Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Tak powstała Służba Zwycięstwu Polski. Posłuchaj wspomnień jej twórcy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza

- Oświadczyłem gotowość podjęcia się odpowiedzialności za zorganizowanie zbrojnego oporu przeciw okupantom i gotowość wszczęcia otwartej walki, gdy na to pozwoli położenie wojenne. Jeszcze przed kapitulacją Warszawy zacząłem wykonywać powierzone mi zadanie – wspominał gen. Michał Tokarzewski-Karszewicz na antenie Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Tak 85 lata temu powstała Służba Zwycięstwu Polski.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Michał Tokarzewski-Karaszewicz Polskie Państwo Podziemne okupacja niemiecka

Słowo "Żegota" oznaczało życie dla skazanych na Zagładę

27 września 1942 roku powstał Tymczasowy Komitet Pomocy Żydom. Założono go z inicjatywy Zofii Kossak-Szczuckiej, znanej pisarki, współzałożycielki konspiracyjnego Frontu Odrodzenia Polski. Członkowie "Żegoty" zostali upamiętnieni w Izraelu zasadzeniem drzewka w Alei Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w Instytucie Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie.
Zobacz więcej na temat:  Europa getto warszawskie Irena Sendlerowa Jerozolima Władysław Bartoszewski Żydzi

Anders, Maczek, Sosabowski. Jak odebrano im obywatelstwo

Przez sześć lat wyżsi oficerowie Polskich Sił Zbrojnych walczyli poza okupowaną ojczyzną. Wywiązywali się z sojuszniczych obowiązków i podtrzymywali na duchu podwładnych. Nagrodą było dla nich odsądzenie od czci i wiary przez władców komunistycznej Polski i nisko płatna praca w charakterze magazyniera, kelnera, windziarza na obczyźnie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie Wielka Brytania Michał Rola-Żymierski Stanisław Maczek Władysław Anders Stanisław Sosabowski

Operacja "Market Garden". Ostatnia klęska aliantów

"Jednakże sądzę, sir, że chyba idziemy o jeden most za daleko" – słowa te okazały się trafnym proroctwem. Skierował je dowódca "Market Garden" gen. Frederick Browning do marszałka Bernarda Montgomery’ego, pomysłodawcy największej operacji powietrznodesantowej II wojny światowej. Kampania, która miała przynieść spektakularny sukces aliantom, zamieniła się w krwawą klęskę.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Holandia Arnhem Stanisław Sosabowski

Litwa: Polacy oddali hołd zamordowanym w Ponarach podczas II wojny światowej

W Kwaterze Polskiej w podwileńskich Ponarach odbyły się Uroczystości Ponarskie z udziałem Wojska Polskiego. W lesie ponarskim podczas drugiej wojny światowej Niemcy przy udziale litewskich formacji kolaboracyjnych zamordowali około stu tysięcy osób, w tym wielu Polaków.Do Ponar przyjechali m.in. przedstawiciele społeczności polskiej na Litwie, kombatanci oraz uczniowie z wileńskich szkół. Nie brakowało również Polaków, którzy przyjechali z kraju specjalnie na tę uroczystość.
Zobacz więcej na temat:  Litwa Związek Radziecki Związek Sowiecki zbrodnie wojenne Niemcy nazizm

Stworzony w Auschwitz rysunek "Kolbe ratuje" trafił na wystawę Muzeum II Wojny Światowej

Rysunek przedstawiający polskiego męczennika, przekazany Muzeum II Wojny Światowej przez Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, stał się częścią wystawy głównej w ramach zapowiadanych zmian - podało biuro prasowe muzeum.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum II Wojny Światowej Maksymilian Maria Kolbe HISTORIA historia Polski niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Ulmowie Witold Pilecki Gdańsk zbrodnie wojenne

Sensacyjna przepowiednia z Tęgoborzy. "Nieznane medium" o przyszłości Polski

Tekst tej przepowiedni ponoć powstał na przełomie XIX i XX wieku podczas seansu spirytystycznego. Ta wierszowana i zagadkowa wizja przyszłości zdobyła wielką popularność zwłaszcza w czasach II wojny, pewnie dlatego, że niosła tak potrzebną wówczas otuchę. Ale według niektórych przepowiednia z Tęgoborzy mówi i o czasach nam współczesnych.
Zobacz więcej na temat:  przepowiednia II Rzeczpospolita literatura zagadka