Polskie Radio
Section05

wystawa

Dzieciństwo oczami współczesnych artystów. Nowa wystawa w Zamku Ujazdowskim

W niektórych miejscach świat dzieciństwa króluje nie tylko 1 czerwca. Jednym z nich jest Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, gdzie można oglądać wystawę "Życie ukryte. Dziecko w polskiej sztuce współczesnej". Ekspozycja prezentuje rzeczywistość młodych ludzi, nie tylko w bajkowej odsłonie, widzianą oczami artystów.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski dzieciństwo

"Chopinowi Duda-Gracz" - zmaterializowanie muzyki na wystawie w Muzeum Śląskim

- To nasza największa wystawa w tym roku, przedstawiająca monumentalne dzieło malarskie, które jest inspirowane utworami jednego z najważniejszych polskich kompozytorów - mówiła w Dwójce Maria Czarnecka, dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach. Wernisaż wystawy "Chopinowi Duda-Gracz" odbędzie się w piątek 16 czerwca.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Duda-Gracz Dwójka malarstwo Paweł Siwek Fryderyk Chopin muzeum

"Chiny. Opowieść prawdziwa". Dyrektor CSW: jestem pewien, że wystawa się odbędzie

- Większość obrazów, instalacji, grafik jest już u nas. Trwają ostatnie prace wykończeniowe, montujemy jeszcze specjalnie zrobiony na tę wystawę, bardzo ciekawy i efektowny neon. Mnie ta wystawa już teraz bardzo się podoba - mówił w "Wybieram Dwójkę" Piotr Bernatowicz, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. W najbliższy piątek zaplanowano tam otwarcie wystawy "Chiny. Opowieść prawdziwa/Tell China's Story Well", którą chce zablokować ambasada Państwa Środka.
Zobacz więcej na temat:  Centrum Sztuki Współczesnej CSW Zamek Ujazdowski Chiny SZTUKA Dwójka Jakub Kukla protest

Wystawa "Polski mężczyzna 1910-2010". Przegląd stylów i tendencji w sztuce

"Polski mężczyzna 1910-2010" to tytuł najnowszej wystawy w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich (oddział Muzeum Narodowego w Kielcach). Na ekspozycję składają się obrazy i rzeźby, które przedstawiają mężczyzn w rolach społecznych i zawodowych, jakie pełnili w ciągu stu lat. Na dziełach artystów takich jak Maja Berezowska czy Henryk Czarnecki ukazani są m.in. górnicy, rolnicy, biznesmeni, ojcowie i mężowie.
Zobacz więcej na temat:  Kielce Jakub Domoradzki mężczyzna SZTUKA malarstwo

Srebrne varsaviana z przedwojennej zbiórki na FON można obejrzeć na Zamku Królewskim

Na Zamku Królewskim w Warszawie została otwarta wystawa darów na rzecz Funduszu Obrony Narodowej (FON). Można na niej zobaczyć najcenniejsze wyroby wykonane przez najlepszych warszawskich jubilerów – elementy serwisów stołowych, świeczniki, papierośnice. Są także historyczne egzemplarze broni. Wystawę "Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej. Varsaviana" będzie można obejrzeć do 10 września.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Fundusz Obrony Narodowej Zamek Królewski historia Polski Katarzyna Cygler

Znane i nieoczywiste skarby Krakowa: niezwykle ciekawa, wędrująca wystawa

U stóp Wawelu, na placu o. Adama Studzińskiego, stanęła plenerowa wystawa "Skarby Krakowa" zorganizowana przez miasto z okazji 45. rocznicy wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przygotowana we współpracy z Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie ekspozycja przybliża fenomen dziedzictwa tego miasta oraz okoliczności historycznego wpisu z 1978 r.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Kraków Wawel UNESCO Katarzyna Cygler Trójka

Porcelana z Miśni, Wiednia i Berlina w Zamku Żupnym w Wieliczce

Unikatowe wyroby zdobione motywami górniczymi powstawały na zamówienie króla Augusta Mocnego. Na wystawie "Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelschulte" oglądamy zastawę stołową, kałamarze, tabakierki, naparstki i figurki górników i członków orkiestry. Prezentowane są dzieła najwybitniejszego modelarza, rzeźbiarza miśnieńskiej wytwórni Joachima Kändlera, który wprowadził modę na porcelanowe figurki na stołach Europy. Program 1 objął patronat medialny nad wystawą.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST muzeum

Kasper Straube i inni. O początkach druku na ziemiach polskich

- W latach 70. XV wieku głównym ośrodkiem działalności drukarzy na ziemiach polskich stał się Kraków. Znajdowały się tu uczelnie, siedzibę miała tutaj władza królewska, wreszcie w Krakowie była również diecezja. To wszystko zapewniało rynki zbytu - mówił w "Wybieram Dwójkę" dr Paweł Wierzbicki, kurator wystawy "Początki druku na ziemiach polskich" w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  druk Jakub Kukla Dwójka Kraków Muzeum Narodowe w Krakowie Muzeum Czartoryskich

"Kasten" - przekrojowa wystawa twórczości Andrzeja Kastena

- Rzeźby Andrzeja Kastena są zjawiskowe, pełne takiego spokoju. Jest też duża różnorodność u artysty w materiale. Można więc zobaczyć różne techniki, bo jest zarówno rzeźba z drewna, jak i z kamienia, a także ceramika. Dodatkowo to wszystko ozdabiają jeszcze na ścianach rysunki, monotypie i pastele - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Anna Chlebowicz, organizatorka wystawy "Kasten" w warszawskiej Galerii Test.
Zobacz więcej na temat:  rzeźba Dwójka SZTUKA Jakub Kukla galeria