Polskie Radio
Section05

Trójka

Eksperymenty polskich naukowców w kosmosie. ESA podpisała umowy z badaczami

Co się dzieje z ludzką psychiką podczas długotrwałego pobytu w kosmosie? Czy AI poradzi sobie w warunkach niskiej grawitacji? I czy mikroorganizmy będą w przyszłości testowymi uczestnikami wypraw poza orbitę Księżyca? To tylko część pytań, na które odpowiedzi szukać będzie w najbliższym czasie Europejska Agencja Komiczna. ESA właśnie podpisała umowy z polskimi naukowcami. Oznacza to, że zgłoszone przez nich projekty zostaną sprawdzone na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Lis Krzysztof Łoniewski Europejska Agencja Kosmiczna esa kosmos astronomia

Festiwal Góry Literatury 2024

Przed nami jubileuszowa edycja największego literacko-społecznego wydarzenia w Polsce. 10. Festiwal Góry Literatury odbędzie się w dniach 4-14 lipca 2024 roku. Wydarzenie powstało z inicjatywy Olgi Tokarczuk w 2015 roku. Jego głównym celem były i pozostają aktywizowanie kulturalne i obywatelskie mieszkańców Ziemi Kłodzkiej i Aglomeracji Wałbrzyskiej, promocja kultury i czytelnictwa, upowszechnianie i wzmacnianie postaw ekologicznych i równościowych, promocja regionu.
Zobacz więcej na temat: 

Jakiego języka używać, mówiąc o seksualności, ciele i potrzebach?

Rozmowy o ciele, relacjach, seksualności, a także poszukiwaniu przez każdego z nas życiowej przyjemności, która może być definiowana w naprawdę różny sposób. Na pierwszą audycję pt. "Przyjemność po mojej stronie" zaprosiła Monika Borzym. Jej gościnią była Joanna Keszka, pisarka i edukatorka seksualna. 
Zobacz więcej na temat:  Monika Borzym seks seksualność relacje intymność związki ludzie społeczeństwo zdrowie zdrowie i dieta

Radary dźwiękowe - sposób na walkę ze zbyt głośnymi pojazdami?

Wysokie temperatury zachęcają do otwierania okien w mieszkaniu. Problemem są jednak zbyt głośne pojazdy, które zdenerwują niejedną osobę. Rozwiązaniem problemu mogą być radary dźwiękowe. Już teraz jednak na wyposażeniu policji są sonometry; pozwalają one zmierzyć, czy pojazd nie przekracza normy hałasu. Czy dodatkowe automaty są więc potrzebne?
Zobacz więcej na temat:  Kuba Witkowski Robert Grzędowski motoryzacja samochody kierowcy pojazdy

Prohibicja. Jak ograniczenie sprzedaży alkoholu wpływa na społeczeństwo?

Pojawia się coraz więcej pomysłów na ograniczenie dostępu do alkoholu: od nocnej prohibicji w miastach aż po wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. "W Klubie Trójki" wraz z socjolożką doktor Katarzyną Obłąkowską, byłym dyrektorem Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztofem Brzózką oraz ekonomistą doktorem Arturem Bartoszewiczem rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób alkohol wpływa na ludzki organizm i polskie społeczeństwo.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki społeczeństwo alkohol alkoholizm zdrowie Krzysztof Brzózka Krzysztof Łoniewski zdrowie i dieta Katarzyna Obłąkowska Artur Bartoszewicz

Coraz mniej etatów na rynku pracy? Ekspert HR w Trójce: zmiany są nieuniknione

Raporty wskazują, że obecnie mamy najwięcej etatów w historii. Eksperci ostrzegają jednak, że rynek pracy czekają zmiany. Etatów ma być mniej, na co wpłyną m.in. innowacje technologiczne. Nie dotyczy to jedynie Polski. - Światowe Forum Ekonomiczne pisało w jednym ze swoich raportów, że będzie globalny spadek liczby etatów o 2 procent - tłumaczy Bartosz Rompała z firmy świadczących usługi z zakresu HR. Czy mamy jednak powody do obaw?
Zobacz więcej na temat:  Robert Grzędowski rynek pracy praca etat zmiana pracy

Rząd pomoże prezydentowi? "Jego pozycja będzie silniejsza"

