Polskie Radio
Section05

Aldona Łaniewska-Wołłk

Artur Domosławski: Ameryka Łacińska to świat pełen sprzeczności

- To, co mnie interesuje, to ruchy społeczne, ruchy polityczne oraz przywódcy różnych krajów, którzy w centrum swoich działań postawili kwestię biedy, nierówności, emancypacji i wyzwolenia ludzi nieuprzywilejowanych - mówił w Dwójce Artur Domosławski, autor książki "Rewolucja nie ma końca. Podróże w krainie buntu i nadziei" o rzeczywistości w Ameryce Łacińskiej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Ameryka Łacińska Artur Domosławski KULTURA książki reportaż

R jak Radomsko i jak Różewicz

- Początki Radomska sięgają czasów prehistorycznych, ale trzymając się czasów prawie nam współczesnych, przyjmuje się, że przed 1266 rokiem nastąpiła lokacja miasta na prawie niemieckim, za czasów księcia Leszka Czarnego. Zaś pierwszą pisanką wzmiankę o Radomsku datuje się na 1244 rok - mówił w Dwójce dr Tomasz Nowak z Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz Radomsko Dorota Gacek Barbara Osterloff Stanisław Różewicz Janusz Różewicz

"Dziennik Anne Frank" w Teatrze Lalka. Hanna Turnau: ten dziennik jest niezwykle dojrzały

- Ta adaptacja jest mocno skupiona na tym, co działo się w trakcie II wojny światowej poza kryjówką, czyli na koszmarach, które działy się na zewnątrz. Jest to jednak złagodzone tematem miłosnym. Na tę miłość jest położony duży nacisk, co jest piękne - opowiadała w Dwójce Hanna Turnau. Aktorkę będziemy mogli zobaczyć w spektaklu "Dziennik Anne Frank" w warszawskim Teatrze Lalka.
Zobacz więcej na temat:  Anne Frank Hanna Turnau Teatr Lalka spektakl Dwójka Holokaust II wojna światowa dziennik Anna Frank KULTURA TEATR

Kazachstan - wieczne państwo. "To kraj chyba najbardziej dotknięty sowietyzacją i eksterminacją"

Autor książki "Wieczne państwo. Opowieść o Kazachstanie" wybrał się w podróż po ścieżkach przeszłości - do poligonu atomowego w Semipałatyńsku, nad znikające Morze Aralskie, do dawnych łagrów oraz miejsc zesłań Polaków. Wojciech Górecki powiedział w Programie 2 Polskiego Radia, że Kazachstan nie ma charakterystycznych punktów, a najwięcej o jego tożsamości możemy dowiedzieć się na cmentarzach.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Kazachstan podróże literatura Wojciech Górecki

Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie. "Nowy cyrk sięga po trudne tematy"

W Lublinie niebawem rozpoczyna się Carnaval Sztukmistrzów. To festiwal, na którym swoje umiejętności prezentują artyści z całego świata. Widzowie będą mogli podziwiać m.in. nowy cyrk - prężnie rozwijającą się formę sztuki cyrkowej. O wyjątkowości tego wydarzenia opowiedziała w "Poranku Dwójki" Iwona Kornet - dyrektor festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka cyrk SZTUKA Iwona Kornet KULTURA Lublin Carnaval Sztukmistrzów

Mikołaj Grynberg: im gorzej jest na świecie, tym więcej zastanawiamy się nad swą tożsamością [WIDEO]

- Jako autor tego filmu dostałem zadanie, żeby zobaczyć, kim dzisiaj są polscy Żydzi. Trzeba pamiętać, że rozmawiałem z moimi bohaterami w 2021 roku, wtedy trwały zdjęcia. Udało się nam zbudować dobrą i bezpieczną sytuację do zadawania pytań. Słysząc pytanie "Kim jesteś", każde z nich musiało się trochę zastanowić - mówił w Dwójce Mikołaj Grynberg, pisarz i fotograf, którego film "Kim jesteśmy" jest prezentowany na wystawie stałej Muzeum POLIN.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Mikołaj Grynberg Wilhelm Sasnal Dwójka KULTURA