Polskie Radio
Section05

zbrodnie wojenne

Strażnik z KL-Stutthof: nie wiedziałem o masowych mordach

Dziś w Muenster w Niemczech odbył się trzeci dzień procesu dawnego esesmana Johanna Rehbogena. Obrońca oskarżonego odczytał oświadczenie podsądnego. Były strażnik niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof zeznał, że nic nie wiedział o masowych morderstwach. Prokuratura zarzuca mężczyźnie współodpowiedzialność za zamordowanie co najmniej 100 polskich, 77 rosyjskich i kilkuset żydowskich więźniów. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy nazizm

„Zarysy Pamięci” – wyjątkowy zapis relacji ofiar zbrodni nazizmu i komunizmu

Instytut Pileckiego wydał książkę „Zarysy Pamięci”, która stanowi zbiór świadectw osób będących ofiarami i świadkami zbrodni zarówno sowieckich, jak i niemieckich podczas II wojny światowej. W publikacji zamieszczono również ilustracje wybitnych polskich grafików, ilustratorów, twórców komiksów i plakatów. Na temat wydawnictwa mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski II wojna światowa nazizm zbrodnie sowieckie literatura

Historia na Dziś: O zbrodni wołyńskiej

– Skala polskich i ukraińskich zbrodni jest zupełnie inna – powiedział w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. W niedzielę miały miejsce obchody rocznicy tzw. krwawej niedzieli, która uznawana jest za początek rzezi wołyńskiej. Jednocześnie, prezydent Ukrainy złożył hołd Ukraińcom, którzy zginęli w Sahryniu w ramach akcji odwetowej polskiej partyzantki przeciwko Ukraińskiej Powstańczej Armii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rzeź Wołyńska ludobójstwo Tadeusz Płużański Patryk Pleskot Andrzej Duda Petro Poroszenko Ukraina

14 lat więzienia dla chorwackiej zbrodniarki wojennej

Na 14 lat więzienia za zbrodnie wojenne skazał sąd w Sarajewie Chorwatkę Azrę Baszić, znaną jako "pani życia i śmierci". To najwyższy wymiar kary dla kobiety za zbrodnie wojenne popełnione podczas wojny w Bośni i Hercegowinie z lat 90. O wyroku dla Azry Baszić mówił w audycji Północ-Południe Tomasz Kowalczewski, były wieloletni korespondent Polskiego Radia na Bałkanach.
Zobacz więcej na temat:  Sarajewo Chorwacja Jugosławia Serbia Haga