Polskie Radio
Section05

Andrzej Wajda

Łódzka "Filmówka". Znana na całym świecie wytwórnia talentów

8 marca 1948 roku utworzono Państwową Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi, często nazywaną również "Filmówką". Ta prestiżowa placówka, jedna z najstarszych uczelni filmowych w Europie, wykształciła wielu wybitnych artystów, którzy położyli podwaliny pod polską powojenną kinematografię. Do grona jej absolwentów należą m.in. Roman Polański, Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski czy Juliusz Machulski. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia PRL FILM film polski kino

Andrzej Wajda. Osiem filmów (i jeden spektakl), które warto zobaczyć jeszcze raz

Dzisiaj przypada 98. rocznica urodzin Andrzeja Wajdy, jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów. Tworzył przez 65 lat. Spod jego ręki wyszło kilkadziesiąt filmów. Przypominamy niektóre z jego największych osiągnięć artystycznych.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Olbrychski Cannes FILM film polski kino Solidarność literatura Stanisław Wyspiański Stefan Żeromski Jarosław Iwaszkiewicz Władysław Reymont Stanisław Lem HISTORIA

Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu ma 70 lat

Wajda, Polański, Has - we Wrocławiu kręcili filmy najwięksi, a tamtejsza Wytwórnia Filmów Fabularnych świętuje w tym roku 70-lecie istnienia. - Właściwie nie ma polskiego reżysera, który tutaj przynajmniej jednego filmu by nie zrobił - powiedział w Dwójce Robert Banasiak, dyrektor WFF.
Zobacz więcej na temat:  reżyser Zbigniew Cybulski Sylwester Chęciński Wojciech Jerzy Has Andrzej Żuławski Agnieszka Holland Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu Jakub Jamrozek Roman Polański Dwójka Wrocław film polski PRL

Sławomir Idziak. "Nie czuję się kreatorem świata"

"Za każdym razem staram się zrozumieć, jaka jest geneza literacka świata, który mam współtworzyć, jakie są obsesje - także plastyczne - reżysera. Muszę stopić to wszystko w spójny obraz" – pisze Sławomir Idziak w tekście "Z doświadczeń operatora". Ten wybitny operator filmowy, reżyser i scenarzysta obchodzi dziś 79. urodziny.
Zobacz więcej na temat:  film polski kino reżyser operator Sławomir Idziak Krzysztof Kieślowski Jerzy Kawalerowicz Krzysztof Zanussi

Oscary dawniej i dziś. Jak w wyścigu o statuetkę radziły sobie polskie filmy?

Nominacje do tegorocznych Oscarów zostały ogłoszone we wtorkowe popołudnie (23.01). Polski kandydat - "Chłopi" w reżyserii Hugh Welchmana i DK Welchman - niestety nie otrzymał nominacji w kategorii "Najlepsza pełnometrażowa animacja". A jak polskie produkcje radziły sobie w oscarowym wyścigu na przestrzeni dekad? 
Zobacz więcej na temat:  Oscary 2024 film polski Jerzy Skolimowski Agnieszka Holland Paweł Pawlikowski Jerzy Kawalerowicz Jerzy Hoffman Jerzy Antczak Roman Polański

Stanisław Radwan we wspomnieniach. "Obcowanie z nim było wielkim wyróżnieniem"

- Bezwzględnie dokonania kompozytorskie są wybitne i ponadczasowe. Krzysztof Penderencki uważał, że to był jego najzdolniejszy uczeń. Podkreślał to po wielu latach - mówi dziennikarz i krytyk filmowy Łukasz Maciejewski. Jak zauważa, każda z osób, która przewinęła się przez życie tego twórcy, czuła się wyjątkowa. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA Stanisław Radwan Anna Popek Tadeusz Łomnicki Jerzy Jarocki Gustaw Holoubek TEATR

Oscar a sprawa polska, czyli nasze nominacje i statuetki

„IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego walczyło, niestety bezskutecznie, o najsłynniejszą nagrodę filmową świata. Jest jednak coś symbolicznego w tej nominacji: 60 lat wcześniej Jerzy Skolimowski był, wraz z Romanem Polańskim i Jakubem Goldbergiem, współscenarzystą „Noża w wodzie”, pierwszego polskiego filmu, który był nominowany do Oscara.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Oscary Paweł Pawlikowski Jerzy Skolimowski Roman Polański Tomasz Miara Michał Kowarski Trójka

Andrzej Wajda: człowiek, artysta, nauczyciel, autorytet

Gdyby żył, 6 marca obchodziłby 97. urodziny. Andrzej Wajda, bo o nim mowa, jest niewątpliwie jednym z najważniejszych reżyserów w historii naszego kina. Jego twórczość filmowa, za którą został uhonorowany Oscarem, wpłynęła na postrzeganie polskiego kina na świecie i stanowi ważny punkt odniesienia dla kolejnych pokoleń twórców.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM reżyser artysta Paweł Turski Tomasz Miara Trójka

"Barwy ochronne" Zanussiego. Kino moralnego pojedynku

28 stycznia 1977 roku premierę miały "Barwy ochronne", jedno ze sztandarowych dzieł kina moralnego niepokoju. Obok m.in. "Człowieka z marmuru" Andrzeja Wajdy i "Aktorów prowincjonalnych" Agnieszki Holland film Krzysztofa Zanussiego stał się jedną z iskier przemian społecznych, które doprowadziły do przełomu 1989 roku.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Zanussi kino FILM film polski KULTURA PRL Gdańsk Zbigniew Zapasiewicz HISTORIA