Polskie Radio
Section05

zbrodnia katyńska

Zbrodnia katyńska. "Na narodzie polskim dopuszczono się ludobójstwa"

- Takie samo ludobójstwo dopełnia się dziś na Ukrainie, gdy rosyjscy bandyci mordują bezbronnych Ukraińców - mówił w Polskim Radiu 24 zastępca dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz. 13 kwietnia obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, w którym oddajemy hołd polskim jeńcom wojennym i więźniom zgładzonym przez Sowietów wiosną 1940 roku.
Zobacz więcej na temat:  Katyń historia Polski ZSRR II wojna światowa

PR24 Andrzej Melak: zbrodnia katyńska była aktem założycielskim PRL

- Naszych bohaterów w haniebny sposób zamordowali Rosjanie, a demokracje zachodnie, w imię dobrych stosunków z ZSRR, poświęciły Polskę. Zbrodnia katyńska była aktem założycielskim PRL, który utrzymał się do 1981 roku, gdy postawiony przez nas na Powązkach pomnik przerwał zmowę milczenia. Zmienił nastawienie ludzi. Dał im wiarę, że można uczcić zamordowanych przez Rosjan, którzy byli potem mordowani przez niepamięć - mówił w Polskim Radiu 24 prezes Rodzin Katyńskich Andrzej Melak. 
Zobacz więcej na temat:  Katyń historia Polski ZSRR Rosja POLSKA II wojna światowa

Dzień Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony w całym kraju

Zbrodnia katyńska – jeden z najokrutniejszych i najpotworniejszych masowych mordów dokonanych na polskich obywatelach. 13 kwietnia obchodzimy Dzień Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym roku jest to 83. rocznica jej popełnienia i 80. rocznica jej ujawnienia. Przebrani rekonstruktorzy rozdawali repliki guzików katyńskich na ulicach Warszawy, Łodzi, Gdyni oraz Lublina.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Katyń historia Polski Rosja Józef Mackiewicz Narodowe Centrum Kultury Katarzyna Cygler Trójka II wojna światowa

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zobacz nowy serwis internetowy Polskiego Radia

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, którego celem jest oddanie hołdu polskim jeńcom wojennym i więźniom zgładzonym przez Sowietów wiosną 1940 roku. Wtedy to NKWD wymordowało strzałem w tył głowy blisko 22 tysiące Polaków. Nowo utworzony serwis internetowy Polskiego Radia przypomina o genezie tej zbrodni, jej okolicznościach i tych, którzy wydali wyrok śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Katyń II wojna światowa historia Polski

Zbrodnia katyńska. Nowy serwis internetowy Polskiego Radia

Dziesiątki nagrań świadków. Relacje tych nielicznych, którzy ocaleli. Złożona z wielu głosów opowieść zarówno o straszliwym morderstwie prawie 22 tys. polskich obywateli, jak i o poszukiwaniu prawdy. W 80. rocznicę odkrycia masowych grobów polskich jeńców wojennych w Katyniu Polskie Radio przygotowało multimedialny serwis internetowy poświęcony zbrodni katyńskiej – katyn.polskieradio.pl
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnie sowieckie II RP stalinizm II wojna światowa Niemcy nazizm

TYLKO U NAS "Nanieśliśmy na tę przestrzeń historię i emocje". Architekci o wyzwaniach przy budowie Muzeum Katyńskiego

- Powstał pomysł, by to muzeum było drogą. Poprowadziliśmy ją po półbastionie, przez kaponierę, potem wzdłuż murów ścieżką straży. Na tę przestrzeń, znajdując w niej różne potencjały, nanieśliśmy historię i emocje - mówił portalowi PolskieRadio24.pl Konrad Grabowiecki, architekt, współtwórca Muzeum Katyńskiego w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Katyń historia Polski II wojna światowa stalinizm komunizm