Polskie Radio
Section05

17 września 1939

"To dopełnienie tragedii polskiego września". Ambasador Szczerski o agresji ZSRR na Polskę w 1939 roku

Stały przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski powiedział, że "agresja ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku stała się dopełnieniem tragedii polskiego września i była wprost realizacją umowy między Hitlerem a Stalinem, znanej jako pakt Ribbentrop-Mołotow".
Zobacz więcej na temat:  Niemcy POLSKA II wojna światowa Warszawa ZSRR Adolf Hitler Józef Stalin agresja sowiecka zbrodnie sowieckie III Rzesza ONZ Krzysztof Szczerski

84. rocznica napaści sowieckiej na Polskę. W Warszawie główne uroczystości państwowe

W południe przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie rozpoczną się główne państwowe obchody 84. rocznicy napaści Rosji sowieckiej na Polskę. 17 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła na wschodnie tereny naszego kraju.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy POLSKA II wojna światowa ZSRR Adolf Hitler Józef Stalin agresja sowiecka zbrodnie sowieckie III Rzesza HISTORIA Warszawa

84. rocznica napaści ZSRR na Polskę. Dr Adamski: wojna na Ukrainie jest kontynuacją rosyjskich działań

- Wojna pokazała jak mocna jest kontynuacja ze zbrodniami sowieckimi. Wywołało to dużą debatę na Zachodzie nt. tzw. dekolonizacji Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Łukasz Adamski, wicedyrektor Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa zbrodnie wojenne Rosja POLSKA społeczeństwo historia Polski

"Warta Pamięci": połączenie z przeszłością i hołd bohaterom w obronie Ojczyzny

- Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości - powiedział Józef Piłsudski. Słowa Marszałka stał się mottem dla Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego i Fundacji Rekonstruktorzy.pl; z ich inicjatywy w przededniu 84. rocznicy inwazji ZSRR na Polskę w ponad trzydziestu miejscach w Polsce staną Warty Pamięci.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Daniel Wydrych Karolina Rożej II wojna światowa

84. rocznica napaści Sowietów na Polskę. Polskich bohaterów uczczą "Warty pamięci"

W przededniu 84. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę na terenie czterech województw: podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego oraz podkarpackiego o 17.30 staną "Warty pamięci". Ogólnopolska akcja, której celem jest oddanie hołdu zamordowanym Polakom na wschodzie kraju, to wspólny projekt Związku Strzeleckiego "Strzelec", Fundacji Rekonstruktorzy.pl, a realizowany we współpracy z Kancelarią Sejmu.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Rosja historia Polski POLSKA społeczeństwo

"Światowidowa mroczna twarz" Władysława Sebyły

Niebawem, 17 września, wspominać będziemy kolejną rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę podczas II wojny światowej. Konsekwencją tego było internowanie tysięcy polskich oficerów i ich bestialski mord, czyli zbrodnia katyńska. Również nazwiska poetów znajdują się na listach katyńskich, na starobielskiej, pod numerem 3186 - Władysława Sebyły.
Zobacz więcej na temat:  Katyń literatura poezja Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

17 września 1939 roku

"Polska nie ma powodów do odrabiania lekcji pokory. Polska zachowała się tak, jak należało się zachować. Niech lekcję pokory odrabiają ci, którym niejedna taka lekcja się należy" - podkreślił Prezydent Lech Kaczyński w przemówieniu wygłoszonym 17 września 2009 roku w Warszawie. To i inne historyczne nagrania z Archiwum Polskiego Radia przypominamy z okazji zbliżającej się 84. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę.
Zobacz więcej na temat:  agresja sowiecka 17 września audycje rocznicowe historia Polski Lech Kaczyński ZSRR

Reportaż "Historia kłamstw krwią haftowana" [POSŁUCHAJ]

Napaść Armii Czerwonej na Polskę, mord katyński, deportacja i obława augustowska. O tragicznych wydarzeniach i losach swoich najbliższych w reportażu Macieja Jastrzębskiego opowiadają ich uczestnicy mieszkający na terenie Rosji i Białorusi. "Historia kłamstw krwią haftowana" to także ustalenia dotyczące stalinowskich zbrodni, widziane oczyma historyków i niezależnych badaczy. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Maciej Jastrzębski sowieckie obozy pracy Armia Czerwona stalinizm Józef Stalin Kresy

Zapomniane Orlęta. Bohaterska obrona Grodna w 1939 roku

Choć nie mieli broni przeciwpancernej, czołgów, artylerii ani lotnictwa, postanowili bronić swojego miasta przed nacierającymi Sowietami. 83 lata temu dobiegły końca walki o Grodno, podczas których ludność cywilna, wspierana przez nielicznych żołnierzy, przeciwstawiła się nieprzyjacielowi ze wschodu. W 1939 roku żadne inne miasto nie broniło się przed Armią Czerwoną tak długo.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa II Rzeczpospolita zbrodnie sowieckie kampania wrześniowa ZSRR Związek Sowiecki

Napad ZSRR na Polskę w 1939 r. Piotr Szubarczyk: nieszczęściem były komunistyczne bandy

- Ulotki ukazujące się zarówno na froncie białoruskim jak i ukraińskim, wzywały do zabijania oficerów i przechodzenia na stronę armii sowieckiej - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Szubarczyk, historyk. Podkreślił jednak, że Polacy nie dali się na to nabrać.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa zbrodnie sowieckie komunizm Armia Czerwona HISTORIA fakty opinie ciekawostki Polskie Radio 24