Cały świat je roślinnie. Nie trzeba weganizować potraw, choć można

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2024 12:18
W wielu domach kuchnia wciąż opiera się na potrawach mięsnych. Tego mięsa jemy jednak za dużo. Dorota Jaworska udowadnia, że bez problemów w kuchniach całego świata odnajdziemy smaczne przepisy na wegańskie i wegetariańskie dania. 
Dorota Jaworska w swojej książce Roślinne kuchnie świata udowadnia, że cały świat je wegetariańsko.
Dorota Jaworska w swojej książce "Roślinne kuchnie świata" udowadnia, że cały świat je wegetariańsko.Foto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • Kuchnia świata pełna jest dań wegańskich i wegetariańskich. 
  • Dorota Jaworska w swojej książce "Roślinne kuchnie świata" zaprasza nas w podróż po przeróżnych smakach, bez mięsa. 
  • Autorka pokazuje, jak z podobnych składników przeróżne kraje wyczarowują odmienne dania. 
  • W Czwórce opowiada o szwedzkiej grochówce serwowanej z naleśnikami, sycylijskich panellach, pizzy bez sera, indyjskim aloo gobi, australijskich kanapkach i bezmięsnym daniu od Gordona Ramsaya. 

Kuchnia Europy, Afryki, Ameryk, Azji, Australii i Oceanii pełna jest dań, które składają się z produktów wegetariańskich. Okazuje się, że niezależnie skąd pochodzimy, jakie kraje odwiedzamy, kuchnia roślinna wszędzie jest mocno zakorzeniona.

- Tak jest też w Polsce, od której rozpoczynam podróż w "Roślinnych kuchniach świata" - mówi Dorota Jaworska, autorka książki. - Przykładem takich dań w naszej rodzimej kuchni jest wigilijny barszcz, w którym nie ma ani grama mięsa czy nabiału. Mamy też np. fuczki bieszczadzkie, czyli rodzaj placków z kapustą. Już choćby te przepisy pokazują, że mięso wcale nie było stałym składnikiem naszej diety. 

Szwedzka grochówka z naleśnikami

Dorota Jaworska jednak nie skupia się tylko na roślinnych daniach Polski. Ukazuje nam całe bogactwo kulinarnego świata. - Zapraszam do naszych sąsiadów - Szwedów. Skandynawię kojarzymy z daniami mięsnymi, rybnymi, a oni mają pyszną, bezmięsną grochówkę. To zupełnie inna zupa od tej znanej u nas - opowiada gościni Kamila Jasieńskiego. - Szwedzi jedzą ją z kleksem ostrej musztardy i naleśnikami z tłuczonymi borówkami. Ten przepis pokazała mi ciocia i tym samym skłoniła do tego, żeby zacząć szukać podobnych dań w różnych rejonach świata. 


Posłuchaj
22:42 czwórka pierwsze słyszę 17.06.2024 jaworska 7.14.mp3 O wegańskich przysmakach świata opowiada Dorota Jaworska, autorka "Roślinnych kuchni świata" (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Na wszystkich kontynentach można znaleźć dania, które są naturalnie wegańskie. - W krajach sąsiadujących ze sobą, o podobnym klimacie, wykorzystywane są podobne składniki dań, ale to, co z nich powstaje, ma różny smak, jest różnie podane - mówi Dorota Jaworska. 


Włochy - pizza bez sera i panelle

Włochy to kraj, który kojarzymy z makaronami, pizzą i mięsem. Okazuje się jednak, że nawet Sycylia ma swoje wege smakołyki. - Takim przysmakiem są panelle, czyli poduszeczki, bułeczki, z mąki z ciecierzycy, smażone w głębokim tłuszczu, podawane z dużą ilością soku z cytryny, np. w bułce - opisuje. - Stolicą tego dania jest Palermo, tam zjemy najlepsze panelle. 

Włosi chętnie też przygotowują caponatę, czyli warzywny gulasz, który można porównać do francuskiego ratatui. - Mamy tu podobne składniki, ale włoska caponata często podawana jest na zimno, bez pomidorów, w formie przystawki - zdradza gościni Czwórki. - Świetnie sprawdza się jako przekąska, sałatka. 

