Polskie Radio
Section05

Bruno Schulz

Erotyzm i zakazane rejony. Tajemnice sztuki plastycznej Brunona Schulza

– Rysunki Schulza ilustrują tę część jego świata, w której on nie daje sobie rady z życiem codziennym, obsesjami erotycznymi, z pewnymi przymusami, od których się wyzwala – mówił w jednej z archiwalnych radiowych audycji Tomasz Burek. Jaka była ta pozaliteracka, budząca swego czasu wielkie kontrowersje, część twórczości autora "Sklepów cynamonowych"?
Zobacz więcej na temat:  malarstwo SZTUKA wspomnienie grafika pornografia Dwudziestolecie międzywojenne Drohobycz

"Sanatorium pod klepsydrą". Słuchowisko na podstawie opowiadania Bruno Schulza w adaptacji i reżyserii Janusza Kukuły

"Sanatorium pod klepsydrą” to cykl opowieści snutych przez Józefa – alter ego pisarza – który był też głównym bohaterem "Sklepów cynamonowych”. Teraz jednak Józef bywa dzieckiem, ale też młodzieńcem i dorosłym mężczyzną.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Janusz Kukuła Piotr Skotnicki Krzysztof Szczepaniak Katarzyna Dąbrowska Andrzej Ferenc

Słuchowisko "Genialna epoka". Opowiadania Brunona Schulza na "Scenie Teatralnej Trójki"

Na deskach "Sceny Teatralnej Trójki" przedstawiliśmy słuchowisko "Genialna epoka". Sztuka autorstwa Waldemara Modestowicza stanowi adaptację kilku opowiadań Brunona Schulza. To podróż na wschód śladem takich dzieł, jak m.in.: "Sklepy cynamonowe", "Sanatorium pod Klepsydrą" czy "Manekiny". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Waldemar Modestowicz Wojciech Pszoniak Ignacy Gogolewski słuchowisko pr poleca

Inauguracja Roku Brunona Schulza w Drohobyczu na Ukrainie

Jednym z czterech patronów 2022 roku uhonorowanych przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej jest Bruno Schulz, polski pisarz i malarz żydowskiego pochodzenia, jeden z najoryginalniejszych twórców polskiej kultury XX wieku. W tym roku przypada 130. rocznica jego urodzin i zarazem 80. rocznica tragicznej śmierci. Całe swoje życie związał z Drohobyczem, miasteczkiem położonym nieopodal Lwowa.
Zobacz więcej na temat:  Drohobycz Ukraina Polacy za granicą literatura KULTURA