Polskie Radio
Section05

Wielkanoc

Początek Wielkiego Tygodnia. Obchodzimy Niedzielę Palmową

Kościół katolicki obchodzi dziś Niedzielę Palmową zwaną inaczej "Niedzielą Męki Pańskiej". Rozpoczyna ona najważniejszy okres w roku liturgicznym, czyli Wielki Tydzień. W czasie liturgii wspominany jest uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, poprzedzający jego mękę i śmierć i Zmartwychwstanie. Mieszkańcy Jerozolimy witali Go triumfalnie jako króla i wyzwoliciela, przypomniał ksiądz infułat Jan Sikorski.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Niedziela Palmowa Wielki Post wiara Jezus Chrystus POLSKA społeczeństwo

PR24 Jaka pogoda na Wielkanoc? Synoptyk IMGW zdradza szczegóły

- Biorąc pod uwagę ostatnie, bardziej szczegółowe prognozy, wychodzi na to, że święta będą bardzo ciepłe. Ma być około 20 stopni w Polsce centralnej i południowej i około 16-17 stopni w Polsce północnej. Ale proszę sobie nie brać tego do serca, tę prognozę będziemy jeszcze weryfikować - powiedziała w Polskim Radiu 24 Ewa Łapińska, synoptyk IMGW.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pogoda prognoza pogody IMGW społeczeństwo

Joanna Wnuk-Nazarowa: Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena ma bogaty program

- Hasło "Beethoven i filozofowie" być może dla niektórych jest zadziwiające, przecież sam Beethoven nie był filozofem. Urodził się w epoce oświecenia, a zmarł w epoce romantyzmu, to będzie tematem jednego z następnych festiwali, jak to właściwie z nim jest: klasyk czy romantyk? Immanuel Kant wywarł wielki wpływ na młodego Beethovena, to jest udowodnione - podkreśliła w Dwójce Joanna Wnuk-Nazarowa, zapraszając na 28. edycję Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Beethovenowski Ludwig van Beethoven Joanna Wnuk-Nazarowa Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena Festiwal Beethovena muzyka klasyczna Dwójka filozofia Immanuel Kant Fryderyk Nietzsche

"Społeczeństwo Obywatelskie reaktywacja". Nadzieja, początek wszystkiego, co dobre

Nadzieja, od której początek bierze wszystko, co dobre i która wynika z dążenia człowieka do wsłuchania się w rytm istniejącego Świata. Chcemy o niej przypomnieć, bo jest tą częścią życia, bez której samo życie nie mogłoby istnieć. Gościem Macieja Woźniakowskiego była Anna Ostaszewska, psychoterapeutka, wiceprezes Europejskiego Ruchu Chrześcijańskiej Antropologii, Psychologii i Psychoterapii; autorka książek "Aspekty duchowe psychoterapii" i "Psychologia integratywna w ujęciu chrześcijańskim".
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Kościół katolicki zabytki

"Społeczeństwo Obywatelskie reaktywacja". Ochrona zabytków w Polsce

W ostatnich latach niemal trzykrotnie wzrosły nakłady na ochronę zabytków. Budżet najbardziej popularnego grantowego programu Ochrona zabytków na przestrzeni lat 2016-22 zwiększył się o prawie 150 proc. O znaczeniu troski o dziedzictwo kulturalne Polski mówili w Polskim Radiu 24 dr Michał Laszczkowski, szef Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków i Ks. dr Paweł Bijak, Archidiecezjalny Konserwator Zabytków.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Kościół katolicki zabytki

XVI Święto Dziękczynienia. "Dziękujemy za czyniących pokój"

4 czerwca w całej Polsce obchodzone jest XVI Święto Dziękczynienia, którego hasłem są w tym roku słowa "Dziękujemy za czyniących pokój". Święto ustanowione w 2008 roku przez metropolitę warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza, ma przypominać, że zbudowanie Świątyni Opatrzności Bożej łączy się z umacnianiem idei dziękczynienia wśród Polaków. O znaczeniu Święta Dziękczynienia mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki, historyk, UKSW.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Kościół katolicki

"Głeboka więź z Maryją". Znaczenie Jasnej Góry w dziele kardynała Stefana Wyszyńskiego

O Jego związku ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Jasną Górą, o odnowieniu Ślubów Jasnogórskich i Jego wielkich zasługach dla narodu Rafał Woźniakiewicz rozmawiał z ks. prof. Rafałem Bednarczykiem z UKSW oraz  Tadeuszem Melonem - autorem Oratorium "Magnificat de Claromontana" skomponowany w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Kościół katolicki Stefan Wyszyński Jasna Góra

Zwierzchnik Kościoła prawosławnego na Ukrainie: mamy prawo bronić się także w sferze duchowej

Zwierzchnik związanego z Konstantynopolem Kościoła Prawosławnego Ukrainy - Epifaniusz w artykule dla "Ukraińskiej Prawdy" stwierdził, że "Ukraina ma prawo bronić się przed rosyjską agresją hybrydową w sferze duchowej, tak samo jak broni się na polu walki". Kościół prawosławny obchodzi 16 kwietnia Wielkanoc.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie prawosławie wiara Rosja ŚWIAT Europa