- W polityce zagranicznej najważniejsza jest konstytucja, zapis, że politykę zagraniczną prowadzi rząd - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia senator KO Grzegorz Schetyna, pytany o tzw. ustawę kompetencyjną i spór o polskich dyplomatów. Dodał, że pozycja Andrzeja Dudy w przyszłości będzie silniejsza, jeżeli będzie on współpracował z rządem i premierem "otwierającym pozycję Polski".
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Schetyna Renata Grochal Platforma Obywatelska POLSKA polityka Polityka zagraniczna Polski dyplomacja prezydent

Spełniając marzenia. Reportaż Joanny Bogusławskiej pt. "Apetyt na życie"

Robert Zarzecki od zawsze miał problemy ze wzrokiem. Dzisiaj prawym okiem widzi już tylko światło i cień, na lewe oko widzi trochę więcej. W szkole dla słabowidzących próbował swoich sił w teatrze "Krzesiwo". Tam też poznał swoją żonę Basię, z którą ma 15-letniego syna Gabrysia. Są kochającą się rodziną.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Joanna Bogusławska niepełnosprawni niewidomi niepełnosprawność pr poleca

Akcja #TataTeżCzyta, czyli faceci do książek! Jak zachęcić mężczyzn do czytania?

- Trochę jest takich tatusiów, którzy czytają, i to jest świetne. Ale chcielibyśmy, żeby tych tatusiów, ale też wujków, dziadków, starszych braci, ojczymów było więcej. Badania pokazują, że mężczyźni czytają trochę mniej, mniej czytają też dzieciom - mówi Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania. Do częstszego sięgania po książki ma zachęcić mężczyzn kampania #TataTeżCzyta.
Zobacz więcej na temat:  Michał Matus książki lektury literatura czytelnictwo rodzice społeczeństwo

Późna diagnoza ADHD. Codzienność osoby neuroatypowej opisana w książce Anety Korycińskiej

- W pewnym momencie psychiatra postanowił mi zrobić testy. Okazało się, że jestem osobą neuroatypową. Moja historia nie jest jedyną, głównie dotyczy to kobiet w Polsce - opowiada Aneta Korycińska. Polonistka, nauczycielka, redaktorka, oligofrenopedagożka i podcasterka, znana też jako "Baba od polskiego", wydała książkę "Radio w mojej głowie". Opisuje w niej życie osób, u których w późniejszym wieku zdiagnozowano ADHD.
Zobacz więcej na temat:  Robert Grzędowski Aneta Korycińska adhd zdrowie zdrowie psychiczne literatura książki

Alergolożka w Trójce: żeby się przygotować na atak alergii, warto śledzić kalendarze pylenia

W Polsce przybywa osób z alergią - zauważyła alergolożka Kaja Pulik. W Programie 3 Polskiego Radia wyjaśniła, że coraz więcej jest osób zarówno z alergicznym nieżytem nosa, jak i z astmą. Według szacunków w Polsce nawet 12 mln osób cierpi z powodu różnego rodzaju alergii i uczuleń. 
Zobacz więcej na temat:  alergia alergeny astma Katar Robert Grzędowski wiosna kwiaty drzewa lekarz alergie u dzieci

Głowy do góry! Na niebie będzie można zobaczyć Międzynarodową Stację Kosmiczną

Przez ostatnie dni mieliśmy szansę podziwiać zorzę polarną na terenie Polski. Ale to nie jedyna kosmiczna atrakcja, jaka w najbliższych dniach pojawi się ponad nami. Nad Polską lata Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, teraz wieczorami towarzyszą temu idealne warunki do obserwacji. To oznacza, że czeka nas seria fantastycznych widoków na niebie.
Zobacz więcej na temat:  Bartosz Bielecki Robert Grzędowski międzynarodowa stacja kosmiczna obserwacje niebo astronomia kosmos

Psycholożka w "Klubie Trójki": Autyzm to nie inność. Autyzm to cecha mniejszościowa

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju o charakterze neurologicznym, a jego spektrum cech i objawów jest bardzo szerokie. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. W "Klubie Trójki. Audiodokumencie" wysłuchaliśmy reportażu pt. "Przyjaciel A." autorstwa Katarzyny Michalak (Polskie Radio Lublin) oraz porozmawialiśmy z jego autorką. Gościnią wydania była także psycholożka i terapeutka Małgorzata Jonczy-Adamska.  
Zobacz więcej na temat:  spektrum autyzmu zdrowie tolerancja akceptacja reportaż Klub Trójki Anna Dudzińska Katarzyna Michalak Lublin Małgorzata Jończy-Adamska dzieci