Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły trójka

Reportaż z Krynicy "Morze, plaża i... dziki" [POSŁUCHAJ]

"Morze, plaża i... dziki" Adama Bogoryja-Zakrzewskiego to reportaż z Krynicy o warunkach wypoczynku, cenach, a także o dzikach, które stały się wizytówką miasta i mają tu nawet swój pomnik. Czy wybieramy się w miejsca wypełnione zgiełkiem tłumu, czy raczej szukamy pustych ścieżek, by poddać się urokom natury?
Zobacz więcej na temat:  Adam Bogoryja-Zakrzewski reportaż Krynica Morska wakacje dzik zwierzęta Morze Bałtyckie lato wypoczynek urlop pomorskie

Więzienie przy Rakowieckiej. Trwa trzeci etap poszukiwań ofiar reżimów

Na terenie byłego więzienia przy Rakowieckiej w Warszawie ruszył kolejny etap prac poszukiwawczych ofiar totalitaryzmów. Zespół pod kierownictwem dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka będzie prowadził te prace już po raz ósmy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Magdalena Drohomirecka Klub Trójki areszt Mokotów Warszawa Powstanie Warszawskie Muzeum Żołnierzy Wyklętych Żołnierze Wyklęci badania Instytut Pamięci Narodowej historia Polski II wojna światowa

Śladami Białego Królika. 157 lat temu wydano powieść "Alicja w Krainie Czarów"

Mija 157 lat od publikacji książki "Alicja w Krainie Czarów" – powieści, w której nic nie jest takie, jak nam się wydaje. Bowiem w Krainie Czarów, stworzonej przez Charlesa Lutwidge’a Dodgsona (tworzącego pod pseudonimem Lewis Carroll), nie obowiązują żadne reguły z realnego świata. Czy dzieło z 1865 roku jest odzwierciedleniem dziecięcej wyobraźni, czy może satyrą na świat dorosłych?
Zobacz więcej na temat:  Trójka bajki bajki dla dzieci bajka dzieciństwo Lewis Carroll KSIĄŻKA literatura książki dla dzieci kino serial Andrzej Sapkowski

25. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. Za nami pierwszy weekend

Minął pierwszy z czterech weekendów 25. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach – za nami porcja spotkań z gwiazdami i rozmaitych wydarzeń kulturalnych. W ubiegłą sobotę miało miejsce także uroczyste odciśnięcie dłoni na Promenadzie Gwiazd przez m.in. Joannę Trzepiecińską, Michała Milowicza i Lesława Żurka. W audycji "Trójka do trzeciej" festiwalowy weekend podsumowali Paweł Turski i Tomasz Miara.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach Międzyzdroje Olga Bończyk Joanna Trzepiecińska Paweł Turski Tomasz Miara rozmowa KULTURA

Od sondy Pathfinder do łazika Perseverance. Jak ludzkość podbija Marsa

Dokładnie 25 lat temu, 4 lipca 1997 roku, na Marsie wylądowała sonda Pathfinder. Pierwszy udany lot bezpośrednio na Marsa (a nie na jego orbitę) przetarł kosmiczny szlak późniejszym misjom mającym na celu poznanie Czerwonej Planety, w tym łazikom Opportunity (2003), Spirit (2003), Curiosity (2011) i Perseverance (2020). O historii podboju Marsa w audycji "Trójka przed południem" opowiedział dr Kamil Deresz, astronom z Centrum Nauki Kopernik.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo STYL ŻYCIA Witold Lazar Centrum Nauki Kopernik Mars NASA Stany Zjednoczone sonda kosmos NAUKA

"Rozmowy ważniejsze od futbolu". Ludzkie dramaty ukryte w sporcie

– Do każdej z rozmów chcę być bardzo dobrze przygotowana, wiedzieć o piłkarzach, trenerach, sędziach absolutnie wszystko, żeby mieli poczucie, że poświęciłam wystarczająco dużo czasu, żeby ich poznać, i uszanowałam czas, który mi poświęcają. Układam schemat kilku pierwszych pytań, a potem to jest podróż. Bardzo często moi rozmówcy mnie zaskakują swoimi przemyśleniami, historiami – opowiada Izabela Koprowiak, autorka książki "Chwila z… Rozmowy ważniejsze od futbolu".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Zapert literatura literatura polska KULTURA

Między filmem a teatrem. Jacek Raginis-Królikiewicz o teatrze telewizji

– Dla mnie bardzo ważna jest narracja napędzana słowem, w której tekst jest niezwykle istotny. W filmie kluczowa jest strona wizualna, akcja rozgrywa się w wielu miejscach. Bardzo wiele dzieje się bez słów. Wychowany jestem na westernach i filmach hollywoodzkich z lat 40. i 50. i tam widać jak bardzo teatr wpływał na kino – ocenia Jacek Raginis-Królikiewicz. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka FILM KULTURA Redbad Klynstra Jacek Raginis-Królikiewicz

Wydanie specjalnie Szczyt NATO w Madrycie. Mariusz Cielma: diametralnie zmienia naszą sytuację bezpieczeństwa

– Ważne jest to przełamanie tureckich lodów i przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO. Diametralnie zmienia to naszą sytuację bezpieczeństwa – oczywiście na korzyść – powiedział Mariusz Cielma, redaktor naczelny "Nowej Techniki Wojskowej", odnosząc się do ustaleń szczytu NATO w Madrycie. Gośćmi Beaty Michniewicz byli również: gen. Bogusław Pacek, dr Jan Parys i prof. Tomasz Żyro.
Zobacz więcej na temat:  Beata Michniewicz NATO POLSKA szczyt NATO 2022 Jan Parys Mariusz Cielma Rosja USA

"F***ing Bornholm" w Karlowych Warach. "Dla mnie to największa nagroda"

– Jestem bardzo szczęśliwa, że możemy tę naszą festiwalową drogę rozpocząć od konkursu głównego, bo jest to dla nas olbrzymie wyróżnienie i satysfakcja. Film to niezmiernie trudna droga, u nas też tak było: pandemia, mały budżet, finansowanie filmu trwało bardzo wiele lat. Dla mnie to jest największa nagroda, czyli premiera w konkursie głównym dużego festiwalu klasy A. To prestiżowe i małe grono, więc czujemy też tremę – przyznaje reżyserka Anna Kazejak.
Zobacz więcej na temat:  Trójka festiwal filmowy Czechy Karlove Vary kino Ryszard Jaźwiński muzyka filmowa Poznań FILM

Szczyt NATO w Madrycie. Jakie historyczne zmiany przyniósł?

– Widzimy trend, że dyplomacja, rozmowy z Rosją, zakładanie, że świat jest miły i sympatyczny idą do kosza. Teraz się zbroimy i fortyfikujemy, bo zobaczyliśmy, co dzieje się na Ukrainie – podsumowuje Wojciech Cegielski, który obserwował szczyt w stolicy Hiszpanii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka wojna na Ukrainie Trójka Ukraina Ukraina Rosja Unia Europejska Michał Strzałkowski Adam Dąbrowski Roman Polko Rafał Tomański Chiny Wojciech Cegielski Tomasz Grzywaczewski