Polskie Radio
Section05

Trójka

"Atlas wynaturzeń" – dziki ogród tematów i bohaterów, w którym spotykają się natura i kultura

Tym razem gościem Pawła Sztarbowskiego była Emilia Ziółkowska, a pretekstem do rozmowy był jej debiut literacki: zbiór opowiadań "Atlas wynaturzeń". Wśród tematów znalazły się fitomorfizacja oraz opozycja kultura – natura. Co rośliny mogą nam powiedzieć o ludziach? Czy rośliny mogą być lustrem, które przystawiamy sami sobie?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA literatura rośliny ogród opowiadanie natura przyroda paweł sztarbowski ekologia

Królewskie wakacje to nie jest prosta sprawa, czyli jak Władysław IV pojechał "do wód"

Wakacje wydają się być czymś prostym i wspaniałym: nie chodzimy do szkoły, do pracy. Czasami też wyjeżdżamy w ciekawe i fajne miejsca: nad morze, w góry albo nad jezioro. Okazuje się jednak, że w dawnych czasach taki wakacyjny wyjazd nie był łatwym przedsięwzięciem, a szczególnie, kiedy było się… królem.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski STYL ŻYCIA Władysław IV Waza królowie Polski wakacje Sejm szlachta Katarzyna Stoparczyk dzieci dzieciństwo

Wojciech Malajkat: chcemy robić teatr mieszczański, w którym ludzie znajdą rozrywkę, wzruszenie, refleksję

Jak co tydzień dwie pasjonatki sztuki scenicznej, Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, opowiadają o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Rozmawiają także z twórcami – aktorami, reżyserami, kompozytorami i dramatopisarzami. Tym razem ich gościem był Wojciech Malajkat – aktor i reżyser teatralny, do niedawna rektor Akademii Teatralnej w Warszawie, a od 1 września dyrektor stołecznego Teatru Współczesnego.
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz KULTURA TEATR Wojciech Malajkat Teatr Syrena Shrek Teatr Współczesny w Warszawie Teatr Wybrzeże

Dzień Architektury Drewnianej – podziwiajmy i dbajmy drewniane budowle, bo tak szybko znikają

Przez cały weekend trwa Dzień Architektury Drewnianej, które mają na celu promocję i popularyzację architektury drewnianej. Zwrócenie na nią uwagi jest niezwykle ważne wobec faktu, że tego typu architektura bardzo w ostatnich latach szybko znika z krajobrazu kulturowego naszego kraju. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęła Bożena Żelazowska, Generalny Konserwator Zabytków, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA architektura dom architektura drewniana świdermajer Konstanty Ildefons Gałczyński Otwock Michał Elwiro Andriolli Martyna Matwiejuk

Dla jednego śmieć, dla innego skarb – rośnie popularność targów staroci i wyprzedaży garażowych

Właściwie każde duże miasto miało i ma swój targ staroci, gdzie można znaleźć kupić różne ciekawe i zaskakujące przedmioty. Zaczyna też rosnąć popularność wyprzedaży garażowych: w krajach zachodnich dość powszechne, w Polsce wciąż jeszcze  stanowią pewną nowość i ciekawostkę. Skąd takie zainteresowanie przedmiotami starymi i używanymi?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA starocie antyki targi wyprzedaż Michał Matus

Lody to prosta sprawa – zdradza Peter Bertoti, właściciel kultowej podwarszawskiej lodziarni

Zaczynał od wielkiej, międzynarodowej firmy, gdzie osiągnął wysokie stanowisko menadżerskie. A jednak pewnego dnia postanowił rzucić tę pracę i "wyjechać w Bieszczady". A właściwie do podwarszawskiego Pruszkowa, gdzie założył kultową dziś lodziarnię. Dzisiaj chodzi się na lody "do Włocha", chociaż to jego dziadek był Włochem, a on ma obywatelstwo… węgierskie. W porannym "Zapraszamy do Trójki" Peter Bertoti opowiadał o sobie i swoich lodach.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA lody jedzenie smak nagroda Pruszków Robert Grzędowski kuchnia kulinaria desery