Polskie Radio
Section05

wilk

"Klub Trójki. Audiodokument": opowieść o wilku Kosym - "Królu Roztocza"

Czy ktoś z Państwa chciałby wiedzieć, w jaki sposób słuchałoby świata dzikie zwierzę, gdyby tylko miało wbudowany mikrofon czy zaczepioną gdzieś w sierści maszynkę do nagrywania? Monika Malec, reporterka z Radia Lublin, miała w sobie tę ciekawość. Kierując się swoją wrażliwością, z wielką czułością nagrała reportaż o Królu Roztocza. Wyemitowaliśmy go w najnowszym wydaniu audycji "Klub Trójki. Audiodokument".
Zobacz więcej na temat:  Trójka zwierzęta reportaż Anna Dudzińska Monika Malec Adam Wajrak

"Klub Trójki. Audiodokument": opowieść o wilku Kosym - "Królu Roztocza"

Czy ktoś z Państwa chciałby wiedzieć, w jaki sposób słuchałoby świata dzikie zwierzę, gdyby tylko miało wbudowany mikrofon czy zaczepioną gdzieś w sierści maszynkę do nagrywania? Monika Malec, reporterka z Radia Lublin, miała w sobie tę ciekawość. Kierując się swoją wrażliwością, z wielką czułością nagrała reportaż o Królu Roztocza w najbliższym wydaniu audycji "Klub Trójki. Audiodokument".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Dudzińska natura przyroda las

"Król Roztocza” - reportaż Moniki Malec

Czy ktoś z państwa chciałby wiedzieć w jaki sposób słuchałoby świata dzikie zwierzę, gdyby tylko miało wbudowany mikrofon? Gdzieś zaczepioną w sierści maszynkę do nagrywania? Monika Malec, reporterka z Radia Lublin, miała w sobie tę ciekawość. Kierując się swoją wrażliwością, z wielką czułością nagrała reportaż o Królu Roztocza.  
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu reportaż Anna Dudzińska Adam Wajrak Roztoczański Park Narodowy

Marcin Kostrzyński: wydra jest niezwykle inteligentnym zwierzęciem

Marcin Kostrzyński słynie z bezinwazyjnego podglądania zwierząt leśnych w ich naturalnym środowisku. Dzięki umieszczaniu tzw. foto-pułapek jest w stanie rejestrować zwyczaje wilków czy łosi. W "Lecie z Radiem" opowiedział o swojej pasji i najbardziej interesujących gatunkach. Dużo uwagi poświęciliśmy wydrze, która jest naszą tegoroczną maskotką. 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Kostrzyński Roman Czejarek przyroda zwierzęta wydry Lato z Radiem 2024 Lato z Radiem

Wilki w sąsiedztwie. "Nie taki wilk straszny, jak go malują"

Wilki żyją blisko ludzi od tysięcy lat, jednak nie mają dobrego PR-u. Na temat tego gatunku od wieków krąży wiele mitów i nierzetelnych informacji. - Zdrowe, dzikie wilki nie stanowią dużego zagrożenia dla człowieka - mówi Piotr Chmielewski, doktor nauk socjologicznych. - My też ponosimy odpowiedzialność za to sąsiedztwo. Dlatego bardzo istotne jest, żeby człowiek wiedział, jak w sposób świadomy i odpowiedzialny budować je z tym gatunkiem drapieżnika.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka las środowisko Weronika Puszkar

Dr Piotr Chmielewski: wilk nie stanowi zagrożenia dla człowieka

- Nie jest łatwo zobaczyć wilka w naturze, pomimo tego, że jego populacja się zwiększa. Wilk jest zwierzęciem ostrożnym, które stara się unikać człowieka, takie spotkania są stosunkowo rzadkie. Dzikie zwierzęta w lesie dużo wcześniej zdają sobie sprawę z naszej obecności, niż my je dostrzegamy. Zdrowe, dzikie wilki cechują się antropofobią, lękiem przed człowiekiem - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Chmielewski, członek Stowarzyszenia "Z Szarym za Płotem" (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat ochrona środowiska ekologia Marta Hoppe

Smakosze ryb i fok. Fascynujące historie o wilkach żyjących nad oceanem

Razem z gościem "Zagadkowej niedzieli" podróżniczką Anną Maziuk wybraliśmy się z wizytą m.in. do Parku Narodowego Pacific Rim na wyspie Vancouver, gdzie mieszkają niezwykłe wilki. – Żyją one nie tylko na terenie parku, ale na całej wyspie Vancouver, nawet na okolicznych wyspach. Te wilki żyjące wzdłuż wybrzeża Kolumbii Brytyjskiej określa się mianem "coastal wolves". One troszkę się różnią, przede wszystkim tym, co jedzą. Żywią się fokami, rybami. Łososie łapią lepiej niż niedźwiedzie – mówi pisarka. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk Kasia Stoparczyk Anna Maziuk Kanada Wilki przyroda

Klimat. Czy wilk, ryś, sarna i jeleń mają wpływ na jego zmiany?

Z jednej strony drapieżniki - wilk i ryś, a z drugiej strony ich ofiary - sarna i jeleń. Jaki wpływ na zmiany klimatu mają te zwierzęta? Naukowcy badają w Puszczy Białowieskiej oddziaływanie drapieżników i ich ofiar na obieg węgla w przyrodzie. Co udało się ustalić do tej pory?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak klimat Krzysztof Schmidt zwierzęta zwierzęta leśne Białowieża Puszcza Białowieska jeleń sarna ryś