Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Obligacje - lekarstwo na inflację

Jeżeli ktoś jest w stanie zaoszczędzić miesięcznie niewiele, np. 50, 100 lub 150 złotych, to ma kłopot, co zrobić z tymi pieniędzmi. Czy włożyć w przysłowiową skarpetę, bo w obecnych czasach nie opłaca się zanieść takich pieniędzy do banku. - Nie dość, że inflacja jest jedną z najwyższych w Europie, to stopy procentowe są bardzo niskie - mówi ekspert finansowy Tomasz Jaroszek.
Zobacz więcej na temat:  obligacje finanse finanse osobiste inflacja pieniądze oszczędności oszczędzanie Roman Czejarek

Beksiński ponownie w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Niektórym wydaje się to niestosowne, wręcz szokujące: Muzeum Archidiecezji Warszawskiej będzie eksponować prace tragicznie zmarłego 16 lat temu Zdzisława Beksińskiego. Wystawa zostanie otwarta w środę 16 czerwca i będzie to druga prezentacja poszukiwań tego artysty w tym miejscu. Co więcej, w poprzedniej siedzibie MAW (przy ul. Solec) obrazy Beksińskiego były pokazywane dwukrotnie – w roku 1995 i 2004.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Zdzisław Beksiński wystawa Monika Małkowska Klub Trójki Trójka

Daniel Cichy: główny cel to włączenie polskiej muzyki w krwiobieg kultury światowej

- Program "Dziedzictwo muzyki polskiej" składa się z wielu elementów. To jest odkrywanie, badanie, archiwizowanie, a później włączanie do życia muzycznego konkretnych kompozycji, konkretnej twórczości polskich artystów - mówił w Dwójce Daniel Cichy, dyrektor-redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla opera Artur Szklener Polskie Wydawnictwo Muzyczne KULTURA

Perły z archiwum Polskiego Radia [POSŁUCHAJ]

– Najstarsze nagrania to jest mniej więcej 1907-1910 rok. Lew Tołstoj nabył machinę Edisona, czyli wałki, i na nich dokonał próbnych nagrań i my je mamy. To są najstarsze nagrania, jakie posiadamy. Mamy też nagranie Ludwika Zamenhofa z Kongresu Esperanto w Barcelonie (1909). Jeśli chodzi o najstarsze nagrania radiowe, to jest to wywiad z Franciszkiem Żwirko po sukcesie w wyścigach Challenge – opowiada rozmówca Joanny Bogusławskiej. Wywiad z lotnikiem, który mogliśmy wysłuchać w reportażu, pochodzi z 1932 roku z rozgłośni w Wilnie.
Zobacz więcej na temat:  Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata Trójka Joanna Bogusławska Polskie Radio reportaż Stefan Starzyński

Śladami studentek ASP okresu międzywojennego - jakie były ich losy?

- Na stołecznej ASP w okresie międzywojennym studiowało wcale nie mniej kobiet niż mężczyzn - mówi Marika Kuźmicz, opiekun merytoryczny wystawy "Kocham w życiu trzy rzeczy - samochód, alkohol i marynarzy...". - Jednak niewielu z nich udało się zaistnieć w świecie sztuki. Tą wystawą chcemy o nich przypomnieć.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka SZTUKA wystawa galeria muzeum Kasia Dydo Adrianna Janiszewska Londyn Japonia