Polskie Radio
Section05

zbrodnia katyńska

Bazylika św. Krzyża. Msza święta w intencji pomordowanych w Katyniu

W Bazylice świętego Krzyża w Warszawie odprawiono mszę świętą w intencji pomordowanych w Katyniu. 84 lata temu władze Związku Sowieckiego wydały wyrok śmierci na niemal 22 tysiące polskich jeńców wojennych, zamordowanych wiosną 1940 roku przez NKWD w Katyniu i innych miejscach kaźni na terenie ZSRS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA chrześcijaństwo Kościół katolicki Katyń historia Polski pamięć tradycja Msza święta Warszawa

"Kiedy konało serce kompanii". Lech Piwowar, opowieść o zamordowanym poecie

– W obozie w Starobielsku poznałem Piwowara. Mam jeszcze na papierkach do zawijania papierosów napisane jego wiersze, które mi zadedykował i ofiarował w dzień imienin – opowiadał w archiwalnej radiowej audycji Józef Czapski. Dziś mija 115. rocznica urodzin Lecha Piwowara, awangardowego twórcy, ofiary zbrodni katyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  awangarda Kraków poezja literatura Józef Czapski II wojna światowa Starobielsk

Zygmunt Łotocki - drużynowy mistrz świata w łucznictwie, ofiara zbrodni katyńskiej

120 lat temu, 16 stycznia 1904, przyszedł na świat Zygmunt Łotocki, drużynowy mistrz świata i indywidualny mistrz Polski w łucznictwie, poeta i podporucznik rezerwy Wojska Polskiego, zamordowany przez NKWD w 1940 roku w Katyniu. W Archiwum Polskiego Radia zachowało się niezwykłe świadectwo próby zachowania pamięci o tej skazanej na zapomnienie postaci. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA SPORT łucznictwo Katyń II Rzeczpospolita

TYLKO U NAS Sowieckie naloty na Warszawę. Historyk: to były działania terrorystyczne wymierzone w Polaków

- O ile bombardowania w 1941 i w 1944 r. miały charakter taktyczny, o tyle naloty z lat 1942-1943 były działaniami wyłącznie terrorystycznymi wymierzonymi w Polaków - mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Tymoteusz Pawłowski, historyk, opowiadając o jednej z zapomnianych kart II wojny światowej, jaką były - w latach 1941-1944 - sowieckie naloty na Warszawę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa historia Polski II wojna światowa okupacja niemiecka okupacja sowiecka Ludwik Landau Władysław Bartoszewski Władysław Anders lotnictwo samoloty samolot HISTORIA zbrodnie wojenne Niemcy Rosja ZSRR Związek Sowiecki

Gawkowski: nie ma dzisiaj sporu o to, że zbrodnia katyńska to było ludobójstwo

- Dopóki my będziemy pamiętali o Katyniu, a Rosjanie nie będą potrafili powiedzieć "przepraszam", trudno będzie ułożyć stosunki polsko-rosyjskie tak, by kiedykolwiek w przyszłości, nawet za dekady, mówić o nich w sposób pozytywny - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef Klubu Parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski. Jak podkreślił, "Katyń jest tym świadectwem, o którym powinniśmy pamiętać".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Zieliński Krzysztof Gawkowski zbrodnie sowieckie historia Polski II wojna światowa

WYWIAD Dyrektor Muzeum Katyńskiego: kultywujemy pamięć o eksterminacji m.in. oficerów Wojska Polskiego

- Muzeum Katyńskie powstało za sprawą ogromnej determinacji członków Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich oraz niezrzeszonych w tej organizacji rodzin ofiar. Środowiska, które przez lata pomimo komunistycznego zniewolenia nie chciało pogodzić się z kłamstwem katyńskim - powiedział dyrektor Muzeum Katyńskiego Sławomir Frątczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA muzeum Wojciech Jaruzelski NKWD Związek Sowiecki Michaił Gorbaczow II wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne

"Zabiła go prawda o Katyniu". Rocznica śmierci Olega Zakirowa, majora KGB badającego sowiecką zbrodnię [SYLWETKA]

- Oleg Zakirow, major KGB badający zbrodnię katyńską, umarł w wielkanocny poniedziałek 18 kwietnia 2017 r. w Łodzi. Zabiła go prawda o Katyniu, bo w świecie schizofrenii prawda nie działa jak odtrutka, tylko jak trucizna - ocenił Józef Śreniowski, społecznik i analityk, współzałożyciel KSS "KOR". W całej Polsce trwały akurat obchody i uroczystości upamiętniające sowieckie ludobójstwo polskich obywateli.
Zobacz więcej na temat:  Rosja KGB POLSKA społeczeństwo