Polskie Radio
Section05

Andrzej Wajda

"Artist Talk: Andrzej Wajda i jego dziedzictwo dla świata". Panel dyskusyjny w Wiedniu

Z okazji 95. rocznicy urodzin Andrzeja Wajdy, reżysera i zdobywcy Oskara, Instytut Polski w Wiedniu we współpracy ze Szkołą Wajdy (Wajda School and Studio) i prestiżowym wiedeńskim kinem studyjnym Stadtkino zorganizował wyjątkową rozmowę z udziałem reżysera, scenarzysty i współzałożyciela Szkoły Wajdy, Wojciecha Marczewskiego, oraz reżyserki i absolwentki uczelni, Agnieszki Smoczyńskiej. Spotkanie poświęcone było twórczości wybitnego reżysera, jego dziedzictwa dla młodych twórców filmowych oraz jego wpływu na świat kinematografii.  
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja KULTURA

Diana Dąbrowska: zajmowanie się Lemem daje pole do futurospekcji

- Przyszłość przewidziana przez Lema to czas okrutnych cudów, za które przychodzi okropna zapłata. Ci, którzy potrafią złapać tą refleksję na dwóch wymiarach - piękna i okrucieństwa cudów - robią fantastyczną robotę - o filmowych adaptacjach twórczości Stanisława Lema opowiadała krytyczka filmowa Diana Dąbrowska.
Zobacz więcej na temat:  kino Stanisław Lem Rok Lema michał englert Beata Kwiatkowska Dwójka

Rozmowy z zaświatów - wspominamy wielkich artystów

W Dzień Zaduszny wspominamy ludzi, którzy odeszli: bliskich, których znaliśmy, którzy byli i są dla nas ważni. Także tych, którzy mieli na nas wpływ, chociaż osobiście ich nie znaliśmy, z którymi zaprzyjaźniliśmy się "na odległość", np. poprzez radio lub telewizję. Można mówić o nich "gwiazdy", ale to przecież byli nasi znajomi...
Zobacz więcej na temat:  Hanka Bielicka Zbigniew Wodecki Czesław Niemen Jan Kobuszewski Wojciech Młynarski KULTURA MUZYKA aktorzy wspomnienie Marek Zaleski Trójka Łukasz Ciechański Małgorzata Łukowska

Katarzyna Ślesicka: Andrzej Wajda propagował ideę wolności i demokracji

- W działalności Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy staramy się oddawać ducha twórczości tego reżysera. Andrzej Wajda jest patronem instytucji ze względu na swój dorobek artystyczny, dlatego z jednej strony promujemy kino artystyczne, a z drugiej nie stronimy od nowych technologii - mówiła w Dwójce Katarzyna Ślesicka, zastępczyni dyrektorki instytucji. Przypomnijmy, że 9 października mijają 4 lata od śmierci wybitnego reżysera.
Zobacz więcej na temat:  Roch Siciński Dwójka kino film polski

Krystyna Zachwatowicz: słowo "kariera" poznałam niedawno

- Miałam niezwykle szczęśliwe dzieciństwo. Zostałam naprawdę absolutnie uprzywilejowana, że mogłam od małego spotykać się z takimi ludźmi, jak moi rodzice i dziadkowie. To były domy, gdzie nie mówiło się o karierze ani pieniądzach. Ja zupełnie nie znałam takich pojęć - mówiła ceniona scenografka teatralna i filmowa, a także aktorka i reżyserka.
Zobacz więcej na temat:  Krystyna Zachwatowicz rocznica Dwójka Dorota Gacek

Lata 1973-1974, pierwszy Maluch i triumf piłkarzy w Monachium

Kosztował 69 ówczesnych tysięcy złotych, tzn. prawie 20 średnich pensji. Na giełdzie samochodowej 110 tysięcy złotych. W połowie 1973 roku w fabryce w Bielsku-Białej zmontowano pierwszego Fiata 126p. Był nazywany Maluchem i na lata stał się najpopularniejszym samochodem w naszym kraju.
Zobacz więcej na temat:  1973 fiat 126p Stefan Wyszyński Kazimierz Górski historia Polski festiwal filmowy w Gdyni ZSRR Dorota Truszczak Andrzej Nowak