Polskie Radio
Section05

wspomnienie

W świąteczne wieczory Trójka wspomina Tomasza Beksińskiego

Tomasz Beksiński - idealny przewodnik po świecie muzyki, charyzmatyczny głos, z którym można spędzać samotne noce, a może dziennikarz, który jak nikt inny potrafił zaczarować radiową opowieścią? Mija 25 lat od jego śmierci, a dla wielu fanów jego zarejestrowany przed laty głos jest nieustająco ważny. Kim stał się dla słuchaczy, którzy nadal słuchają jego archiwalnych audycji? Mówimy o prawdziwym fenomenie.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Beksiński MUZYKA Anna Dudzińska Magdalena Grzebałkowska Jacek Hawryluk Trójka

Pożegnanie Zofii Sordyl. Zgasła gwiazda pieśni żywieckich

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci ZOFII SORDYL, znanej gawędziarki i śpiewaczki ludowej z Korbielowa. Wraz ze swoją siostrą, Józefą, popularyzowały kulturę muzyczną Beskidu Żywieckiego. „Moja mistrzyni. Ciotka z wyboru”, mówi o niej jedna z uczennic, Brygida Sordyl.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna beskidy śpiew tradycja śmierć Kuba Borysiak

"Dwa razy przeżył śmierć swojej żony". Władysław Broniewski we wspomnieniach rodziny

– Mamę zabrali do Auschwitz. Potem Broniewski, a był już w Armii Andersa, otrzymał wiadomość, że jego żona zmarła w obozie – opowiadała w Polskim Radiu Maria Zarębińska-Pijanowska, przybrana córka Władysława Broniewskiego. Dramatyczne koleje losu sprawiły, że ta opowieść miała jeszcze swój nieoczekiwany ciąg dalszy.  
Zobacz więcej na temat:  Władysław Broniewski II wojna światowa Auschwitz literatura poezja rodzina komunizm PRL

Z politechniki do ASP. Historia rodziny Beresiów

Jerzy Bereś i Maria Pinińska-Bereś to dwójka rzeźbiarzy, dla których sztuka była całym życiem. Jednak droga do artystycznej realizacji nie była łatwa. Niewiele brakowało, a Jerzy Bereś zamiast do ASP trafiłby na Politechnikę Krakowską. Bettina Bereś w swoich wspomnieniach podzieliła się ze słuchaczami Dwójki historią swoich rodziców.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Bereś Maria Pinińska-Bereś Bettina Bereś rzeźba Akademia Sztuk Pięknych Dwójka Zobacz także

Wielkie odliczanie z o. Janem Górą OP

Nie święty, ani błogosławiony. Zmarł 21 grudnia 2015 roku. Pięknie i poetycko opowiadał o adwencie, czekaniu i tajemnicy Narodzenia. Właśnie powstaje instytut Jego imienia aby rozpocząć rok spotkań z myślami o. Jana Góry- który zakończy się w 10 rocznicę śmierci. Warto przypomnieć sobie jego rozumienie oczekiwania, prostowania dróg, wartości tradycji i słowa, które owocują w wychowanych przez niego kolejnych pokoleniach
Zobacz więcej na temat:  śmierć życie Redakcja katolicka katolicyzm wiara

66 powodów do szczęścia Teresy Godlewskiej, czyli biografia kobiety niezwykłej

- Kiedy wybuchła wojna, miałam 8 lat i pamiętam z tego czasu wszystko. To jest niezwykłe, bo czasem zapominam czy wyłączyłam kuchenkę, ale tamten czas pamiętam doskonale - powiedziała na antenie Polskiego Radia Dzieciom Teresa Godlewska, bohaterka książki "66 powodów do szczęścia - biografia kobiety niezwykłej"
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo

Ève Curie. Córka noblistki, podróżniczka wśród wojowników

– Urodziłam się, kiedy moja matka miała 37 lat. Mojego ojca nie pamiętam – mówiła na początku swoich radiowych wspomnień Ève Curie Labouisse. Historia życia młodszej córki Marii Skłodowskiej-Curie jest długa i fascynująca. Są w niej i kariera pianistki, i pisarki, i korespondentki podczas II wojny, a także praca w strukturach UNICEF i NATO.
Zobacz więcej na temat:  Maria Skłodowska-Curie Ewa Curie Francja POLSKA Stany Zjednoczone II wojna światowa dziennikarstwo reportaż biografia UNICEF NATO

"Pisanie żartów to ciężki zawód". Posłuchaj radiowych wspomnień Stanisława Tyma

- Byliśmy poddawani potężnej presji cenzury i nadzoru ideologicznego. Sprawdzanie, jak daleko możemy się posunąć, było jednym z elementów naszej pisarskiej, teatralnej codzienności. Przecież nam zdejmowano całe programy – mówił Stanisław Tym w Polskim Radiu w 2011 roku. Artysta zmarł 6 grudnia w wieku 87 lat.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Tym aktorstwo TEATR Stanisław Bareja STS film polski komedia

Romain Gary. Kochał język polski, oszukał Francuzów, oczarował świat

- Uczyłem się w polskiej szkole. To zostało mi na całe życie - podkreślał w wywiadzie dla Polskiego Radia Romain Gary, opowiadając o swoich związkach z naszym krajem. 2 grudnia mijają 44 lata od śmierci tego znakomitego francuskiego pisarza, dwukrotnego laureata Nagrody Goncourtów, autora m.in. "Życia przed sobą" czy "Obietnicy poranka".
Zobacz więcej na temat:  Romain Gary Francja literatura II wojna światowa Paryż

Zmarł gen. Zdzisław Baszak – ostatni uczestnik bitwy pod Pszczyną 1939 i brawurowej akcji "Most III"

W wieku 104 lat zmarł generał Zdzisław Baszak. Był ostatnim z żyjących żołnierzy bitwy pod Pszczyną stoczonej 1-2 września 1939 roku, a także oficerem Armii Krajowej, który brał udział w legendarnej operacji przetransportowania do alianckiej bazy we Włoszech m.in. elementów tajnej broni Hitlera: rakiety V-2. O śmierci weterana poinformowały władze Tarnowa.
Zobacz więcej na temat:  wrzesień 1939 II wojna światowa sabotaż żołnierze