Polskie Radio
Section05

Zbigniew Herbert

"Potrzebujemy partnerskiej relacji z przedstawicielami Polonii". Szef polskiej dyplomacji wygłosił exposé polonijne

Jak ocenił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, by skutecznie pomagać blisko 20 mln Polaków na całym świecie, należy ujednolicić politykę polonijną i procedury, a informacje o środkach polonijnych muszą być łatwo dostępne dla wszystkich potencjalnych beneficjentów. Dlatego zostanie stworzona jedna, przejrzysta baza danych.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polacy za granicą Ministerstwo Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski dyplomacja Monte Cassino Wilno

Nowy Jork, New York City - świąteczne wydanie "Trójki pod Księżycem"

Gościem świątecznego wydania "Trójki pod Księżycem" był Czesław Czapliński – fotograf, który zdobył światową sławę, tworząc w Nowym Jorku od 1979 roku. Urodził się w Łodzi. Od 44 lat pisze książki, pracuje nad albumami, wystawami swoich prac, realizuje filmy dokumentalne. Co sprawiło, że zaistniał w dziedzinie, w której nie tak łatwo jest osiągnąć sukces, i w mieście, w którym nie tak łatwo zostać dostrzeżonym, opowiedział w wydaniu audycji otwierającym świąteczny dzień, długi weekend oraz listopad.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Czesław Czapliński Pablopavo Paweł Sołtys Michał Żołądkowski KULTURA literatura poezja fotografia Nowy Jork

Zbigniew Herbert. Zachłanny podróżnik, uważny obserwator

"Znów jestem w ruchu. Śpieszę ku śmierci" – te słowa Zbigniew Herbert umieszcza w zakończeniu tomu esejów "Barbarzyńca w ogrodzie". Ruch był u Herberta wielowymiarowy i nie oznaczał jedynie podróży po świecie. Był także podróżą filozoficzną. - Herbert to ruch widziany na różne sposoby, ruch egzystencjalny - mówiła w Dwójce kuratorka Anna Romaniuk.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Gacek Dwójka literatura literatura polska poezja KULTURA Anna Romaniuk

"Spacer po Warszawie", "Drugi pokój". Zbigniew Herbert i Polskie Radio

Setna rocznica urodzin Zbigniewa Herberta - wybitnego poety, eseisty, dramaturga, krytyka sztuki i podróżnika - przypadła na wtorek 29 października i stała się okazją do licznych wspomnień. Choćby o tym, że właśnie autor cyklu poetyckiego "Pan Cogito" od końca lat 60. XX wieku był jednym z najpoważniejszych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla.
Zobacz więcej na temat:  poezja Magda Mikołajczuk literatura Polskie Radio

Poeta o różnych obliczach. Stulecie Zbigniewa Herberta - mistrza i inspiracji

Jedni zapamiętali jego słynne wybuchy wściekłości i gniewu, do dziś nosząc w sobie urazę. Dla innych był wspaniałym kompanem i przyjacielem. Potrafił uwodzić ludzi swoją błyskotliwością, poczuciem humoru. Bywał duszą towarzystwa. Jednocześnie miewał ciężkie depresje, podczas których izolował się od ludzi. Wybitny poeta kończyłby 100 lat.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek literatura literatura polska poezja książki KULTURA

Pospieszalscy: "Kwiaty". Premiera singla Agencji Muzycznej Polskiego Radia

Krótka piosenka o przemijaniu, czyli Pospieszalscy śpiewają poezję Zbigniewa Herberta, snując egzystencjalną refleksję i przywołując muzyczne echo epoki dzieci kwiatów. Wiersz "Kwiaty" pochodzi z pożegnalnego tomu "Epilog burzy", który ukazał się na trzy miesiące przed śmiercią poety. Singiel ma premierę 10 października, jego wydawcą jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Agencja Muzyczna singiel premiera Pospieszalscy W POLSKIM RADIU

Premiera w Teatrze Telewizji. Spektakl "Deprawator" Macieja Wojtyszki

W Teatrze TVP w poniedziałek, 7 października, odbędzie się premiera "Deprawatora" według tekstu i w reżyserii Macieja Wojtyszki. W Witolda Gombrowicza wcieli się Andrzej Seweryn, a tematem spektaklu będzie jego spotkanie ze Zbigniewem Herbertem (Paweł Krucz) i Czesławem Miłoszem (Wojciech Malajkat).
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska TEATR SZTUKA Teatr Telewizji TVP Maciej Wojtyszko Czesław Miłosz Witold Gombrowicz Andrzej Seweryn Wojciech Malajkat paweł krucz Magdalena Zawadzka Anna Cieślak Grażyna Barszczewska