Polskie Radio
Section05

Andrzej Wajda

"Nie wyobrażał sobie życia bez tego zawodu". Wspomnienie o Jerzym Treli

- O Jerzym Treli można powiedzieć, że nie wyobrażał sobie życia bez tego zawodu. W którymś z wywiadów wspominał o tym, że wiele życia upłynęło mu na tej fikcji teatralnej czy filmowej, którą jako aktor kreował - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Waldemar Raźniak, dyrektor Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Trela aktorzy TEATR Kraków wspomnienie Kazimierz Kutz

"Nakręcone w Łodzi". Które słynne filmy powstały w filmowej stolicy Polski?

"Dzieje grzechu", "Zaklęte rewiry", "Zazdrość i medycyna", "Zezowate szczęście", a także obie adaptacje "Ziemi obiecanej" – to tylko niektóre należące do klasyki polskiej kinematografii produkcje, które powstały w Łodzi. W marcu tego roku ukazała się książka "Nakręcone w Łodzi", którą napisali wspólnie Anna Michalska i Jakub Wiewiórski. Autorzy przedstawiają lokacje, opisują kulisy powstawania filmów, ich odbiór wśród widzów i krytyków oraz rozmaite łódzkie konteksty.
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek Trójka KULTURA FILM Łódź kino miasto łódzkie

Zaczęło się od Wajdy. Sylwetka Ryszarda Kotysa

W nocy z 27 na 28 stycznia 2021 roku po ciężkiej chorobie zmarł Ryszard Kotys, aktor filmowy i teatralny, reżyser i scenarzysta - poinformował portal polsatnews. W marcu aktor skończyłby 89 lat. Przypominamy niektóre z jego kreacji aktorskich. Niektóre z nich artysta stworzył w Teatrze Polskiego Radia, w którym występował od początku kariery.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2021 śmierć aktor Wojciech Jerzy Has Kazimierz Kutz Agnieszka Holland Krzysztof Zanussi Juliusz Machulski Sylwester Chęciński Władysław Pasikowski Janusz Morgenstern Bogusław Linda FILM film polski kino HISTORIA

Najwybitniejsze dzieła, największych twórców. Wystawa "Elementarz Polskiej Kultury"

Wystawa zatytułowana "Elementarz Polskiej Kultury" przedstawia dzieła, które zyskały międzynarodowy rozgłos. Wszystkie z nich reprezentują twórców, których renoma przekroczyła granice naszego kraju. Wystawa podzielona jest na jedenaście sekcji. Każda z nich przybliża jedną dziedzinę kultury: film, architekturę, literaturę czy nowe technologie. Co jeszcze znajduje się na ekspozycji?
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA SZTUKA malarstwo architektura Czesław Miłosz Tamara Łempicka Katarzyna Cygler wystawa

Allan Starski - przestrzeń porywająca siłą szczegółu

1 stycznia 1943 roku urodził się w Warszawie wybitny scenograf, Allan Starski. Współpracował z największymi reżyserami, zdobył Oscara i mnóstwo innych ważnych nagród, stworzył wiele ambitnych dekoracji filmowych, które pobudzają wyobraźnię zarówno widzów jak i twórców.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA KULTURA FILM kino Allan Starski Kraków Warszawa getto warszawskie II wojna światowa Roman Polański Steven Spielberg Tadeusz Konwicki

Pamiętne role Kaliny Jędrusik. Femme fatale, trzpiotka, kobieta dojrzała

– Miałam wielką przyjemność ze współpracowania z kamerą. Czułam się niezwykle, coś w tym było tajemniczego. Samo wejście do studia wprawiało mnie w stan małego upojenia – mówiła Kalina Jędrusik w Polskim Radiu w 1991 roku. Gdyby kamera mogła mówić, zapewne to samo powiedziałaby o aktorce. Ich współpraca trwała kilka dekad.
Zobacz więcej na temat:  Kalina Jędrusik aktorzy aktorstwo historia Polski HISTORIA FILM film polski kino Krzysztof Kieślowski Jerzy Gruza Janusz Morgenstern Kazimierz Kutz Gustaw Holoubek Tadeusz Chmielewski Daniel Olbrychski