Polskie Radio
Section05

Afryka Północna

Operacja Torch. Lądowanie aliantów w Afryce Północnej

8 listopada 1942 roku setki amerykańskich i brytyjskich barek desantowych przybiło do brzegów Algierii i Maroka kontrolowanych przez kolaboracyjny francuski rząd Vichy. Po kilku dniach francuskie posiadłości w północnej części Czarnego Lądu były opanowane. Do sukcesu sprzymierzonych przyczyniła się w znacznym stopniu operująca tu polska sieć wywiadowcza.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Francja Algieria Maroko Casablanka

Ogromne zniszczenia po trzęsieniu ziemi w Maroku. MSZ zadeklarowało chęć pomocy w akcji ratunkowej

Polska złożyła kondolencje rodzinom ofiar piątkowego trzęsienia ziemi w Maroku. Poinformowało o tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Resort dyplomacji napisał w dokumencie, że w tych tragicznych chwilach Polska jest "z narodem Maroka". Polskie MSZ zadeklarowało też chęć pomocy w akcji ratunkowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Maroko trzęsienie ziemi kataklizmy akcja ratunkowa pomoc

Królestwo Aksum, czyli współczesna Etiopia

Aksum rozwijało się dzięki kontaktom handlowym między Półwyspem Arabskim i Afryką, np. z królestwem Meroe, z którego sprowadzało m.in. kość słoniową, kauczuk, przyprawy korzenne i dostarczało je na szlaki handlowe. Z portu w Adulis przewożono towary do basenu Morza Śródziemnego, a także do Indii i na Cejlon. Okres świetności przeżywało w III-VI wieku – rozszerzyło swe granice w kierunku południowym i zachodnim i stało się jedną z potęg ówczesnego świata bliskowschodniego.
Zobacz więcej na temat:  Etiopia archeologia Katarzyna Kobylecka chrześcijaństwo Afryka geografia starożytność zabytki podróże turystyka religia islam

Francja zaostrza politykę wizową. W odpowiedzi Algieria zamyka drogę powietrzną

- Algieria zakazała samolotom wojskowym Francji przelotów nad swoim terytorium – poinformował w niedzielę francuski sztab generalny. Napięcia w relacjach obu krajów utrzymują się od tygodnia po ogłoszeniu przez władze w Paryżu, że zaostrzają politykę wizową wobec obywateli Algierii, Maroka i Tunezji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka Algieria Europa Francja polityka konflikty międzynarodowe migracja

75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Polskie "Szczury Tobruku"

Polaków z Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, spośród których wielu było weteranami walk w Polsce i we Francji, skierowano na najcięższy odcinek frontu, tzw. wyłom, w który zdołali wedrzeć się Niemcy. Wytrzymali tydzień dłużej od innych sprzymierzonych. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie Stanisław Kopański Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich Tobruk