Polskie Radio
Section05
Ukraina

"Przytula się do swojego kumpla Putina". Ukraiński ambasador w Niemczech krytykuje premiera Saksonii

"Pana służalczość wobec tego zbrodniarza wojennego pozostanie wieczną hańbą" - to słowa wymierzone przez ukraińskiego ambasadora w Niemczech Andrija Melnyka wobec premiera Saksonii. Michael Kretschmer nie chce dostarczać czołgów Ukrainie i odrzuca embargo na gaz, ale chce "dalej przytulać się do swojego kumpla Putina" - napisał Melnyk na Twitterze do polityka CDU.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Ukraina Rosja Władimir Putin wojna 2022 Europa

"Dalece rozczarowujące". Premier o przesunięciu wejścia w życie embarga na rosyjski węgiel

- Przesunięcie o cztery miesiące wprowadzenia embarga na rosyjski węgiel jest czymś dalece rozczarowującym - powiedział Mateusz Morawiecki. Odniósł się tym samym do zatwierdzonego przez UE piątego pakietu sankcji wobec Rosji. - Niech polityka interesów nie dominuje nad polityką sumienia - zaapelował premier.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Ukraina Rosja sankcje Unia Europejska gaz węgiel embargo Mateusz Morawiecki wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni GOSPODARKA

"Spaliśmy na stojąco, obok byli zmarli". Wstrząsająca relacja więzionych przez Rosjan Ukraińców

Rosyjscy żołnierze zamknęli około 130 mieszkańców wsi Jahidne po Czernihowem w piwnicy o powierzchni 65 m kw. W ciągu miesiąca zmarło 12 osób, których nie można było wynieść, a stłoczeni ludzie - w tym dzieci - musieli spać obok zmarłych. -  To było moje pół metra przestrzeni. Spałem na stojąco. Przywiązałem się tu do poręczy szalikiem, żeby się nie przewracać. Spędziłem tak 25 nocy - powiedział stacji BBC jeden z więzionych mężczyzn.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni zbrodnie wojenne Europa

Barbarzyńska napaść Rosji na Ukrainę. Dr Zaborowski: Putin nie cofnie się przed niczym

- Pomoc militarna dla Ukrainy jest pomocą nieustanną i cały czas zmienia swój charakter, ponieważ na początku wszystkim wydawało się, że Ukraina szybko upadnie, i w związku z tym dostarczano broń do walki partyzanckiej - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Marcin Zaborowski, były dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Mirosław Skowron Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni

Granica wojny. „Uciekają do Polski, do Europy, ale planują powrót na Ukrainę”

„Rano dostaliśmy informację, że mama z dzieckiem, Anna z Mileną, szukają noclegu. Stwierdziliśmy, iż nie ma na co czekać, podjęliśmy decyzję i wieczorem, o dwudziestej, już gościliśmy rodzinę z Kijowa. Dwa tygodnie spędziły w piwnicy, w ostrzeliwanym mieście. Kiedy życie na obszarze rosyjskiej agresji stało się zbyt niebezpieczne dla mamy z małym dzieckiem, uciekły do Polski” - relacjonuje Agnieszka van der Plaat.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojna 2022 uchodźcy Ukraina Kijów żołnierze rodzina dzieciństwo dzieci emigracja Małgorzata Frydrych

Rosjanie masowo wywożą ukraińskie sieroty w głąb Rosji. "To drugi etap ludobójstwa"

Rosjanie masowo wywożą ukraińskie sieroty do swojego kraju, a izba niższa rosyjskiego parlamentu Duma Państwowa pracuje nad ustawą mającą ułatwić procedurę adopcji dzieci z Ukrainy przez Rosjan - poinformowało w piątek na Twitterze ukraińskie ministerstwo obrony. Porywanie ukraińskich dzieci przez Rosjan to drugi etap ludobójstwa - skomentował pracujący w Berlinie ekspert ds. Europy wschodniej Sergej Sumlenny.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina ludobójstwo zbrodnie wojenne Rosja

Kilkadziesiąt ofiar rosyjskiego ataku na dworzec kolejowy. Cywile czekali na ewakuację z Donbasu

Ponad 30 osób poniosło śmierć, a ponad 100 zostało rannych w piątek po ataku rakietowym rosyjskich wojsk na dworzec kolejowy w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy. Zginęli cywile oczekujący na ewakuację z Donbasu - poinformowały na Facebooku Koleje Ukraińskie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Donbas Europa Wschodnia serwis wschodni ludobójstwo

TYLKO U NAS Co Kościół mówi o wojnie? Zobacz, jak zmieniało się stanowisko papieży

Wojna zawsze wiąże się z cierpieniem i bólem, często całych narodów, niszczy dorobek i osiągnięcia pokoleń, obracając je w gruzy. Kościół zawsze mówił o konieczności zapewnienia pokoju – do trwających w danym czasie konfliktów i wojen odnosili się kolejni papieże, wystosowując w określonych realiach historycznych konkretne apele. Publikujemy najważniejsze wypowiedzi i stanowiska głów Kościoła w obliczu wojen.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Ukraina Kościół aktualności katolickie Kościół katolicki społeczeństwo Europa papież Jan Paweł II HISTORIA Benedykt XVI Watykan II wojna światowa I wojna światowa papież Franciszek Przemysław Goławski ŚWIAT

Ukraińscy uczniowie w polskich szkołach. Problemy i wyzwania

Do najważniejszych wyzwań z punktu widzenia nauczycieli i wychowawców należy sprawna integracja dzieci z zespołem klasowym, który zastaną. Właściwe przyjęcie jest gwarancją dobrego samopoczucia w klasie i może ułatwić chociażby poradzenie sobie z barierą językową. Dobrym rozwiązaniem są także oddziały przygotowawcze. Problem pojawia się wówczas gdy ukraińskie dziecko trafia do ostatniej klasy szkoły podstawowej czy liceum i lada moment musi napisać egzamin w języku polskim, w tym egzamin z języka polskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców Ukraina uchodźcy szkoła

Opieszała pomoc Niemiec. "Die Welt": to kanclerz ocenia, co jest potrzebne Ukrainie, a co nie

Dziennik "Die Welt" po raz kolejny uderza w niemieckiego kanclerza oraz jego postawę wobec Ukrainy. "Dlaczego Niemcy nie dostarczają Ukrainie czołgów? Ukraina stawia konkretne żądania w kwestii dostaw broni. Chciałaby, aby Niemcy dostarczyły m.in. 100 wozów Marder" - pisze dziennik. Dodaje, że "dotąd to życzenie nie zostało spełnione. To kanclerz ocenia, co jest potrzebne Ukrainie, a co nie".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni Niemcy Olaf Scholz

Fazy pomocy uchodźcom z Ukrainy. Jak zapobiec wypaleniu?

Pierwsza faza pomocy nazywana jest heroiczną. Jest ona podsycona dużymi emocjami, a zaangażowanie jest efektywne. Mowa tu o uruchamianiu potencjału społeczności i mobilizacji sił. Następnie przychodzi faza miesiąca miodowego, która objawia się ufnością i nadzieją. Panuje wówczas przekonanie, że można realnie pomóc i uda się coś stworzyć.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców Podcast Strefa rodzica uchodźcy Ukraina