Polskie Radio
Section05

Armia Krajowa

"Czuła ciągłą potrzebę nowych wyzwań". Dr Łabuszewski o Halinie Sosnowskiej

- Podkreślała wartość, jaką jest państwo polskie, to była jej misja edukacyjna. Ponadto była zaangażowana w tworzenie od podstaw Polskiego Radia. Halina Sosnowska czuła ciągłą potrzebę nowych wyzwań na gruncie uświadamiania obywatelskiego - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej dr Tomasz Łabuszewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Merta POLSKA HISTORIA historia Polski Powstanie Warszawskie Instytut Pamięci Narodowej II wojna światowa społeczeństwo Polski Czerwony Krzyż Polskie Państwo Podziemne

Narodowe Siły Zbrojne. Negocjacje w sprawie scalenia z Armią Krajową

Do 7 marca 1944 roku trwały negocjacje zakończone podpisaniem umowy scaleniowej jednej z największych organizacji konspiracyjnych w okupowanej Polsce, czyli Narodowych Sił Zbrojnych, z Armią Krajową. - Żołnierze NSZ-AK i NSZ-OP wzięli udział wspólnie z AK w Powstaniu Warszawskim - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn. Dlaczego po scaleniu istniały jednak dwie organizacje NSZ?
Zobacz więcej na temat:  Jan Żaryn Narodowe Siły Zbrojne Dorota Truszczak

Reportaż o kurierze AK Edmundzie Bukowskim ps. Edmund [POSŁUCHAJ]

"Kurier" Adama Bogoryja-Zakrzewskiego to reportaż o rodzinnej tragedii rodziny żołnierza Armii Krajowej, o kurierze AK Edmundzie Bukowskim ps. Edmund i jego synu Krzysztofie, który nie zdążył poznać ojca. Był zbyt mały, by go zapamiętać. Miał zaledwie dziesięć miesięcy, gdy 13 kwietnia 1950 roku w więzieniu mokotowskim stracono jego tatę.
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce Adam Bogoryja-Zakrzewski IPN II wojna światowa

"Kurier" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego o kurierze AK Edmundzie Bukowskim ps. Edmund

"Kurier" Adama Bogoryja-Zakrzewskiego to reportaż o rodzinnej tragedii rodziny żołnierza Armii Krajowej, o kurierze AK Edmundzie Bukowskim ps. Edmund i jego synu Krzysztofie, który nie zdążył poznać ojca. Był zbyt mały, by go zapamiętać. Miał zaledwie dziesięć miesięcy, gdy 13 kwietnia 1950 roku w więzieniu mokotowskim stracono jego tatę.
Zobacz więcej na temat:  Adam Bogoryja-Zakrzewski IPN II wojna światowa

Osiemdziesiąta rocznica utworzenia Armii Krajowej

Osiemdziesiąta rocznica utworzenia Armii Krajowej zobowiązuje do pewnych refleksji i podsumowań. I właśnie o tych trudnych czasach, które wyzwoliły w nas, Polakach, ogromne pokłady heroizmu, opowiedzieli w swoich utworach pieśniarze: Andrzej Kołakowski, Jacek Kowalski, Paweł Orkisz, Norbert "Smoła" Smoliński, Maciej Wróblewski i wielu, wielu innych.    
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Władysław Sikorski Lech Makowiecki

Prof. Olgierd Grott: Baza Kresowych Żołnierzy AK jest jak wehikuł czasu

- Zdarza się, że zwracają się do nas krewni i przyjaciele kresowych żołnierzy AK, którzy przesyłają nam nowe wiadomości i korygują te, którymi do tej pory dysponowaliśmy. Bardzo nam na takich kontaktach zależy, ponieważ ludzie często mają schowane w różnych zakamarkach unikatowe dokumenty czy zdjęcia, do których w innym wypadku nie mielibyśmy dostępu - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Olgierd Grott, kierownik Działu Historycznego Muzeum AK w Krakowie i koordynator zespołu pracującego nad bazą. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA Kraków ciekawostki Kresy II wojna światowa Żołnierze Wyklęci

"Atom w Polsce staje się faktem". Umowa KGHM z NuScale na budowę małych reaktorów atomowych

Umowa, jaką KGHM podpisał z NuScale, na budowę w Polsce małych reaktorów atomowych niesie ze sobą zupełnie nową jakość. To pozwala nam inaczej patrzeć w przyszłości na kwestie naszego bezpieczeństwa energetycznego - powiedział wicepremier Jacek Sasin. - Ostatnie działania Gazpromu i ich wpływ na wzrost cen tego surowca uświadamiają nam, jak groźne może to być narzędzie w rękach kogoś, kto chciałby stosować jakiś nacisk czy wręcz szantaż, nie tylko wobec Polski, ale też całej Europy - zauważył.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja NATO Andrzej Duda KGHM Polska Miedź atom Stany Zjednoczone IPN Władysław Anders Dubaj

Nowe dokumenty dotyczące Armii Krajowej trafiły do Archiwum Akt Nowych

W osiemdziesiątą rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową w warszawskiej siedzibie Archiwum Akt Nowych, zaprezentowano przekazane do AAN nowe zbiory mjr. Witolda Kitkiewicza "Mariana", dowódcy Radzymińskiego Obwodu Armii Krajowej "Rajski Ptak".
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy nazizm Polskie Państwo Podziemne Lwów Radzymin ZSRR NKWD Armia Czerwona zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne

"Warto na jej dorobek spojrzeć z szacunkiem". Historyk o AK

- Należy pamiętać o tym, że dorobek Armii Krajowej był gigantyczny, to jest jednak kilkadziesiąt tysięcy akcji dywersyjnych, prawie 6 tysięcy akcji przeciwko przedstawicielom niemieckiego aparatu okupacyjnego, ponad 3 tysiące wyroków na zdrajcach, ponad 700 wysadzonych pociągów. Mając taką armię, z tymi wszystkimi ograniczeniami, warto jednak na ten dorobek spojrzeć z pewnym szacunkiem - podkreślił historyk dr Tomasz Łabuszewski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Powstanie Warszawskie Polskie Państwo Podziemne HISTORIA historia Polski Niemcy nazizm Leopold Okulicki Władysław Sikorski Armia Czerwona wywiad AK

Armia Krajowa. Generał Stefan Grot-Rowecki był jej pierwszym dowódcą

Mija dokładnie 80 lat od powstania Armii Krajowej. Jej pierwszym dowódcą był gen. Stefan Rowecki ps. Grot, którego Niemcy torturami chcieli nakłonić do tego, aby Polskie Państwo Podziemne zawiązało sojusz z III Rzeszą. - Niemcy chcieli, aby porzucił marzenia o wolnej Polsce (…). Wiedział, że odmawiając Niemcom, skazuje się na karę śmierci. I tak się stało - mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski historia Polski