Polskie Radio
Section05

zwyczaje

Najdłuższy dzień, magiczna noc

– Kiedyś ta noc była pełna magicznych zwyczajów, pochodzących z czasów jeszcze przedchrześcijańskich. Miały one na celu zaklinanie miłości, płodności, szczęścia, dostatku, ale też oczyszczenie świata z istot demonicznych, które uważano za niebezpieczne. Stąd taką istotną rolę w obrzędach odgrywały ogień i woda, bo są to żywioły uznawane za oczyszczające – wyjaśniała Małgorzata Kunecka z Muzeum Etnograficznego w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej Witold Lazar lato Słowianie STYL ŻYCIA Karolina Kamińska

Pogodna seniorka namawia innych, aby nie byli bezczynni

Chyba najbardziej rozgrzewająca może być ciągła aktywność, chęć robienia czegoś dla innych i z innymi. Jedną z takich energicznych osób jest Nina Bielecka z Bielska  Podlaskiego, która dwa lata temu została Osobowością Roku w plebiscycie czytelników "Kuriera Porannego". - Najważniejszy jest plan dnia, jeśli go zrobimy - nie grozi nam nuda i narzekanie - przekonuje pogodna seniorka.
Zobacz więcej na temat:  senior Podlasie chór Małgorzata Raducha Zbigniew Krajewski

Wielkanoc kiedyś i dziś. Przenikanie się tradycji

Wielkanoc – święto ruchome przypadające na pierwszą niedzielę wiosennej pełni Księżyca i czas, gdy ta pora roku przejmuje panowanie nas światem, jest obchodzone przez chrześcijan już od II w.n.e. Wiele z kultywowanych wówczas zwyczajów dawno odeszło w zapomnienie, wiele – w bardziej lub mniej zmienionej formie – przetrwało do dziś.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek STYL ŻYCIA Wielkanoc tradycja wiosna

"Życie z duszą czy bez". Prof. Jastrzębski: zakochanie to zjawisko naturalne

-  Zasadniczo przyjmowano, że namiętność miłosna, pożądanie jest pewnego rodzaju szaleństwem, zakłóceniem działania władz poznawczych, zakłóceniem rozumu. Ono może mieć poważne konsekwencje. Wystarczy przypomnieć sobie, w jaki sposób przedstawiano i rozumiano owo miłosne zauroczenie w literaturze antycznej. Ono na ogół prowadziło do fatalnych konsekwencji, łącznie z wojną trojańską - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Bartosz Jastrzębski, filozof.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches POLSKA Walentynki tradycja KULTURA filozofia miłość

Staropolskie zwyczaje świąteczne. Kustosz Muzeum Etnograficznego: to nasze dziedzictwo

- Kiedyś uczta wigilijna miała taki wymiar zaduszkowy, ponieważ wierzono, że w tym czasie przełomu przychodzą na ziemię dusze zmarłych i że one uczestniczą w tej uczcie. Uważano, że kolację należy spożywać w ciszy właśnie ze względu na charakter zaduszkowy - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Małgorzata Jaszczołt, kustosz Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio POLSKA święta Boże Narodzenie tradycja

Symbole i praktyki Świąt Wielkanocnych mają swoje znaczenie

Święta to niezwykły czas, mają swoje rekwizyty i symbole, które z kolei mają swe własne znaczenie także w czasach obecnych. Te zwyczaje i symbole opisała szkicu "O wiosennym trwaniu czasu niezwykłego, Wielkim Poście i Wielkanocy, palmach, pisankach i micie odrodzenia" zawartym w książce "Powtarzać czas początku" wybitna polska antropolog - profesor Anna Zadrożyńska.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc symbole jajko Krzysztof Michalski