Polskie Radio
Section05

zbrodnia katyńska

Zbrodnia katyńska. Pozostały listy pełne tęsknoty i oczekiwania na powrót do domu

- Więźniowie mogli wysyłać korespondencję do rodzin, wręcz byli do tego zachęcani. NKWD oczywiście sczytywało wcześniej te listy, zbierało dane operacyjne i adresy rodzin. Później perfidnie te dane wykorzystało. W środku mordu katyńskiego, 13 kwietnia 1940 r. doszło do jednej z największych deportacji Polaków w głąb ZSRR, która w większości objęła bliskich tych, którzy byli wtedy mordowani - mówił w Dwójce Sebastian Karwat z Muzeum Katyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Nieciecka- Mac Dwójka Muzeum Katyńskie

Niewygłoszone przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego

– Tych ludzi zgładzono bez procesów i wyroków. Zostali zamordowani z pogwałceniem praw i konwencji cywilizowanego świata. Czym jest śmierć dziesiątków tysięcy osób – obywateli Rzeczpospolitej – bez sądu? Jeśli to nie jest ludobójstwo, to co nim jest? – chciał zapytać 10 kwietnia 2010 roku prezydent Lech Kaczyński wbrew rosyjskiej narracji, która uznawała mord w Katyniu za zbrodnię wojenną.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa w Smoleńsku Lech Kaczyński Katyń zbrodnie sowieckie

Podcast w tonacji noir na 85. rocznicę zbrodni katyńskiej

- Najodpowiedniejsza nazwa dla tej produkcji to chyba mini serial. Tak naprawdę jest to podzielone na 4 odcinki słuchowisko, czytane wspaniałym głosem przez Mariusza Bonaszewskiego - mówił w Dwójce Bartosz Makowski z Agencji Kreacji Projektów Podcastowych Polskiego Radia, współtwórca podcastu "Tajemnica nieludzkiej ziemi".
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Bartłomiej Makowski Dwójka podcast Agencja Kreacji Projektów Podcastowych Józef Czapski

Katyń 1940. Józef Czapski wspomina poszukiwanie zaginionych polskich oficerów

3 kwietnia 1940 roku wyruszył pierwszy transport polskich oficerów, więźniów z obozu w Kozielsku do stacji Gniazdowo. Stamtąd jeńcy byli przewożeni autobusami więziennymi do lasu katyńskiego, gdzie byli mordowani strzałem w tył głowy.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Katyń Józef Stalin Władysław Anders Władysław Sikorski Józef Czapski komunizm Władysław Sikorski Józef Czapski Związek Sowiecki komunizm II wojna światowa skarby archiwum historia

Lech Piwowar. Opowieść o zamordowanym w Charkowie poecie

– W obozie w Starobielsku poznałem Piwowara. Mam jeszcze na papierkach do zawijania papierosów napisane jego wiersze, które mi zadedykował i ofiarował w dzień imienin – opowiadał w archiwalnej radiowej audycji Józef Czapski. Dziś mija 116. rocznica urodzin Lecha Piwowara, awangardowego twórcy, ofiary zbrodni katyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  awangarda Kraków poezja literatura Józef Czapski II wojna światowa Starobielsk

Zygmunt Łotocki. Drużynowy mistrz świata w łucznictwie, ofiara zbrodni katyńskiej

Zygmunt Łotocki - drużynowy mistrz świata i indywidualny mistrz Polski w łucznictwie, poeta i podporucznik rezerwy Wojska Polskiego, zamordowany przez NKWD w 1940 roku w Katyniu - urodził się 121 lat temu, 16 stycznia 1904 roku. W Archiwum Polskiego Radia zachowało się niezwykłe świadectwo próby zachowania pamięci o tej skazanej na zapomnienie postaci.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA SPORT łucznictwo Katyń II Rzeczpospolita

Czym jest nekrodziedzictwo?

Kameralne cmentarze przykościelne, małe wiejskie cmentarzyki, ogromne nekropolie. Można zaryzykować tezę, że większość spoczywających na nich osób w momencie śmierci otoczona była troską i miłością. Ich szczątki zaś pochowane zostały z szacunkiem i zgodnie z pożądanym przez zmarłego rytuałem. Są jednak i takie miejsca, w których ludzkie zwłoki zakopywane były pospiesznie i z pogardą.
Zobacz więcej na temat:  Wszystkich Świętych wspomnienie groby Michał Nowak Ewa Domańska etyka cmentarz zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne człowiek Dwójka

"Celem Stalina było wytrzebienie polskości z Kresów". Deportacje Polaków po 17 września 1939 roku

17 września 1939 roku był katastrofą państwa polskiego, a dla setek tysięcy mieszkańców wschodnich terenów Rzeczpospolitej stał się także prologiem osobistych tragedii. Masowe deportacje Polaków w głąb Rosji były częścią sowieckiego planu wymazania polskości z Kresów. Dlatego 17 września, w rocznicę inwazji ZSRR na II RP, obchodzimy także Światowy Dzień Sybiraka.
Zobacz więcej na temat:  Syberia deportacje deportacja historia Polski ZSRR Rosja zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne 85 lat od sowieckiej agresji na Polskę