karol Wójcicki Ilona Wiśniewska Anna Jeżowska biegun Północny

Po wyborach do PE. Gasiuk-Pihowicz: koalicja ma się dobrze

- Koalicja ma się dobrze. Mamy poczucie, że koalicja jest silna, gdy silne są jej trzy filary, z duchem odpowiedzialności podchodzimy do następnych miesięcy - mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Kamila Gasiuk-Pihowicz (Koalicja Obywatelska). Gośćmi audycji byli również: Anna Gembicka (Prawo i Sprawiedliwość), Błażej Poboży (Kancelaria Prezydenta), Aleksandra Leo (Trzecia Droga - Polska 2050), Witold Tumanowicz (Konfederacja) i Wanda Nowicka (Lewica).
Zobacz więcej na temat:  Renata Grochal POLSKA Kamila Gasiuk-Pihowicz Wanda Nowicka Anna Gembicka Błażej Poboży Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 Parlament Europejski polityka wybory do Parlamentu Europejskiego

"Pierwsza Trójka – Lista Przebojów". Trzy razy Patryk Pietrzak i powracający The Dumplings

Kaśka Sochacka ("Szum") i Pet Shop Boys ("Dancing Star") ponownie dominują w "Pierwszej Trójce – Lista Przebojów". Do tego duetu dołączył Krzysztof Zalewski ("ZGŁOWY"), który awansował o jedno miejsce na najniższy stopień podium. Patryka Pietrzaka nie ma w zestawieniu, ale jego minikoncert w ramach live sesji, ewidentnie poruszył prowadzącego.
Zobacz więcej na temat:  Pierwsza Trójka – Lista Przebojów Piotr Metz Patryk Pietrzak The Dumplings MUZYKA

Absolutny naturalizm - mówi Łukasz Suchocki o swoim filmie "Camper"

W Koszalinie zbliża się już do końca 43. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film. Jest to największa w Polsce impreza poświęcona debiutującym twórcom i prezentująca ich pierwsze dzieła. I właśnie przede wszystkim o tym będzie rozmawiał ze swoimi  gośćmi Ryszard Jaźwiński.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM festiwal filmowy Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film Ryszard Jaźwiński Debiuty Premiery

Jakub Żulczyk: polski Sejm jest materiałem na bardzo smutną przygodówkę

Twórca bestsellerowych powieści "Ślepnąc od świateł" i "Wzgórze psów" należy do pokolenia, dla którego gry wideo są naturalnym środowiskiem. I nie ukrywa, że jest ich pasjonatem od szkoły podstawowej. O tym, co w grze jest dla niego najważniejsze, w czym leży trudność przełożenia gry na język filmu i co mówi menu polskiego Sejmu rozmawiał z Radosławem Nałęczem.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA gry wideo jakub żulczyk książki literatura serial scenariusz pisarz Radosław Nałęcz gaming gry komputerowe

Dzieci na granicy. Co je czeka, kiedy nielegalnie dostaną się z Białorusi do Polski?

Po tragicznym wydarzeniu, do którego doszło w ubiegłym miesiącu na granicy polsko-białoruskiej, znów rozgorzała dyskusja dotycząca tego, jak postępować z ludźmi forsującymi polski płot graniczny. Wśród tych ludzi usiłujących przekroczyć granicę, są także dzieci, dla których są to traumatyczne przeżycia. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Stoparczyk granica Białoruś straż graniczna imigranci w Europie dzieci

Historia piłkarskich mistrzostw Europy w pigułce. Stefan Szczepłek nieco inaczej o Euro

Mało kto potrafi tak obrazowo opowiadać o piłce nożnej, jak Stefan Szczepłek. Jego piłkarska wiedza, wzbogacona anegdotami, wzbudza nie tylko podziw, ale też sprawia, że słucha się tych opowieści z wielką przyjemnością. Rozpoczynające się Euro 2024 było doskonałą okazją, aby porozmawiać właśnie o piłkarskich mistrzostwach Europy.         
Zobacz więcej na temat:  historia sportu mistrzostwa europy Euro 2024 Wojciech Zawioła Stefan Szczepłek

Spór o legalność KRS. Prezes Iustitii: to schizofreniczna sytuacja

- Bez ustawy można zatrzymać działalność nielegalnego organu, tak powinno być w każdym państwie. Zupełnie czymś innym jest powołanie, i tu już jest potrzebny udział pana prezydenta, legalnej Krajowej Rady Sądownictwa - mówił w radiowej Trójce prof. Krystian Markiewicz (prezes Stowarzyszenia Sędziów Iustitia).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Renata Grochal POLSKA polityka Krajowa Rada Sądownictwa Adam Bodnar

"1989. Pozytywny mit" w "Trójce pod księżycem"

"Potrzebujemy nowych opowieści. Takich, które nauczą nas żyć z pękniętymi bohaterami (…). W musicalu to oczywiste. Skazy czynią bohaterów ciekawszymi (…). Dopiero z takimi pękniętymi bohaterami możemy się naprawdę utożsamiać. Dopiero od nich możemy się uczyć. (…). Może to coś, co historycy, publicyści i politycy mogliby podpatrzeć na Broadwayu?" - czytamy w rozdziale 23. - "Lechu, co masz do powiedzenia" - książki pod tytułem "1989. Pozytywny mit".
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Teatr Szekspirowski w Gdańsku Teatr im. Juliusza Słowackiego Marcin Napiórkowski Mirosław Wlekły Zbigniew Canowiecki Wojciech Fułek KULTURA TEATR Sopot

Z Białegostoku do morza - reportaż Joanny Sikory z Radia Białystok

Dwóch miłośników żeglarstwa postanowiło przepłynąć niewielkim jachtem trasę z Białegostoku aż do… Morza Bałtyckiego. O swojej "podróży życia", która jest spełnieniem marzeń z dzieciństwa, Bartosz Gustak i Andrzej Talipski opowiedzieli w reportażu Joanny Sikory "Morze marzeń". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Morze Bałtyckie jacht Joanna Sikora Węgorzewo Białystok jezioro rzeka podróże Mazury żeglarze pr poleca

Cześć Ciało: bezpieczna, ekspercka przestrzeń o dojrzewaniu dla dzieci, nastolatków i ich rodziców

Rozmowy dojrzewających dzieci z rodzicami są chyba najtrudniejsze – dla obu stron. Szczególnie jeśli padają tzw. trudne pytania: o ciało, jego zmiany, seks. Trudno zapytać i trudno odpowiedzieć. Dlatego nie wszyscy pytają i nie wszyscy odpowiadają… Cześć Ciało zostało stworzone właśnie po to, aby uniknąć milczenia, odpowiedzieć na pytania i zapobiec problemom wynikającym z niewiedzy.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo dzieci nastolatki rodzice dojrzewanie internet sieć lekarz psychologia rozmowa Katarzyna Borowiecka zdrowie

Prościej, czyli lepiej. Jak zmienić język pism urzędowych?

Wizyta w urzędzie to często seria pism, wniosków, listów bądź innego typu dokumentów. Te z kolei wymagają od nas stosowania odpowiedniego stylu albo same są zapisane w złożony sposób. Problem można rozwiązać, jeśli skorzystamy z paru zasad prostej polszczyzny. Co więcej, po to rozwiązanie sięgają również urzędnicy. W audycji "PrzySłowie" mówiła o tym prof. Monika Kresa z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Adamczyk język polski język ojczysty urząd