Polskie Radio
Section05

Dwójka

Współczesny uniwersytet. Czy idee, które go stworzyły, są wciąż aktualne?

Uniwersytet jest nie tylko miejscem kształcenia, ale też formowania się wspólnoty, debaty nad wartościami i kwestiami społecznymi. Z jednej strony jest on zakorzeniony w tradycji, z drugiej zmienia się wraz ze społeczeństwem i realiami kulturowo-politycznymi. Jaka jest kondycja współczesnego uniwersytetu?
Zobacz więcej na temat:  studia Aldona Łaniewska-Wołłk Uniwersytet Warszawski uczniowie studenci szkolnictwo wyższe

Zapisy 20 lat rozmów z kompozytorami. Przekrój życiorysów największych polskich muzyków

Niecodzienne wydawnictwo, zwierające kompendium wiedzy i wspomnień. Książka "Dusza dźwięków. Rozmowy z polskimi kompozytorami" to zapis rozmów przeprowadzanych przez ponad dwadzieścia lat z muzykami zajmującymi ważne miejsce na polskiej scenie muzycznej. Publikacja stanowi dokumentację ich twórczości, opatrzoną fotografiami, fragmentami partytur oraz rękopisami.
Zobacz więcej na temat:  kompozytor KSIĄŻKA MUZYKA muzyka klasyczna muzyka polska Marietta Morawska- Büngeler Beata Stylińska

50. rocznica śmierci Artura Nachta-Samborskiego. Dlaczego większość prac trzymał w ukryciu?

Artur Nacht-Samborski miał dwie twarze artystyczne. Za życia pokazywał publiczności swoje spokojne prace, ale po jego śmierci, światło dzienne ujrzały dzieła pełne wyrazu, w których można dostrzec piętno horroru drugiej wojny światowej. O artyście i jego pracach opowiedział w Programie 2 Polskiego Radia Borysław Czyżak - znawca sztuki.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Artur Nacht-Samborski Borysław Czyżak Jakub Kukla

Michaił Zygar: Putin używa historii jako usprawiedliwienia dla wojny z Ukrainą

- Zbigniew Brzeziński w 1997 roku napisał, że Rosja nigdy nie stanie się imperium bez Ukrainy. Jego książka "Wielka szachownica" stała się inspiracją dla grupy byłych oficerów KGB, wśród których był także Putin. Stąd polityka próby utrzymania Ukrainy w rosyjskiej strefie wpływów za wszelką cenę. Historia stała się więc użytecznym narzędziem - mówił w Dwójce Michaił Zygar, rosyjski pisarz i dziennikarz.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Ukraina Rosja Brigitte Bardot Monika Zając Władimir Putin Wołodymyr Zełenski Fiodor Dostojewski

"Interludia Morskie" Coriny Marti. "To wyjątkowy repertuar"

Corina Marti to znakomita klawesynistka i flecistka, specjalizująca się w wykonawstwie muzyki średniowiecza oraz renesansu. Artystka wydała niedawno dwupłytowy album "Sea Interludes", który zaprezentuje podczas koncertu w Studiu im. W. Szpilmana. - Większość utworów pochodzi znad Morza Bałtyckiego. To coś, czego nigdy wcześniej nie słyszałam - mówiła w Dwójce artystka.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Łoś Corina Marti Jakub Kukla KULTURA MUZYKA muzyka klasyczna renesans klawesyn koncert

"Prawda czasu, prawda ekranu". Fałsz w kinie historycznym

- Zauważyłem, że tekstów o tym, co jest prawdą, a co fikcją w filmach i w serialach historycznych, jest sporo, ale nie zawsze są one rzetelnie przygotowane. Pomyślałem, że jest przecież tylu wspaniałych ekspertów, którzy mogliby nauczyć nas czegoś o historii właśnie przez ten pryzmat - mówił w Dwójce Bartłomiej Makowski, autor "Prawdy czasu, prawdy ekranu", nominowanej do nagrody Podcast Roku.
Zobacz więcej na temat:  Bartłomiej Makowski FILM KULTURA podcast Paweł Siwek kino

Leszek Możdżer: Chopina nie powinno się przerabiać, ale byłem młody i głupi

- W życiu bym się na coś takiego nie zdecydował, to był pomysł wydawcy. Uważam, że Chopina nie powinno się ruszać, przerabiać ani zmieniać. Artysta był jednak młody i głupi, dostał szansę wejścia do studia i wydania płyty... Dla młodego artysty to jak narodziny, dlatego się zdecydowałem - mówił w Dwójce Leszek Możdżer o swoim fonograficznym debiucie, od którego mija właśnie 30 lat.
Zobacz więcej na temat:  Leszek Możdżer Jazz Andrzej Zieliński MUZYKA KULTURA Tomasz Stańko Zbigniew Namysłowski Fryderyk Chopin miłość

Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie zaprasza na Cuda i Fajerwerki: Händel/Haydn/Mendelssohn

Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie wystąpi pod batutą Henry’ego Kennedy’ego 26 października o godz. 19:00 w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego. W programie: "Muzyka ogni sztucznych" Händla, Symfonia nr 96 "Cud" Haydna oraz III Symfonia "Szkocka" Mendelssohna. Organizatorami są Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie i radiowa Dwójka.
Zobacz więcej na temat:  koncert Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie

Festiwal Przestrzeń Słowa: "Dzikość" jest elementem naszej kultury

"Przestrzeń Słowa" to międzynarodowy festiwal literacko-muzyczny. Tematem przewodnim czwartej odsłony wydarzenia będzie "Dzikość". To termin, który ma wiele znaczeń, ale organizatorzy chcą rozpatrywać ją w kontekście buntu i stawiania czoła wyzwaniom. Festiwal odwiedzą legendy literatury. Jedna z nich zagra nawet koncert z punkrockowym zespołem...
Zobacz więcej na temat:  literatura Bartłomiej Majzel Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Nagrody Europa Nostra 2024 wręczone. "Ogromny sukces Polski"

Europa Nostra to europejskie zrzeszenie instytucji zajmujących się dziedzictwem kulturowym i naturalnym. Jej celem jest propagowanie, ochrona i działanie na rzecz dziedzictwa. Wśród tegorocznych nagrodzonych znalazły się trzy projekty z Polski. - Polska jest w tym momencie trzecim najbardziej nagrodzonym krajem - mówiła w Dwójce Katarzyna Jagodzińska, kierowniczka Europa Nostra Heritage Hub w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Europa Nostra Nagrody Dziedzictwa Europejskiego dziedzictwo narodowe KULTURA Katarzyna Hagmajer-Kwiatek