Wegetarianie i weganie odnajdą się także w świecie pizzy - marinara to placek właśnie dla nich - nie ma sera, a pizza podawana jest tylko z pomidorami, oregano i oliwą. 

Aloo gobi - danie całych Indii

Najbliższą Dorocie Jaworskiej jest kuchnia Indii. Przyznaje, że najczęściej tam bywała, najdogłębniej jej doświadczyła. - Przejechałam przez całe Indie, z północy na południe i ze wschodu na zachód. W każdym miejscu, w którym byłam, zamawiałam jedno danie: aloo gobi. To potrawa z kalafiora i ziemniaków z dodatkiem pomidorów - opowiada. - Tylko w jednym regionie danie serwowane jest bez pomidorów. Bez nich to nie jest mój smak. 

Do przygotowania aloo gobi niezbędne jest przygotowanie bazy, sosu z czosnku i cebuli. - Do tego dania przyprawy dodaję łyżkami, nie szczyptami. To one stanowią o smaku i aromacie tej potrawy - podkreśla autorka książki "Roślinne kuchnie świata". 

Zobacz także:

Kanapki Australii 

W ostatnich latach zmienia się kuchnia Australii. Jej mieszkańcy zaczynają jeść nowocześnie, sięgają po coraz zdrowsze produkty. - Jednym z ich tradycyjnych dań, o którego wynalezienie kłócą się z Amerykanami, jest tost z awokado. To bardzo proste danie. Potrzebujemy kromkę chleba tostowego, rozgniecione awokado, sól, pieprz - mówi Dorota Jaworska. - Na dziecięcych przyjęciach urodzinowych serwują fairy bread, czyli coś, co przypomina przysmak naszego dzieciństwa - chleb z masłem i cukrem. W Australii to kanapka z chleba tostowego, bez skórki, podana z masłem, do którego przyklejane są kolorowe cukrowe perełki.  

Zweganizowane danie wg Gordona Ramsaya

Książka "Roślinne kuchnie świata" pełna jest wegańskich dań. Autorka opracowała oryginalne przepisy, których nie musiała przerabiać na wegańskie wersje. Jedynym wyjątkiem jest danie opracowane przez Gordona Ramsaya, restauratora, kucharza, miłośnika dań mięsnych. - Uznałam, że to danie musi się znaleźć w tej książce. Chodzi o beet Wellington, czyli wege wersję klasycznego przepisu beef Wellington. Znany kucharz mięso w tym przepisie zastąpił burakiem - zdradza. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Dorota Jaworska (autorka książki "Roślinne kuchnie świata")

Data emisji: 17.06.2024

Godzina emisji: 7.14

pj/wmkor

Czytaj także

"Gotuj roślinnie" - kuchnia wegańska jest fuzją różnych smaków

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 16:15
Niedawno pojawiła się książka "Gotuj roślinnie", to już kolejna pozycja, którą napisała popularyzatorka kuchni wegańskiej Alicja Rokicka. -  Bardziej otworzyłam się na różnorodność, misz-masz, inspirację przyprawami i różnymi kuchniami świata - mówi Alicja w Czwórce. - W książce można znaleźć wiele nieoczywistych połączeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska mozaika kulinarna. Fenomen kuchni chłopskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2024 14:30
- Historia tradycyjnej kuchni polskiej jest bardzo apetyczna, ale coraz mniej o niej wiemy. Żeby spróbować ciekawych dań, wcale nie musimy wyjeżdżać bardzo daleko, bo kuchnia Polski jest bardzo zróżnicowana - przekonuje dr Magdalena Tomaszewska-Bolałek, badaczka kultury kulinarnej i autorka książki "Tradycje kulinarne Polski". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Food truck i festiwalowe odkrycie. Amadeusz Braksator poleca sprawdzone przepisy

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2024 20:17
Amadeusz Braksator uwielbia dobrze jeść i gotować, o czym opowiada w mediach społecznościowych. Nam zdradził swoje ulubione przepisy, które nie dość, że są smaczne, to na dodatek zawsze się udają. Opowiedział także, czym pozytywnie zaskoczył go festiwalowy food truck. 
rozwiń zwiń