Polskie Radio
Section05

zwyczaje

Tradycja zapowiadająca Wielkanoc. Co symbolizuje palma wielkanocna?

Dziś Niedziela Palmowa, a więc i dzień święcenia palm wielkanocnych. To przypadające na siedem dni przed Wielkanocą święto nazywane jest także Niedzielą Wierzbną, a to dlatego, że pierwsze palmy wykonywano właśnie z witek wierzby. Jak palma wielkanocna zmieniała się na przestrzeni wieków, jakie zwyczaje się z nią wiązały i co symbolizuje?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Łukasz Sobolewski Wielkanoc tradycja Niedziela Palmowa Kościół katolicki religia małopolskie Michał Fedusio święta wieś

Jędrzej Kitowicz, uważny obserwator obyczajów i prekursor etnografii

Jędrzej Kitowicz żył długo, a żywot miał barwny. Był urzędnikiem, podróżnikiem, żołnierzem, konfederatem barskim, a księdzem został już pod koniec życia i nawet uzyskał probostwo w Rzeczycy. Ale przede wszystkim był uważnym obserwatorem, a swoje spostrzeżenia zawarł w dziele "Opis obyczajów i zwyczajów za panowania Augusta III". Zmarł 3 kwietnia 1804 roku w Rzeczycy.
Zobacz więcej na temat:  Jędrzej Kitowicz Rzeczpospolita kuchnia polska alkohol Stanisław August Poniatowski

Taniec z niedźwiedziem. Wodzenie Bera na szczęście i pomyślność

Jeszcze tylko trzy tygodnie zostały do zakończenia tegorocznego karnawału. Zgodnie z tradycją kolejne polskie wsie odwiedza Ber, czyli niedźwiedź. By zagwarantować sobie pomyślność, należy z nim zatańczyć. Zwyczaj kultywowany jest m.in w gminie Chrząstowice w województwie opolskim. Jak wyglądają przygotowania i skąd wziął się zwyczaj?
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo opolskie tradycja karnawał Tomasz Miara

Co to jest Hanami? O świątecznych zwyczajach w Japonii

Japonia nie bez powodu jest nazywana Krajem Kwitnącej Wiśni. W samym Tokio istnieje park, w którym rośnie dwa tysiące drzew wiśni, a jednym z najważniejszych świąt jest tam Hanami, czyli tradycyjny japoński zwyczaj podziwiania urody kwiatów. Na czym dokładnie polegają obchody święta Hanami? Czy jest to dzień wolny od pracy? Co się wówczas jada i jak ubiera? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk dzieci dzieciństwo książki dla dzieci Japonia drzewo wiśnie Tokio święta kwiaty przyroda kuchnia japońska

Najdłuższy dzień, magiczna noc

– Kiedyś ta noc była pełna magicznych zwyczajów, pochodzących z czasów jeszcze przedchrześcijańskich. Miały one na celu zaklinanie miłości, płodności, szczęścia, dostatku, ale też oczyszczenie świata z istot demonicznych, które uważano za niebezpieczne. Stąd taką istotną rolę w obrzędach odgrywały ogień i woda, bo są to żywioły uznawane za oczyszczające – wyjaśniała Małgorzata Kunecka z Muzeum Etnograficznego w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej Witold Lazar lato Słowianie STYL ŻYCIA Karolina Kamińska

Pogodna seniorka namawia innych, aby nie byli bezczynni

Chyba najbardziej rozgrzewająca może być ciągła aktywność, chęć robienia czegoś dla innych i z innymi. Jedną z takich energicznych osób jest Nina Bielecka z Bielska  Podlaskiego, która dwa lata temu została Osobowością Roku w plebiscycie czytelników "Kuriera Porannego". - Najważniejszy jest plan dnia, jeśli go zrobimy - nie grozi nam nuda i narzekanie - przekonuje pogodna seniorka.
Zobacz więcej na temat:  senior Podlasie chór Małgorzata Raducha Zbigniew Krajewski