Polskie Radio
Section05
zbrodnia katyńska

TYLKO U NAS "Pomnik, który woła o zbrodni". Historia powstania Muzeum Katyńskiego w Warszawie

- Muzeum Katyńskie to dom relikwii katyńskich i dom rodzin katyńskich. Ale to jest też pomnik, który woła głośno o zbrodni, która była zbrodnią niesamowitą, z której dzisiaj należy wyciągać daleko idące wnioski - mówi portalowi PolskieRadio24.pl dyrektor Muzeum Katyńskiego w Warszawie Sławomir Frątczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Katyń historia Polski stalinizm komunizm

"Pamięć rzeczy". Historia ukryta w relikwiach katyńskich

- Zakłamanie sowieckie czy nawet dziś relatywizowanie historii przez stronę rosyjską, koliduje z przekazem drewnianych pudełek, które wykonali jeńcy w obozach. Na nich przeczytamy: "Starobielsk, Ostaszków" i daty "1939-1940 rok". Nie ma żadnego obiektu z datą 1941 rok, więc to nam mówi o czasie dokonania zbrodni - mówi Kacper Ciesielski, historyk Muzeum Katyńskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Katyń historia Polski stalinizm komunizm II wojna światowa

Kapelani katyńscy. "W tym piekle na ziemi, jakim były obozy jenieckie, starali się zachować przyzwoicie"

Armia Czerwona, wkraczając do Polski w 1939 roku, aresztowała m.in. duchownych i osadziła ich w obozach jenieckich. - Wielu z nich pewnie nie wiedziało, że pełni tam swoją ostatnią posługę. Byli znienawidzeni w sposób szczególny, zarówno przez Sowietów, jak i przez Niemców - mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek w przeddzień 80. rocznicy ujawnienia zbrodni katyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Witold Banach Katyń IPN Karol Nawrocki Elżbieta Witek duchowieństwo

Marszałek Sejmu: kapłani osadzeni w obozach sowieckich wraz z polskim jeńcami byli postaciami wyjątkowymi

- Kapelani katyńscy byli znienawidzeni, bo w najtrudniejszych momentach nieśli pociechę i nadzieję; trzeba było ich unicestwić – powiedziała w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek. W Sejmie otwarto w środę konferencję naukową nt. 80. rocznicy ujawnienia zbrodni katyńskiej "Kapelani katyńscy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski Sejm Katyń

"Kapłani katyńscy". W Sejmie konferencja o kapelanach zamordowanych w Katyniu

W Sejmie odbędzie się konferencja naukowa poświęcona kapłanom zamordowanym w zbrodni katyńskiej. W konferencji pod tytułem "Kapłani katyńscy", organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w 80. rocznicę ujawnienia zbrodni katyńskiej, udział wezmą historycy specjalizujący się w tematyce zbrodni sowieckich popełnionych na Polakach w czasie II wojny światowej. Początek konferencji o g. 10.00.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA zbrodnie sowieckie II wojna światowa historia Polski

83. rocznica zbrodni katyńskiej. Na cmentarzu w Bykowni oddano hołd zamordowanym Polakom

Rosja dziś na Ukrainie robi to samo, co kilkadziesiąt lat temu w Katyniu - podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem Ambasador Rzeczpospolitej na Ukrainie Bartosz Cichocki. Polski dyplomata na cmentarzu w Bykowni uczcił pamięć spoczywających tam Polaków z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej - informuje korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Bartosz Cichocki Paweł Buszko Europa Wschodnia

Pamięć o zbrodni katyńskiej. Konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940"

Zbrodnia katyńska to ludobójstwo zaplanowane z premedytacją przez najwyższe władze Związku Sowieckiego. Z rozkazu Józefa Stalina życie straciło ponad 22 tysiące niewinnych Polaków. Pamięć o nich kultywuje m.in. konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940" dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Inicjatywa odbywa się pod patronatem Polskiego Radia; zgłoszenia można nadsyłać do 24 marca.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Artur Wolski konkurs katyński historia Polski

PR24 "Cieszy się rosnącym zainteresowaniem". Hlebowicz o konkursie "Polskie serce pękło. Katyń 1940"

Konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940" cieszy się rosnącym zainteresowaniem młodzieży - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Hlebowicz z Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej. Jak dodał, na kolejne edycje wpływa po kilka tysięcy prac zarówno od uczniów szkół ponadpodstawowych, jak i od studentów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adam Hlebowicz historia Polski edukacja społeczeństwo

"Polskie serce pękło. Katyń 1940". Hlebowicz: docierają do nas kreatywne, ciekawe prace

- Dotychczasowe edycje konkursu pokazały, że poziom prac we wszystkich czterech kategoriach jest niezwykle wysoki. Trzeba też podkreślić rolę nauczycieli, opiekunów, historyków, którzy się opiekują młodymi ludźmi - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia dyrektor Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej Adam Hlebowicz.
Zobacz więcej na temat:  Adam Hlebowicz historia Polski Katyń Karolina Rożej

"Polskie serce pękło. Katyń 1940". Ostatni dzień na przesyłanie prac konkursowych

To już ostatni dzień, kiedy uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych mogą nadsyłać prace w ramach czwartej edycji konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Uczestnicy mogą zgłosić swoje projekty do jednej z czterech kategorii; termin nadsyłania materiałów upływa 24 marca.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katyń konkurs Karol Nawrocki Paweł Kurtyka konkurs katyński