Polskie Radio
Section05

wychowanie

Zastosowanie pozytywnej dyscypliny u przedszkolaka i w przedszkolach

Jak wspierać maluchy (3-6 lat) w stawaniu się coraz bardziej odpowiedzialnymi, zaradnymi, pewnymi siebie i empatycznymi dziećmi? Z pomocą przychodzi pozytywna dyscyplina, czyli podejście skoncentrowane głównie na szacunku, zaufaniu, wsparciu i miłości do drugiej osoby, które zakłada, że warto być uprzejmym, życzliwym i stanowczym jednocześnie.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców przedszkole przedszkolak psychologia dziecięca radio bez reklam

Jak skutecznie stawiać granice w relacji z dzieckiem?

Granice w rodzicielstwie często wydają nam się abstrakcją, szczególnie jeśli ulegamy kolejnym prośbom dziecka. Czasem mniejsze zło stanowi dla nas przystanie na prośbę dziecka niż to, w jaki zareaguje ono na odmowę. W praktyce podmiotowego podejścia wychowawczego granice są istotnym narzędziem. Ważna jest optyka: kiedy widzimy dziecko jako osobny byt, skończoną całość, której ramy określane są właśnie przez granice, to łatwiej jest nam zrozumieć istotę podmiotowości.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Polskie Radio radio dla dzieci radio dzieci rodzicielstwo

Rozwój dziecka poprzez zabawę zabawkami. Podcast Idy Nowakowskiej

Jak ważna jest dla dzieci zabawa lalkami, miśkami, zwierzakami. Jakie kompetencje rozwija i dlaczego warto obserwować dzieci podczas tej zabawy? A także czy chłopcy również mogą bawić się lalkami i od kiedy dziecku powinien towarzyszyć bliski, przyjaciel do przytulania? Na te i wiele innych pytań odpowiada gość Idy Nowakowskiej w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Żysko-Pałuba - psycholog i terapeuta. Rozmowa jest dostępna na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo zabawki zabawa z dzieckiem Ida Nowakowska

Do czego nastolatkom potrzebni są rodzice?

Dojrzewanie jest ogromnym wyzwaniem. To wielka zmiana w życiu, złożona z wielu codziennych zmian, zaskoczeń i spotkań z tym, co nieznane. Jak rodzice mogą towarzyszyć nastolatkom w tej drodze? Kiedy rodzic powinien być przyjacielem, a kiedy pozostać jednak rodzicem? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiły Elżbieta Manthey - dziennikarka zajmująca się tematyką edukacji dzieci i mama oraz Małgorzata Stańczyk – psycholog i mama. 
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Foks Strefa Rodzica młodzież rodzicielstwo psychologia Polskie Radio Radio Dzieciom radio dzieci DAB+ radio bez reklam radio dla rodziców

Wojna, śmierć, choroba… Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy?

Jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych sprawach? Lepiej unikać pytań dotyczących śmierci bliskiej osoby, wojnie na Ukrainie czy różnych dramatycznych doniesień medialnych? - Na pewno musimy rozmawiać, ale musimy też poczekać na taki moment, kiedy dziecko będzie na to gotowe - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kamil Dante Lucci, psycholog dzieci i młodzieży, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka dzieci rodzina rodzicielstwo Kamil Dante Lucci

Prof. Roszkowski: HiT chyba najbardziej nie podoba się tym, którzy w historii najnowszej mają najwięcej do ukrycia

- Dostaję w skórę za coś, czego nie zrobiłem, w całym podręczniku nie ma ani słowa o in vitro, jest tam opis ogromnego zagrożenia cywilizacji w postaci eksperymentów medycznych na embrionach - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Wojciech Roszkowski, historyk, autor podręcznika do przedmiotu historia i teraźniejszość.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia edukacja szkoła dzieci młodzież HISTORIA

Rodzice i szkoła. "Danie dziecku wolności i samodzielności jest ważne"

Wraz z dziećmi do szkół, w sensie metaforycznym, wracają rodzice. Często mają oni obawy o to, jak będzie przebiegała edukacja ich podopiecznego. - Jeżeli będziemy nastawieni na współpracę i świadomi tego, że każdej ze stron zależy na tym, żeby dziecko nauczyło się samodzielności i pracy w zespole, to to się uda - mówi dr Ewa Kosowska-Korniak, psycholog i mediator z Wyższej Szkoły Bankowej.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska szkoła edukacja dzieci rodzice

"Bądźcie posłańcami pokoju Bożego". Episkopat w apelu do nauczycieli, uczniów i rodziców

Bądźcie posłańcami pokoju Bożego dla swoich kolegów i koleżanek. Otoczcie troską szczególnie tych, którzy przeżywają różnorodne problemy osobiste - napisali do uczniów i nauczycieli z okazji nowego roku szkolnego członkowie Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja NAUKA szkoła nauczyciel dzieci Episkopat Polski rodzice społeczeństwo pandemia

Powrót z emigracji. Jak wybrać szkołę dla dziecka?

