Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły trójka

Miasto, które żyje historią. Dwadzieścia pięć lat pokoju w Belfaście.

Belfast katolicki przybrał barwy irlandzkie: zielony, biały, pomarańczowy. Belfast protestancki nosi kolory Wielkiej Brytanii: niebieski, biały, czerwony. Stolica Irlandii Północnej przez kilka dekad była sceną krwawych walk pomiędzy zamieszkującymi ją społecznościami katolicką i protestancką. Jak wygląda miasto 25 lat po zawieszeniu broni przez zwaśnione strony?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Belfast Irlandia Piotr Semka

Dziecięce kariery: efekt wielkiego talentu czy chorobliwych ambicji rodziców?

Już kilkuletnie dzieci marzą o karierze aktora, muzyka czy, to nowość, influencera. Jednak wspomnienia osób, które były takimi gwiazdami, pokazują, że marzenia i rzeczywistość rzadko do siebie przystają. I za wielki sukces, popularność i rozpoznawalność trzeba zapłacić wysoką, czasami nawet za wysoką, cenę.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA FILM MUZYKA dzieci gwiazdy Natalia Kukulska Natalie Portman Michał Kowarski Justyna Grabarz Radosław Nałęcz Trójka

"W teatrze przemocy". Dzieci-żołnierze ze złamanym życiem

- Pierwsze i najważniejsze pytanie, które się pojawia, kiedy spotykamy postać Dominica Ongwena, brzmi: czy można sądzić go za wszystkie jego czyny, mając na uwadze to, że został jako dziewięciolatek porwany i zindoktrynowany - mówi operator filmowy Kacper Czubak. Nasz gość jest współautorem filmu dokumentalnego "W teatrze przemocy" opowiadającego historię człowieka, który jako dziecko siłą został wcielony do jednostki terrorystycznej.
Zobacz więcej na temat:  dzień dziecka kino film dokumentalny Joanna Sławińska

Wsparcie w wyjściu z bezdomności. Reportaż "W tym domu nie »pachnie«" [POSŁUCHAJ]

Idea pomocy osobom bezdomnym i uzależnionym została zaadaptowana z duńskiego programu pomocy społecznej im. Hansa Christiana Kofoeda. Protestancki pastor wiedział, w jaki sposób zmienić roszczeniową postawę osób korzystających z pomocy społecznej. Mogli oni np. otrzymać jedzenie dopiero wtedy, gdy wykonali jakąś - nawet niewielką - aktywność, np. zadbali o ubranie. Zapraszamy do wysłuchania reportażu pt. "W tym domu nie »pachnie«".
Zobacz więcej na temat:  reportaż pr poleca Adam Bogoryja-Zakrzewski bezdomność

Festiwal Teatru WARSawy. Offowa wizytówka kulturalnej stolicy, celebruje swoje XXV-lecie

Teatr WARSawy ma za sobą już ćwierć wieku działalności. Z tej okazji proponuje przegląd spektakli granych przy owacjach na stojąco już od kilkunastu lat, m.in. "Taśmę", "Samotność długodystansowca" i "Kompleks Portnoya". Dopełnieniem wydarzenia będą spotkania z aktorami i twórcami w ramach paneli dyskusyjnych, aby podkreślić ideę i filozofię instytucji wpisującej się w koncepcję teatru "miejskiego", wsłuchanego w głos otaczającej go rzeczywistości.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Adam Sajnuk Teatr WARSawy Warszawa Katarzyna Cygler Trójka

Kontrowersyjny wykład prof. Grabowskiego. Dr Piotr Gontarczyk: nie zostałem już wpuszczony

– Po pierwsze spotkanie zostało przerwane przez pana Grzegorza Brauna, a po drugie było kontynuowane w innej sali, tylko że nie zostałem już wpuszczony – powiedział w "Trójkowym komentarzu dnia" dr Piotr Gontarczyk. Historyk skomentował w ten sposób wykład prof. Jana Grabowskiego współorganizowany przez Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie i Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego, który odbył się 30 maja.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA piotr gontarczyk Bartłomiej Graczak Trójka

Papcio Chmiel: słynny rysownik, ojciec Monique i Artura. Jaki był w domu?

Henryk Jan Chmielewski, czyli popularny Papcio Chmiel, dzisiaj skończyłby 100 lat. Znakomity grafik, twórca kultowych komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka stał się wręcz dobrem narodowym, bohaterem zbiorowej wyobraźni, wychowawcą i naczelnym humorystą kraju. A jakim był ojcem? O tym opowiadają wspomnienia jego dzieci - Monique i Artura.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA komiks literatura Katarzyna Cygler Trójka Papcio Chmiel Tytus

100 lat polskiego komiksu: od Koziołka Matołka, po "Wilcze tropy" i niezależne ziny

Historia polskiego komiksu sięga początku lat 20. XX wieku, jednak prawdziwy rozwój tego gatunku nastąpił dopiero niespełna 60 lat później, na przełomie lat 70. i 80. Dzisiaj polscy rysownicy, idąc drogą przetartą przez Grzegorza Rosińskiego, podbijają rynki zachodnie i przebijają się do komiksowego mainstreamu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura komiks historia Polski grafika Katarzyna Cygler Józef Niewiarowski Trójka

Kto się wstydzi czytania kryminałów?

We Wrocławiu w środę startuje 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2023. Jak przyznaje Ewa Dąbrowska, koordynatorka wydarzenia, od początku festiwalowej historii zmieniły się nie tylko sama impreza, ale także funkcjonowanie tego typu powieści w przestrzeni publicznej. To już nie jest coś, czego się wstydzimy. Do czytania kryminałów przyznają się profesorzy, piszą o tym artykuły naukowe – ocenia rozmówczyni Katarzyny Cygler. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA porwanie KSIĄŻKA Płock pisarz kryminał Katarzyna Cygler

Nie tylko czerwony dywan. Wspomnienia z festiwalu filmowego w Cannes

– My jako ATM Virtual jesteśmy absolutną forpocztą tego, jak się film przekształca, jak się przekształca sposób produkcji filmów. Naszym sztandarowym narzędziem jest tzw. wirtualna produkcja, która obecnie wygląda tak, że na ogromnych ścianach LED-owych wyświetla się wirtualną scenografię. W ogromnym uproszczeniu, w ten sposób to, czego nie ma w studiu, możemy zobaczyć w tym świecie cyfrowym. Zajmujemy się łączeniem świata fizycznego z cyfrowym, żeby dla widza było to zupełnie niedostrzegalne – wyjaśnia Maciej Żemojcin. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Arkadiusz Gołębiewski KULTURA festiwal filmowy Cannes

Muzeum Karykatury. Rysunki satyryczne to nie tylko współczesność

– Postanowiłem opracować historię karykatury polskiej. Jej początki znalazłem już w XII wieku. Nie było wtedy pism satyrycznych ani humorystycznych, ale byli karykaturzyści. Rzeźbili kapitele w kościołach i tam bardzo często umieszczali postacie karykaturalne. Byli faceci, co przepisywali książki i na marginesach książek inkaustem robili karykatury niemające nic wspólnego z treścią książki. Są karykatury polityczne, znalazłem bardzo ciekawą karykaturę z czasów Stefana Batorego – opowiadał w archiwalnym wywiadzie Eryk Lipiński, twórca Muzeum Karykatury świętującego właśnie swoje 45-lecie.   
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska Trójka pr poleca Eryk Lipiński KULTURA