Polskie Radio
Section05

zwyczaje

Wielkanoc kiedyś i dziś. Przenikanie się tradycji

Wielkanoc – święto ruchome przypadające na pierwszą niedzielę wiosennej pełni Księżyca i czas, gdy ta pora roku przejmuje panowanie nas światem, jest obchodzone przez chrześcijan już od II w.n.e. Wiele z kultywowanych wówczas zwyczajów dawno odeszło w zapomnienie, wiele – w bardziej lub mniej zmienionej formie – przetrwało do dziś.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek STYL ŻYCIA Wielkanoc tradycja wiosna

"Życie z duszą czy bez". Prof. Jastrzębski: zakochanie to zjawisko naturalne

-  Zasadniczo przyjmowano, że namiętność miłosna, pożądanie jest pewnego rodzaju szaleństwem, zakłóceniem działania władz poznawczych, zakłóceniem rozumu. Ono może mieć poważne konsekwencje. Wystarczy przypomnieć sobie, w jaki sposób przedstawiano i rozumiano owo miłosne zauroczenie w literaturze antycznej. Ono na ogół prowadziło do fatalnych konsekwencji, łącznie z wojną trojańską - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Bartosz Jastrzębski, filozof.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches POLSKA Walentynki tradycja KULTURA filozofia miłość

Staropolskie zwyczaje świąteczne. Kustosz Muzeum Etnograficznego: to nasze dziedzictwo

- Kiedyś uczta wigilijna miała taki wymiar zaduszkowy, ponieważ wierzono, że w tym czasie przełomu przychodzą na ziemię dusze zmarłych i że one uczestniczą w tej uczcie. Uważano, że kolację należy spożywać w ciszy właśnie ze względu na charakter zaduszkowy - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Małgorzata Jaszczołt, kustosz Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio POLSKA święta Boże Narodzenie tradycja

Symbole i praktyki Świąt Wielkanocnych mają swoje znaczenie

Święta to niezwykły czas, mają swoje rekwizyty i symbole, które z kolei mają swe własne znaczenie także w czasach obecnych. Te zwyczaje i symbole opisała szkicu "O wiosennym trwaniu czasu niezwykłego, Wielkim Poście i Wielkanocy, palmach, pisankach i micie odrodzenia" zawartym w książce "Powtarzać czas początku" wybitna polska antropolog - profesor Anna Zadrożyńska.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc symbole jajko Krzysztof Michalski

Największe święto w Kościele katolickim. Dziś Niedziela Wielkanocna

Niedziela Wielkanocna z mszą świętą rezurekcyjną, odprawianą o świcie dla uczczenia zmartwychwstania Chrystusa, jest największym świętem w całym roku liturgicznym. W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa i obostrzenia sanitarno-epidemiczne nie odbędą się procesje rezurekcyjne, ponieważ w liturgii tej może uczestniczyć do pięciu wiernych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wielkanoc święta Kościół Kościół katolicki