Wakacje, zwyczajowy czas odpoczynku dla uczniów, to dla rodziców ostatni moment na wybór szkoły, do której zacznie uczęszczać nasze dziecko po powrocie do Polski. Oferta jest bogata, od szkół publicznych po prywatne, sprofilowane lub z bogatą paletą zajęć pozaszkolnych. „Wyzwaniem pozostaje trafna diagnoza potrzeb naszego dziecka wobec nowej placówki oświatowej” - przyznaje Agnieszka Kowalska, marketing manager Our Kids Polska.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa szkoła szkoła podstawowa edukacja dzieci język angielski język ojczysty język polski dzieciństwo dwujęzyczność dzieci dwujęzyczność Małgorzata Frydrych

Odmienność dzieci emigracyjnych. Atut czy droga do marginalizacji w grupie?

Dwujęzyczne dzieci polskich emigrantów w rzeczywistości popowrotowej muszą mierzyć się z różnymi formami stygmatyzacji i poczucia odmienności. „W opowieściach dzieci powtarza się taka sekwencja, że nie mają poczucia, iż wnoszą do polskiej rzeczywistości coś dobrego. To powoduje u nich bardzo duże poczucie lęku, negatywne nastroje, trudności w budowaniu pozytywnej samooceny” - alarmuje Aleksandra Hytroś – Kiwała, psycholog, pedagog.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa dzieci dwujęzyczność dzieci dwujęzyczność edukacja psychologia dziecięca psychoterapia Małgorzata Frydrych

Wakacje u dziadków. Jak je zorganizować?

Wakacje dwupokoleniowe z pokoleniem dziadków powinny być z jednej strony interesujące i atrakcyjne dla wnucząt, z drugiej - nie mogą zbyt męczyć dziadków. Jak zorganizować takie wakacje dwupokoleniowe? Jak tych wakacji nie zmarnować i co zrobić, żeby obie strony mogły z nich czerpać? O tym mówiła w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom Beata Borucka, znana wszystkim jako Mądra Babcia.
Zobacz więcej na temat:  wakacje 2022 radio dla dzieci radio dla rodziców czas wolny dziadek babcia

Wakacje tuż-tuż! Jak pomóc dziecku w samodzielności

Nie da się zrobić wakacji od rodzicielstwa i wychowywania pociech. Wspólny wyjazd to czas, w którym oczekiwania mogą mijać się z rzeczywistością. I mowa tu o oczekiwaniach obu stron. Z pomocą przychodzą zasady. Każdy moment na wdrożenie pozytywnej dyscypliny jest doby. O niej, w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiła trenerka pozytywnej dyscypliny, Agnieszka Białecka-Rutkowska. 
Zobacz więcej na temat:  wakacje 2022 rodzicielstwo czas wolny Strefa Rodzica

Jaką rolę odgrywa ojciec w wychowaniu dziecka? Podcast Idy Nowakowskiej

Na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl jest dostępny podcast Idy Nowakowskiej poświęcony macierzyństwu. Autorka podcastu to znana osobowość telewizyjna, tancerka i aktorka, i jednocześnie mama, która w swoich audycjach rozmawia ze specjalistami o sprawach nurtujących młodych rodziców. W tym odcinku usłyszymy rozmowę z Michałem Zawadką - pisarzem, mówcą i trenerem - na temat roli ojca w życiu dziecka. Czy i dlaczego warto angażować tatę w opiekę nad maleństwem od pierwszych dni jego życia? Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica rodzicielstwo Ida Nowakowska

Jak nastolatek ocenia swoje ciało?

Młodzi ludzie osadzeni są w wirtualnym świecie, gdzie na każdym kroku są karmieni nierzeczywistą wizją zarówno ciała, jak i świata. - Młode osoby bardzo często są konfrontowane z bodźcami wzrokowymi, ale też z takim przekazem, który jest bardzo uproszczony, bardzo zmodyfikowany, też często w taki sposób, aby był bardziej atrakcyjny – z punktu widzenia tych aktualnych kryteriów – niż to, co widzimy na co dzień. To wszystko sprawia, że zarówno na poziomie świadomym młodzi ludzie oceniają siebie, porównują się, jak i robią to na poziomie nieświadomym – tłumaczył gość audycji "Strefa Rodzica".
Zobacz więcej na temat:  psychologia rodzicielstwo młodzież radio dla rodziców DAB+ radio bez reklam

Magdalena Kogutowska: wróciłam, w ojczyźnie rodziców czekała na mnie ziemia i stary młyn

„Decydując się na powrót do ojczyzny moich rodziców, jako dziecko wychowane w obcej kulturze, zupełnie nie wiedziałam czego się spodziewać. Z moim partnerem życiowym przyjechaliśmy w ciemno, dosłownie, bo osiedliśmy w miejscowości Ciemno” - żartuje Magdalena Kogutowska. „Wyjechaliśmy do Danii, gdy miałam 3 lata. To nie była emigracja ale wyjazd tymczasowy, związany z pracą ojca. Wtedy szansy na powrót nie dostaliśmy” - podkreśla.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Polonia Dania turystyka wakacje dzieci POLSKA Kaszuby ojczyzna Małgorzata Frydrych